Bebeklerde konak neden olur? Konak nasıl temizlenir?

Güncelleme Tarihi:

Bebeklerde konak neden olur Konak nasıl temizlenir
Oluşturulma Tarihi: Ocak 03, 2020 16:20

Hassas ciltleri ve yetişkinlere oranla koruma mekanizmaları zayıf olan bebeklere gerekli özeni göstersek de bazı dış etkenlere karşı savunmasız kalabiliyoruz. Bebeklerde görülen konak problemi gibi… Dermatoloji Uzmanı Dr. Hatice Deniz Yardımcı, bebeklerde görülen konak problemini ve tedavi yöntemlerini anlatıyor.

Haberin Devamı

KONAK NEDİR?

Konak, yenidoğan bebeklerin kafa derisinde meydana gelen, genellikle yağlı sarı renkte olan pul pul görünümlü deri tabakasına infantilseboreik dermatir ya da bilinen adıyla halk arasında buna konak denir. Daha çok 1-3 aylık dönemde ortaya çıkan konak, saçlı deride görülse de bazı durumlarda yüzde, kaş, kulak ve alında da gözlemlenebilir.

Bebeklerde konak neden olur Konak nasıl temizlenir

BEBEKLERDE KONAK OLUŞUMUNUN NEDENLERİ

Bu konuda her ne kadar kesin bir yargıya varılamasa da, en kabul edilebilir gerekçe anneden geçen hormonların bebeklerde üzerinde böyle bir etki yarattığıdır. Çünkü bu hormonlar bebeğin cildinde yağ oluşumunu hızlandırarak konak tabakasının oluşmasına yol açar. Sanılanın aksine hijyenik problemlerden değil, maruz kaldıkları yüksek orandaki hormonlardır.

BEBEĞİMİN KONAK OLDUĞUNU NASIL ANLARIM?

  •  Kalın yağlı ve pullu saç derisi,
  •  Saç dökülmeleri,
  •  Beyaz ve sarıya dönük ölü deriler,
  •  Kızarıklık,
  •  Kabuklar.

Bebeklerde konak neden olur Konak nasıl temizlenir

KONAK GEÇİCİ Mİ YOKSA KALICI MIDIR?

Ebeveynlerin konak konusunda endişelenmesine gerek yoktur. Çünkü konak geçici bir cilt problemidir ve bebeklerde çok sık görülür. Ayrıca çevremizden sıklıkla duyduğumuz gibi hijyenle değil hormonlar ve bebeğin daha gelişimini tamamlamamış sindirim sistemiyle ilgilidir. Kolay birkaç ipucuyla konak problemi ortadan kaldırılabilir. Bunun için ebeveynlerin aşağıda önerilen tavsiyelere uyması önemlidir. Bunlar;

  •  Öncelikle konağa neden kabuklu yapı soyulmamalı ve koparılmamalıdır.
  •  Kabuklu tabaka sürekli nemli tutulmalıdır. Bunun için badem yağından veya doğal zeytinyağından faydalanabilirsiniz. Zeytin yağıyla 5 dakika masaj yapabilir ve sonrasında bebek şampuanıyla yıkayabilirsiniz. Bu yöntem konaktan kurtulmak için etkili olacaktır.
  •  Günümüz de bebek konaklarına ait şampuanlarda vardır.Onlar kullanılabilir. Ayrıca anne emzirmiyorsa çalı yağlı beslenmemeye dikkat etmelidir.
  •  Her gün o bölgeyi bir bebek şampuanıyla yıkamak da diğer bir çözümdür.

ANCAK UZUN BİR SÜRE GEÇMİYORSA…

Her ne kadar geçici bir durum olsa da eğer bebeğinizdeki konak problemi uzun zamandır geçmiyor, ilerleme gösteriyor, kızarıklık ve yaraların şiddeti artıyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurmalısınız.

BAKMADAN GEÇME!