GeriBebek Sağlığı Bebeğinizi havaya fırlatmayın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeğinizi havaya fırlatmayın!

Bebeğinizi havaya fırlatmayın!
Abone Olgoogle-news

Çocuğunuzu güldürmek için havaya atmanız bakın nelere yol açıyor...

Bebeklerin boyun kaslarının çok zayıftır. Bebekleri havaya atarak sevmek çocuklarda beyin kanamasına yol açabilir. Bebeklerin baş bölümü, normal yaş grubuna göre vücutlarından büyüktür. Bu nedenle başın öne ve arkaya doğru atılması veya sağa sola çevrilecek tarzda çocuğun sevilme hareketlerinin yapılması önemli sağlık sorununa yol açabilir.

BEYNE GİDEN DAMARLARDA YIRTILMALAR OLABİLİR

Başın hızlı şekilde öne arkaya çevrilmesi veya çocuğun havaya fırlatılmasıyla boyundan beyne giden damarlarda yırtılmalar meydana getirebilir. Bu tür durumlarda beyin içinde kanamalar da oluşabilir. Ailelerin çocuklarını sevmesi esnasında ani hareketlerden uzak durmaları gerekiyor. Bir yaş altı çocuklarda sorunlar daha belirgin hale gelebilir. Çocukları severken havaya atma, güldürmek için silkelemek önemli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bebeğinizi havaya fırlatmayın

SOLUNUMU SAĞLAYAN SİNİRLER KOPABİLİR

Güzel, bu tür olayların özellikle çocuğun istismarı, yani şiddet vakalarında daha çok görüldüğüne dikkati çekerek, "Bu tür durumlar boyunla beyin arasında uzanan, karın içinde solunumu sağlayan sinirlerde kopmalara neden olabilir. Sinir kopmaları da ani olarak solunumun durması ve çocuğun nefes alamamasına neden olur. Bizim en çok karşılaştığımız durumlardan biri de budur. Bu tür olaylar genelde istismar vakarında oluyor ancak bazen severken de meydana gelebiliyor.

AA

[fotogaleri=1001]

False