Aşırı kilo kısıklığa neden olur mu?

Güncelleme Tarihi:

Aşırı kilo kısıklığa neden olur mu
Oluşturulma Tarihi: Nisan 24, 2019 10:53

Aşırı kilo hamile kalmaya engel olur mu? Obezitenin kısırlık üzerine etkisi var mıdır? Tüp bebek tedavi sürecinde aşırı kilo tedavi sürecini zorlaştırır mı?

Haberin Devamı

Günümüzde gittikçe artan obezite sorunu hem kadınlarda hem erkeklerde infertilite, yani kısırlık riskini artırıyor. Aşırı kilo hormonların bozulmasına yol açıyor, düzensizliklere sebep oluyor ve kısırlığın başlıca sebeplerinden biri haline geliyor. Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olmanın, gebeliğin önündeki önemli engellerden olduğunu belirtiyor.

Kişinin günlük harcadığı enerjiden daha çok vücudunda yağ birikmesi sonucu veya boyu ile kilosu arasındaki aşırı fark obeziteye sebep oluyor. Yapılan araştırmalar, Türkiye’de kadınların %42’sinin, erkeklerin ise %21’inin obezite sebebiyle kısırlıktan etkilendiğini kanıtlıyor. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için obezite büyük bir problem haline geliyor.

Haberin Devamı

AŞIRI KİLO HORMONLARIN DENGESİNİ BOZUYOR!

Obezite hem kadın hem erkek üreme sistemini olumsuz etkileyerek kısırlığa sebep oluyor. Aşırı kilo, kadınların hormonları üzerinde çok etkili. Öncelikle östrojen dengesini bozuyor ve yumurtlama konusunda sorunlara yol açıyor. Metabolizma aşırı kilodan negatif etkileniyor ve adet düzensizliklerine sebep oluyor. Yumurtlama problemleriyle birlikte gebelik oldukça zor hale geliyor. Obezite, erkek kısırlığının da en büyük sebeplerinden biri. Aşırı kilonun sperm kalitesine olumsuz etkisi var. Kilo sebebiyle erkek hormonları da zarar görüyor, testosteron azalıyor. Bu sebeplerle, aşırı kilo sorunu çocuk yapmak isteyen çiftler için aynı zamanda kısırlık problemine dönüşüyor.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ DE AŞIRI KİLO İLE ZORLAŞIYOR

Kısırlık sebebiyle, tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen anne baba adayları için de kilo önemli bir etken. Aşırı kilo, tüp bebek tedavisindeki başarı oranlarını oldukça düşürüyor. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce hastalarının fazla kilo sorunundan kurtulmalarını ve sağlıklı beslenmelerini tavsiye ediyor.  Sadece aşırı kilo sorununun giderilmesiyle birlikte bile, tüp bebek tedavisine gerek kalmadan kısırlığın önlenebilir, doğal yollarla gebe kalma oranı artabilir. Yine de gerek duyulması halinde, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyen adayların, aşırı kilo probleminden kurtulması gerekiyor. Kilo problemi tüp bebek tedavisinin uzamasına sebep oluyor.

Haberin Devamı

Aşırı kilonun gebeliğe engel olan çok önemli bir faktör olması gibi, aşırı zayıflık da yine hormonal dengeyi bozuyor ve kısırlığa sebep olabiliyor. Gebelik şansının artırılması için sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesinin ve ideal kilonun korunmasının önemli.

BAKMADAN GEÇME!