Bebekler için yoğurt hangi sütle mayalanmalı?

Güncelleme Tarihi:

Bebekler için yoğurt hangi sütle mayalanmalı
Oluşturulma Tarihi: Mart 28, 2019 11:55

Bebeğin ek gıdaya geçtiği dönemde ilk tanıştığı gıdalardan biri yoğurttur. Bebeklerin gelişimi üzerinde oldukça önemli olan yoğurdu evde mayalamak en sağlıklısı. Peki, bebekler için yoğurt mayalarken hangi sütü kullanmak gerekir? Anne sütü ya da devam sütü ile yoğurt mayalanabilir mi? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Wassim Bekraki bebekler için sağlıklı yoğurt yapmanın detaylarını anlatıyor.

Haberin Devamı

Bebekler için yoğurt hangi sütle mayalanmalı

Bebeğiniz için yoğurt mayalarken mutlaka günlük pastörize süt kullanın. Alerji riskine karşı başlangıçta 1–2 çorba kaşığı kullanıp deneyin, eğer sorun yaşamazsanız  5 günden sonra ne kadar tüketebiliyorsa o kadar vermeye başlayabilirsiniz. Ara öğün olarak anne sütü aldığı saatlerin haricinde tüketmesini sağlayın.

EVDE MAYALANMIŞ YOĞURT KAÇ GÜN DAYANIR?

Mayaladığınız yoğurdu 2 gün süresince bebeğinize güvenle yedirebilirsiniz.

Bebekler için yoğurt hangi sütle mayalanmalı

İNEK SÜTÜ İLE YOĞURT MAYALANIR MI?

Mayalanma işlemi inek sütünün alerjik özelliklerini büyük oranda azaltır. Ancak çok ağır inek sütü alerjisi olan bebeklerde yoğurt da alerji yapabilir. O yüzden yoğurt vermeden önce bebeğinizin dudağının üstünde renksiz olan bölgeye yoğurdu sürün ve 40-60 saniye bekledikten sonra silin, eğer 4-5 dakika içinde sürülen bölgenin dışına kabarıklık ve kızarıklık olursa inek sütü alerjisinin erken belirtisi görüldüğü için yoğurt denemesini 3-4 ay erteleyip tekrar deneyin. Yine olursa inek sütü alerji testi de yapılabilir.

Haberin Devamı

ANNE SÜTÜ İLE YOĞURT MAYALANABİLİR Mİ?

Anne sütüyle yoğurt yapma denemeleri gereksiz ve aşırı bir uygulamadır, çoğu zaman da başarısızlıkla sonuçlanır.

Bebekler için yoğurt hangi sütle mayalanmalı

DEVAM MAMASI İLE YOĞURT MAYALAMA TARİFİ

Malzemeler:

• 100 ml hazırlanmış 2 numara devam maması
• 1 çay kaşığı yoğurt

Yapılışı:

 • 90 ml kaynamış-ılınmış suya 3 ölçek katılarak hazırlamış olduğunuz mamanın için ılık iken 1 çay kaşığı yoğurt ilave ederek mayalayın. Kımıldatmadan üzeri örtülerek 3–4 saat mayalanmaya bırakılır.

İNEK SÜTÜ İLE YOĞURT MAYALAMA TARİFİ:

Malzemeler:

• 1 litre pastörize günlük inek sütü
• 1 yemek kaşığı yoğurt

Yapılışı:

 • Sütü kaynatın ve elinizin dayanabileceği sıcaklığa geldiğinde (40–45 derece) 1 yemek kaşığı yoğurt ilave ederek üzerini kapatın ve kalın bir örtü ile sararak oda sıcaklığında mayalanmaya bırakın.
 • 3–6 saat sonra açarak buzdolabında 1 gün bekletin. Mayalanan yoğurdu 2 gün boyunca güvenle kullanabilirsiniz.

Bebekler için yoğurt hangi sütle mayalanmalı

YOĞURDUN SULANMAMASI İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 • Öncelikle evde mayaladığınız yoğurdun kıvamını koruması ve sulanmaması için kullandığınız sütün kalitesi oldukça önemli.
 • Sütünüzü mayaladığınız kap plastik olmamalıdır, cam bir kap kullanmanız yoğurdunuzun kıvamlı bir şekilde mayalanmasını sağlayacaktır.
 • Bunun yanı sıra yoğurdunuzu mayaladığınız kapta kullanmanız gerekir. Yoğurdu tekrar başka bir kaba alırsanız sulanması daha da hızlanacaktır.
 • Yoğurdun sulanmasını önlemek için yoğurdu iyi bir şekilde mayalamak önemli. İyi mayalanmış bir yoğurt elde etmek için süt ve maya oranına dikkat etmek gerekir. Süt-maya oranı doğru ayarlanmazsa mayalanan yoğurdun kıvamı tutmaz. Ayrıca mayalanacak sütün ısısı ve sütün mayalanma süresi de dikkat edilmesi gereken konulardan. Tüm bunlar dikkate alındığında iyi mayalanmış ve kıvamlı bir yoğurt elde edilir, olası sulanmaların önüne geçilir.
 • Bir diğer önemli nokta ise yoğurt mayalamak için kullandığınız kapların büyüklüğüdür. Yoğurdu küçük kaplara mayalamanız gerekir. Böylece daha katı kıvamlı yoğurtlar elde edebilirsiniz.
 • Yoğurt mayalamak için kullanılan yoğurt da çok önemlidir. Yoğurt mayalarken normal yoğurt yerine süzme yoğurt kullanırsanız daha kıvamlı bir yoğurt elde edersiniz. Süzme yoğurdun içerisindeki su oranı normal yoğurda göre daha az olduğu için sulanma da daha az olacaktır.
 • Yoğurdunuzu tüketirken yüzeyinden almaya özen gösterin. Yoğurdu büyük kaşıklarla derin çukurlar açarak alırsanız geniş boşluklara hemen su dolacaktır. Ayrıca yoğurt alırken plastik veya metal kaşıklarla değil de tahta kaşıklarla almaya özen gösterirseniz yoğurdunuz sulanmayacaktır.
 • Yoğurdu mayaladığınız kabı dolaba taşırken sallamamaya dikkat etmelisiniz. Sallanan kap yoğurdun kıvamını bozacak ve sulanmasına sebep olacaktır.

HÜRRİYET AİLE ÖZEL

BAKMADAN GEÇME!