Fazla dar giyinmek kısırlığa yol açar mı?

Güncelleme Tarihi:

Fazla dar giyinmek kısırlığa yol açar mı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 07, 2019 00:08

Erkek kısırlığının nedenleri nelerdir? Erkeklerde dar giyinmek kısırlık nedeni olabilir mi? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu sorularımızı yanıtlıyor.

Haberin Devamı

Son yıllarda, en az kadın kısırlığı kadar erkek sebepli kısırlık da dikkat çekiyor ve çocuk yapmak isteyen çiftler için aşılması gereken bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmalara göre kadın ve erkek kaynaklı kısırlık aynı oranlarda seyrediyor. Bu sebeple erkeklerde görülen kısırlık sebepleri ve çözümleri de ön plana çıkıyor.

ERKEK KISIRLIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

Erkeklerde görülen infertilite yani kısırlığın sebebi, iç ve dış faktörler veya bilinmeyen nedenlerle olabiliyor ve bazen de genetik nedenlere bağlı olarak karşımıza çıkabiliyor. Erkekte kısırlık temelde spermlerdeki sayının, hareketliliğin veya kalitenin olağandışı durumlarda seyretmesi veya hiç oluşmaması olarak karşımıza çıkar. Erkek kısırlığında önemli bir grupta azospermik yani meni içerisinde canlı sperm hücresi olmayan vakalar. Genellikle erkekteki infertilitenin sebebi tespit edilebilir ve tespit edilen soruna yönelik uygulanan tedaviyle başarı oranlarının artmıştır.

Haberin Devamı

FAZLA DAR GİYSİLER KISIRLIĞA NEDEN OLUYOR

Özellikle son yıllarda artan erkek infertilitesinin sebeplerine bakıldığında, sağlıksız beslenme düzeni, obezite, içki ve sigara kullanımının artması, hatta fazla dar giysilerin kullanılması bile kısırlığa etki ediyor. Günümüzdeki sağlıksız koşullar ve dış etkenler kısırlığa sebep olabilir.

Son dönemde erkek kısırlığında artış gözlemlememizin en büyük sebebi de dış etkenler. Yediğimiz besinlerin sağlıksız olması, baba adayının benimsediği sağlıksız hayat tarzı infertiliteye yol açabiliyor. Bu sebeple, kliniğimize başvuran hastalarımıza ilk olarak yaşam standartlarını düzeltmelerini öneriyoruz. Alkol ve sigara kullanımının azaltılması, hatta kesilmesiyle, sağlıklı bir beslenme düzeni ve egzersizlerle bile, yani çok basit bir hayat tarzı değişikliğiyle bile kısırlık sorununun ortadan kalktığını oldukça yüksek bir oranda gözlemliyoruz.

SPERM KALİTESİNİ 3 AYDA DÜZENLİYOR

İnfertilite nedeniyle çocuk sahibi olamayan baba adayları için sperm detoksu, sperm kalitesini 3 ay gibi kısa bir sürede düzenleyerek sperm sağlığını iyileştiriyor. Prof. Dr. Recai Pabuçcu, vücuttaki toksinlerin giderilmesi ve sperm kalitesinin yükselmesi için sperm detoksunun önemini şöyle vurguluyor: “Erkekte infertilitenin nedenleri arasında, vücuttaki toksinlerin birikmesi büyük yer kaplıyor. Toksinler hem kısırlığa hem de organlarda bozulmalara yol açıyor. İnfertilitenin en büyük çözümü olan tüp bebek tedavisinde, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan sperm detoksu son dönemde oldukça yaygınlaştı. İçki ve sigaradan kaçınmak, doğru ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak sperm detoksu yani aslında vücudun temizlenmesi için gerekli. Sperm detoksuyla birlikte tüp bebek tedavilerindeki başarı oranları da gözle görülür biçimde artıyor. Tabi, doktor önerisi doğrultusunda belirli bir süre antioksidan ilaç kullanımı da önerilen bir yöntem.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!