Babalar doğuma girmeli mi?

Güncelleme Tarihi:

Babalar doğuma girmeli mi
Oluşturulma Tarihi: Mart 16, 2015 01:00

Bağ kurma, doğumun hemen ardından gerçekleşmektedir.

Haberin Devamı

Hamilelik, kadın için olağanüstü bir zaman dilimidir. Bu süreçte kadının bedensel olarak birçok değişim geçirdiği dışarıdan gözle görülür. Bu güzel dönemin bir de psikolojik boyutları vardır. Hamile kadının hem bedensel hem de psikolojik değişim, dönüşüm süreci özellikle eşi tarafından en çok desteklenmesi gereken zamanlarından biridir. Kadının bedensel ve psikolojik değişimlere ayak uydurması için eşinin anlayışına, desteğine ve sabrına ihtiyacı olacaktır.

BAĞ KURMA, DOĞUMDAN HEMEN SONRA GERÇEKLEŞİYOR

Doğum esnasında da eşlerin varlığı hem anne baba için hem de bebek için çok önemlidir. Doğum sırasında anneye her türlü desteği sağlayacak olan en temel kişi aslında eştir. Gebelik sürecini eşiyle paylaşmış bir eşin doğum sırasında anneye sunacakları doğumu kolaylaştıracaktır. Aslında doğum tam bir takım işidir. Genellikle anne ve bebeğin paylaştığı bu uyumlu dansa baba da eşlik edecek olursa yeni bir bütün olan aile, yaşamlarına güçlü bağlarla devam edecektir. Kadınların, doğuma eşlik eden eşlerini, doğumun kahramanı olarak algıladıkları görülmektedir.

Haberin Devamı

Bağ kurma, doğumun hemen ardından gerçekleşmektedir. Anne de baba da bebeklerine bağlanabilmektedirler. Anne ile bebeğin doğumun hemen ardından bağlanmaları üzerine çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Doğumdan hemen sonra bebeklerin çoğu sakin, uyanık ve gözleri açıktır. Bu yüzden insanlarda bağ kurmak için doğumdan sonraki ilk bir saatin çok önemli hatta kritik olduğu vurgulanmaktadır.

BABA DOĞUMDA BULUNMALI ÇÜNKÜ…

Yapılan araştırmalarda doğum esnasında annenin yanında olan kişiler, bebekle akraba olsunlar ya da olmasınlar bebeğe, çiftin doğuma tanıklık etmeyenlerden daha çok bağlanmışlardır. Bundan dolayı da babanın doğumda bulunması, baba ve bebeğin bağlanması için çok önemli bir faktördür.

Babalar da anneler gibi doğum sırasında doğum ve gelişen olaylara ilişkin kararlarda aktif rol almak isteyebilirler. Anne ve babanın dışarıda tutulduğu, kararların başkaları tarafından alındığı ve uygulandığı durumlarda ise anne ve babalar kendileri dışında gelişen bu durumlar karşısında doğuma ilişkin korkular, kaygılar yaşayabilirler. Bu yüzden doğum öncesinde doğuma hazırlık yapmak çok önemlidir. Doğru tercihler yapan ebeveynler hem doğumdan keşkesiz çıkılabilir hem de bebekleriyle bağ kurma konusu; anne, baba ve bebek için ihtiyaç duyulan şekilde karşılanmış olur. Böylece mutlu anne, mutlu baba ve mutlu bebek ile sonuçlanan sağlıklı bir doğum gerçekleşmiş olacaktır.

Haberin Devamı

DOĞUM ŞEKLİ NE OLURSA OLSUN BABA DOĞUMA GİREBİLİR

Doğum sonrasında da bebeğiyle gerektiği şekilde bağ kurmuş olan anne ve baba, bebeği ile yeni hayatına daha kolay adapte olacak, çıkabilecek zorluklar karşısında daha güçlü duracaktır. Böylece psikolojik olarak daha sağlam bir aile ortaya çıkacaktır.

Bebekle hem ten tene hem de diğer konularda da temas kurabilen bir baba, bebek ve anneyle ilgili konularda sürece dahil olarak kendini dışarıda tutulmuş hissetmeyecek, bebeğini rahatça sevebilecek ve bebeğinin ihtiyaçlarını karşılamak için daha çok hevesli olacaktır. Bu sayede hem bebeğin hem de annenin birçok yönden ihtiyaçları karşılanmış olacaktır. Böylece anne, baba ve bebek tam bir tatmin duygusuyla yaşamlarını yeniden şekillendirecek ve bir bütün olmanın tadını çıkaracaklardır.

Haberin Devamı

Özetle; doğum şekli ne olursa olsun doğuma hazırlık eğitimi almış bir baba rahatlıkla doğuma eşlik edebilir.

Doğum mahremiyetin ve beraber bir varoluşa şahit olmanın bir sürecidir. Bu nedenle babanın olumsuz bir şey yaşamaması için doğum destekçisi ve doğum psikoloğundan oluşan bir doğum ekibi çok önemlidir.

Babanın doğumdaki rolü doğum sonrasına da sağlıklı bir şekilde devam eder, böylece doğum sonrası adaptasyon ve doğum sonrası depresyonlar en aza indirgenir. Babanın doğumda sorumluluğa katılması ve desteği tüm hayat boyunca sürecek olan sorumluluğun sağlıklı bir başlangıcıdır.

Uzman Psikolog Neşe Karabekir
Hamile ve Doğum Psikoloğu Burcu Ay 

Haberin Devamı

BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!