Bu ikili boy uzatıyor!

Güncelleme Tarihi:

Bu ikili boy uzatıyor
Oluşturulma Tarihi: Kasım 26, 2018 10:20

Küreselleşen dünyamızda popüler kültür her konuda belirleyici. Anne babaların doktorlara sordukları, internette araştırdıkları konu başlıkları arasında “Çocuğumun boyunu nasıl uzatabilirim?” sorusu hep üst sıralarda yer alıyor.

Haberin Devamı

Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral “Çocuğunuzu kendi potansiyeli içinde en iyi yere getirmek için çaba harcayın” derken, boy uzatan yaşam biçiminin de ipuçlarını verdi.

“Genelde vücut gelişimi erkeklerde 18, kadında ise 24 yaşa devam etmektedir. Elbette boy uzaması da bu süreçte ‘İnsan Büyüme Hormonu’ olarak tanımlanan en önemli salgı bezi olarak bilinen hipofiz tarafından salınan büyüme hormonunun etkisi altındadır. Bu dönemde çocukların yapması gereken en önemli şey doğal, katkısız, kimyasallardan uzak ve hareketli bir hayat yaşamak. Aile bunu sağlarsa çocuğun boyu, kendi potansiyeli içinde en yüksek noktaya çıkacaktır. Doğal yöntemleri uygulamak boy uzamasına yardımcı olur. Ancak unutulmaması gereken bazı kurallar var. Bunların başında genetik yapımız ve elbette hormon sistemimizin çalışma düzeni gelir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kas ve kemik dokusunun dolgunluğu için doğal yöntemler elbette büyük destek verir” diyen Doç. Dr. Oğuz Özyaral boy uzatan 5 önemli şartı söyle sıraladı:

Haberin Devamı

1. Düzenli egzersiz: Vücut üzerinde asılma esneme, germe egzersizleri büyüme hormonunun üretimini bu da sonuç olarak boy uzamasını destekler. Düzenli barfix / asılma hareketleri, plates, bel kıvırma/çevirme, ayak başparmağına dokunma, yılan şeklinde esnetme, sıçrama hareketleri, koşma, basketbol, voleybol ve yüzme boy uzamasında önemli yeri olan sportif faaliyetler arasındadır. Tüm bu egzersiz hareketleri sinir ucaları uyarır ve hipofiz bezinin hareketlenmesi dolayısıyla da büyüme hormonunun salgılanmasını tetikler.

Bu ikili boy uzatıyor


2. Beslenmesine bu iki yiyeceği ekleyin: Büyüme çağındaki çocuğun/gencin günlük beslenmesine eklenmesi gereken iki önemli yiyecek var. Bir elma diğeri ise hepimizin bildiği süt. Her gün bir elma ve iki bardak süt bu dönemdekilere mutlaka verilmelidir. Bunun yanısıra sakatat olarak özellikle karaciğerin yanı sıra yeşil sebzeler, patates, badem, fıstık gibi kabuklu kuruyemişler ile tavuk, kuru fasulye ile nohut gibi tahıllar, bezelye, meyvelerden özellikle muz, elma ile birlikte günlük beslenme menüsünde yer almalıdır. B ve C vitamini açısından zengin besinleri tercih etmelidir. Özellikle kemik gelişiminde kalsiyumun yeri çok önemli olduğundan beslenme programı içerisinde süt ve süt ürünlerinden ayran, yoğurt düzenli olarak tüketilmelidir. Günlük beslenmede yumurtanın sarısı, havuç, şalgam, biftek ve balık önem arz eder. Vücutta toksinlerin atılması son derece önemli olduğundan günde ortalama 6 ile 8 bardak su içilmesi önemlidir. Haftada 3 kez uskumru, palamut gibi balıkları ızgara ya da buğulama olarak tercih edilmelidir. Kefal, torik, palamut, uskumru gibi balıkların sırt kısmındaki siyah etli kısım özellikle boy uzatmada destekleyici rol almaktadır.  

Haberin Devamı

Bu ikili boy uzatıyor


3. Düzenli ve yeterli uyku: Büyüme hormonu geceleri uyurken serbest kalır. Uyuduktan bir saat sonra zirveye ulaşır. Buna göre, büyüme hormonu üretimini en üst seviyeye çıkartmak için her gün sağlıklı ve 8 saat uyuman gerekmektedir. Geç yatmak, ışıklı bir odada uyumak, az uyumak büyüme hormonu salınımını olumsuz etkiler.

Bu ikili boy uzatıyor


4. Güneş ışığı almak: Güneş ışınları vücudun D vitamini ihtiyacı için çok önemli bir kaynaktır. D vitamini büyümeyi destekleyen çok önemli bir unsurdur, büyüme çağındakiler güneşten yeterince faydanılmalıdır.

Haberin Devamı

Bu ikili boy uzatıyor


5. Kiloya özen göstermek: Obez bir yapı omurga sistemini bozacağından boy uzaması üzerinde olumsuz etkiye yol açar.

Bu ikili boy uzatıyor


BOY UZAMASINI ENGELLEYENLER

Bu ikili boy uzatıyor

Bağışıklık sisteminin güçlü olması boy uzamasını sağlayan önemli faktörlerdendir. Büyüme çağındaki çocuklar için bağışıklık sistemini aşağıya çeken ne varsa onlardan uzak durulmalıdır. Kahve ve kahve ve türevi ürünler, gazlı içecekler, kafein içeren, içecekler, enerji içeceği adı altındaki ürünler büyüme hormonunu inhibe edip ve gelişimini durdurduğu için uzak durulmalıdır. Stres, aşırı yorgunluk, uykusuzluk, vücut gelişimi olumsuz yönde etkiler.

Haberin Devamı

BOY UZARKEN DURUŞ BOZULMASIN

Bu ikili boy uzatıyor

Duruş bozuklukları için egzersizler faydalı olur. Vücudu ayak ekseninde pozisyonlandırmak gerekir ve vücut üzerinde oluşan baskıyı azaltacak ve duruş bozukluklarını gidermek önemlidir, paytaklık, içe basma ve diğer basış bozukluklarının da önlemesi gerekir. Bu nedenle ayaklara masaj yapılmalı, doğru pozisyon verilmeli ve duruş düzeltilmelidir.

BAKMADAN GEÇME!