Cisim yutma vakalarında ilk yardım

Güncelleme Tarihi:

Cisim yutma vakalarında ilk yardım
Oluşturulma Tarihi: Ekim 27, 2015 13:34

Cisim yutma vakalarında yapılması gereken ilk yardım aşamaları

Haberin Devamı

  • Genellikle 0-3 yaş arası çocuklarda bu risk fazladır. En önemlisi yabancı cisimlerin nefes borusuna kaçması durumunda solunum durması ve sonrasında ölüme neden olmasıdır.
  • Sıklıkla rastlanan boncuk, küçük oyuncak parçaları, leblebi, nohut gibi gıdalar ve para neden olur. Bu nedenle özellikle 3 yaş altındaki çocukların etrafında bu gibi cisimler bulundurulmamalıdır. Ayrıca yemek yerken çocuklar hareket halinde olmamalı, oturmalıdır.
  • Yabancı cisimler ya yemek borusuna kaçar ya da nefes borusuna kaçar. Yemek borusuna kaçanlar 24 saat içinde bağırsak yoluyla atılır. Özellikle mıknatıs ve piller bazen bağırsak delinmesine veya tıkanıklığa neden olmasıyla ayrı bir öneme sahiptir.
  • Nefes borusuna kaçması oldukça tehlikelidir. Belirtileri; nefes alamama, ıslağa benzer solunum, morarma varsa ağızdaki yabancı cisim alınmalıdır.

1 YAŞ ALTINDAKİ ÇOCUKLARDA YAPILACAKLAR

  • Çocuğu yüzü ve üst bedeni aşağıya bakacak şekilde bir diz üzerine konduktan sonra hangi elimizi kullanıyorsak o elimizi iki kürek kemiği arasına aşağıdan yukarı doğru sıvazlar şekilde vurmalıyız.
  • Diğer elimizin işaret parmağını da çocuğun ağzına koymalı ve başını yan çevirerek işaret parmağını ağız içine koyarak öksürmekle atılan cismi fark edelim.
  • Ayrıca çocukta yutma güçlüğü, aşırı salya, kusma, öksürük, morarma ve nefes darlığı belirtilerinin olması yabancı cisim olasılığını akla getirmelidir.

1 YAŞ ÜZERİNDEKİ ÇOCUKLARDA

  • Heimlich manevrası adı verilen her iki elin üst üste birleştirilerek mide bölgesinden diafragmaya doğru ani baskı uygulanarak yabancı cismin çıkartılması işlemi uygulanmalıdır.

- İnatçı öksürük
- Ateş
- Zatürre
- Kilo kaybı olan çocuklarda çekilen akciğer filminde yabancı cisim saptanırsa anestezi altında bronkoskopi ile çıkartılır.

HAZIRLAYAN: Acil Servis hekimi Dr. Özlem Sarıoğlu Erdağ ve Dr. Berrin Aydın

BAKMADAN GEÇME!