Çocuklarda alerjiyi tetikleyen besinler

Güncelleme Tarihi:

Çocuklarda alerjiyi tetikleyen besinler
Oluşturulma Tarihi: Ekim 12, 2015 10:42

Çocuğunuzun beslenmesinde bu besinlere yer verirken dikkat edin!

Haberin Devamı

Yrd. Doç. Dr. Küpelioğlu,  çocuklarda alerjiyi tetikleyen ürünler ve riskleri ile ilgili şunları ifade etti:

ÇİKOLATA : Çikolatanın içinde bulunan endorfin maddesi mutluluk hormonunun salgılanmasına imkân verir. Bu nedenle çocukları kendine çeker. Ancak çikolatada kafein olduğu için reflüye yol açabilir. Bu nedenle de karın ağrısı, mide bulantısı ya da iştahsızlık gibi sorunlara yol açabilir.

Çocuklarda alerjiyi tetikleyen besinler

MARGARİN : Margarinin içinde omega 6 adı verilen bir yağ asidi vardır. Bu madde, alerjinin tetiklenmesine yol açabilir. İçerisinde margarin olan poğaça, pasta ya da açma gibi besinlerin tüketilmemesi gerekir.

Haberin Devamı

KIZARTMALAR : Kızartmalar içlerinde büyük oranda yağ barındırır. Bu nedenle de kalorileri oldukça çoktur. Aşırı derecede kızartma tüketen çocuklar, obeziteye daha yatkındır. Obezite ise astımı tetikleyen bir sorundur. Bunun dışında yağlı besinler, reflüyü de tetikleyerek alerjinin şiddetlenmesine yol açabilir.

Çocuklarda alerjiyi tetikleyen besinler

KETÇAP : Domates, aşırı tüketilmesi durumunda mide asit salgısını arttırır. Domatesin ana maddesi olduğu ketçap, salça ya da domatesli diğer soslar küçük çocuklar için sorunlar yaratabilir.

MAYONEZ : Mayonez büyük oranda yağ içerir. Bundan dolayı da mide boşalmasını geciktirici etki yapar. Pek çok anne ve baba faydalı olduğu kanaati ile çocuğuna bal yedirmekten yanadır. 

BAL : Bal, oldukça faydalı bir besindir ancak bebekler için zehirleyici olabilirken, daha büyük çocuklar için ise reflüye yol açabilir. Bu nedenle yaşı küçük olan çocuklara çok sık bal yedirmek sakıncalıdır.

 

Çocuklarda alerjiyi tetikleyen besinler
 

BAHARATLAR : Baharatlar da sessiz reflü sorunu olan ya da astımlı çocuklar için oldukça tehlikelidir. Baharatlı olarak tüketilen şarküteri ürünleri, biberli yemekler astımı tetikleyebilir.

Haberin Devamı

ASİTLİ İÇECEKLER : Asitli içecekler yani kola, gazoz gibi ürünlerin içerisinde kafein vardır. Kafein; reflüyü, astımı ve bronşiti tetikleyen bir maddedir. Bu nedenle çocuklara asitli içecekler içirilmesi önerilmez.

SARIMSAK VE SOĞAN : Sarımsak ve soğan oldukça faydalı iki besindir. Ancak çocuklar için çiğ sarımsak ve soğan, midede sorunlara yol açabilir. Bu nedenle çocukların hamburger tüketirken çiğ soğan yemesi, alerjik astımı tetikleyebilir.

    

Çocuklarda alerjiyi tetikleyen besinler
    


ŞERBETLİ TATLILAR : Baklava, şöbiyet ya da tulumba gibi ağır ve şerbetli tatlılar çok ve sık tüketildiği zaman reflüye yol açabilmektedir. Bu nedenle de alerjik etkileri tetiklenmektedir.

CHA

Haberin Devamı

ÇOCUKLARDA BESİN ALERJİSİ NEDEN GÖRÜLÜR?

BAKMADAN GEÇME!