GeriAlışveriş Evlere servis anne yemeği MamaMe
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Evlere servis anne yemeği MamaMe

Evlere servis anne yemeği MamaMe

Anne yemeği alabileceğiniz e-ticaret platformu olan MamaMe, evlere servis yemek kavramına anne dokunuşu ile farklılık getiren bir kadın projesi. MamaMe, sisteme aldığı kadınlara sanal sayfaları üzerinden satış yapma ve sağlıklı anne yemeği hasreti çeken tüketici ile buluşmalarına imkan sağlıyor. Boğaziçi üniversitesinin destek verdiği MamaMe, hijyen sertifikalı kadınların evlerinde yaptığı yemekleri sattıkları dijital bir restaurant.

MamaMe; ev yemeği seven, anne yemeği özlemi çeken, restaurantlarda ev yemeği adı altında endüstriyel gıda satıldığının farkında olan tüketiciye sağlıklı yemek alternatifi sunuyor. Her yemeğin aynı lezzette olduğu standartlaştırılmış sanayi mutfağı yerine, annelerin evlerinde çocukları için sevgiyle yaptıkları yemekleri satacakları bir sanal restaurant MamaMe.

Beyaz yakalı, yoğun iş yaşantısı nedeniyle yemek yapamayan ama sağlıklı anne yemeği özlemi çeken, yeni evli veya çocuklu çiftler, hatta bekar anne ve babalar, annesinden uzak okumak için veya çalışmak için İstanbul’a gelmiş gençler için artık MamaMe var.

Mayıs 2017’de hayata geçen MamaMe’ye 600 başvuru arasından şu ana kadar 70 kadın seçildi. Mameler ( anneler ) yemekleri evlerinde yapıyor, evlerinden çalışıyorlar. Valiliklerin verdiği hijyen eğitimden geçen ve başarılı olan kadınlar, hijyen sertifikası aldı, mutfak denetimleri yapıldı ve hepsi aynı zamanda MaMe Kadın Kooperatifi üyesi. Mameler; sağlığa önem veren, pırıl pırıl mutfaklarıyla, yemek konusunda çok iddialı, gurme yemek peşinde koşmayan, kuru fasulyeyi, İzmir Köfte’yi klasik tarzda yapan ve bununla gurur duyan kadınlar.

Yönetici ortakları kadın olan kodların yazılımı, araştırma geliştirme, koordinasyon ve çoğunluk hissenin kadınlarda olduğu MamaMe hem rekabet hem de dayanışma prensibiyle çalışıyor. Mameler birbirlerine kişisel olarak rakip ama kurumsal olarak aynı çatı altındalar.

Anadolu’nun etnik çeşitliliğini korumayı ve tüketici ile buluşturmayı hedefleyen MamaMe, diğer yemek satış mecralarının aksine ön sipariş sistemi ile çalışıyor ve yemekler soğuk ya da ılık gönderiliyor. Tüketici siparişi sonrası taze taze hazırlanan yemekler yüzde 100 sızdırmaz mikrodalga fırına uyumlu kaplarda ve yine bir kadın girişimi tarafından örülen pamuk iplikten yapılmış filelerde tüketicinin belirlediği saatte adrese teslim ediliyor.

   

False