GeriÇocuk Sağlığı Çocuklarda sık rastlanıyor, yüksek ateşle kendini gösteriyor! PFAPA hastalığı nedir, belirtileri neler?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklarda sık rastlanıyor, yüksek ateşle kendini gösteriyor! PFAPA hastalığı nedir, belirtileri neler?

Çocuklarda sık rastlanıyor, yüksek ateşle kendini gösteriyor! PFAPA hastalığı nedir, belirtileri neler?

Çocuklarda yüksek anne ve babaları telaşlandıran ve doktora en sık başvurulan sorunlardan biri. Çocuklarda görülen yüksek ateşin tekrarlanması yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. PFAPA hastalığı da yüksek ateşinde nedenlerinden biri olabiliyor. Peki PFAPA hastalığı nedir, belirtileri neler? İşte konuyla ilgili detaylar...

Yüksek ateş, çocuklarda sık karşılaşılan durumlardan biri. Bu durumun tekrarlanması çocukların yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Yüksek ateş durumunda akla enfeksiyon gibi durumlar gelse de altında başka rahatsızlıklar da yatabilir. PFAPA sendromu da yüksek ateşe yol açabiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Semra Akkuş Akman, PFAPA hastalığıyla ilgili bilgiler verdi.

PFAPA HASTALIĞI NEDİR?

PFAPA sendromu (tekrarlayan ateş) ağızda aftlar, farenjit, tekrarlayan periyodik ateş ve lenf bezlerinde büyüme ile seyreden bir hastalıktır. PFAPA hastalığı yineleyen ateş yakınmasıyla gelen 5 yaş altı çocuklarda sık rastlanılan nedenlerden biridir.

PFAPA HASTALIĞI NEDEN OLUR?

PFAPA nedeni bilinmeyen vücudun kendi kendine oluşturduğu imnnunolojik hastalıklardan biridir. PFAPA bir enfeksiyon hastalığı değildir ve bulaşıcılığı yoktur. Ateş ve bademcik iltihabı ile seyretmesi nedeniyle sık olarak tekrarlayan bakteriyel tonsillitle karışır, oysaki PFAPA’da boğaz kültürü ve hızlı streptekok testleri negatiftir ve bakteriyel etken olmadığı için antibiyotiklere yanıt alınamaz.

PFAPA BELİRTİLERİ NELERDİR?

PFAPA 3-6 haftalık ara ile ortaya çıkan 4-5 gün süren yüksek ateş atakları ile seyreder. Ateş çoğu zaman ateş düşürücülere yanıt vermez. Ağızdaki aftlar nedeniyle ağrı duyan çocuğun beslenmesi kötüleşebilir. Ancak çok yüksek ateşe rağmen bakteriyel enfeksiyonlardan farklı olarak çocuğun genel durumu iyidir. Bademciklerin üstü beyaz bir membranla kaplıdır. Sadece boyundaki lenf bezleri büyür vücuttaki diğer lenf bezlerinde büyüme olmaz.

PFAPA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hastalara verilen tek doz kortizon tedavisi ateşin birkaç saat içinde düşmesi ve yakınmaların gerilemesi ile sonuçlanır. Hastalık kortizon verilmezse de birkaç günde kendiliğinden iyileşebilir, ancak ateşli süre uzar ve çocuğun hayat kalitesi bozulur. Bununla birlikte ataklar sırasında verilen kortizon tedavisi ataklar arasındaki süreyi kısaltır. PFAPA ataklarının çok sık olduğu hastalığın kontrolünün zorlanıldığı çocuklarda bademciklerin alınması önerilir. Bademcikleri alınan çocuklarda nadiren de olsa atak sıklıkları devam ediyorsa FMF( Ailesel Akdeniz Ateşi) açısından sorgulanılmalıdır.

False