Arı sütü uzun ömrün sırrı!

Güncelleme Tarihi:

Arı sütü uzun ömrün sırrı
Oluşturulma Tarihi: Ekim 17, 2015 14:00

İşte arı sütünün içeriğindeki maddeler ve faydaları...

Haberin Devamı

Süt denilince akıllara ilk olarak memeli hayvanlardan elde edilen sıvı gelirken, arı sütünün durumu bundan biraz farklı. 5-15 günlük işçi arıların yutak üstü bezlerinden salgıladıkları maddeye, yapısının süte benzemesi ve kraliçe arının besin kaynağı olması sebebi ile ‘arı sütü’ deniliyor. Diğer dillerde arı sütünün 'kraliyete ait jel' anlamına gelen 'RoyalJelly' olarak adlandırılıyor; arı sütünün jel kıvamında, akışkan, suda çözünebilir, kremsi-beyaz renkte, lezzeti ekşi, kokusu keskin olan fenolik yapıdadır.

Arı sütü uzun ömrün sırrı

Kraliçe arı ve işçi arılar larva döneminden sonra 6 gün beslenir. Bu dönem içerisinde kraliçe arının fazlaca arı sütü ile beslenmesinden kaynaklı bazı ayrıcalıkları oluşur. Hastalıklara karşı daha dirençli olurlar. Günde kendi ağırlılıklarının iki katı kadar (1500-3000) yumurta üretebilirler ve 6 yıllık yaşam ömürleri ile diğer arılara oranla çok uzun süre yaşarlar. Yaşam standartlarını yükselten ve arılar için uzun bir ömrün sırrı olan arı sütü kraliçe arının en değerli besin kaynağıdır.

Haberin Devamı

ARI SÜTÜ NEDEN BU KADAR ETKİLİ?

Arı sütünün ciddi bir besin kaynağıdır, arı sütünün içeriğinde A, E, C, D vitaminleri ve B vitaminlerinin hemen hemen hepsi (B Kompleks) bulunur. Bu vitaminlerin yanında lesitin, kolajen,pantotenik asit, fitosteroller, enzimler, asetilkolin, testosteron, estrodiol gibi hormonlar, mineraller ve besin değerlerini ihtiva etmektedir. Ayrıca arı sütünün yaklaşık olarak yüzde 66'sını su, yüzde 14,5'ini karbonhidrat, yüzde 4,5'ini lipid ve yüzde 13'ünü aminoasitler oluşturmaktadır.

ARI SÜTÜNÜN İÇERİĞİNDEKİ MADDELER VE FAYDALARI:

A VİTAMİNİ

Göz problemleri, cilt sorunları, bağışıklık sistemi, böbrekler üzerine olumlu etkiler yapmaktadır. Aynı zamanda antioksidan özeliği vardır.

C VİTAMİNİ

Zorunlu olarak almamız gereken vitaminlerdendir. Vücuttaki dokulara sağlamlık veren kolajenin üretiminde alyuvarların işlenmesine kadar çok sayıda görevi vardır.

D VİTAMİNİ

Kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında kullanımını ve emilimini sağlaması bakımından özellikle çocuklar için önemli bir vitamindir. D vitamini kalsiyumun kemiklerde birikimini sağlar.

Haberin Devamı

 

Arı sütü uzun ömrün sırrı
 

E VİTAMİNİ

Yağda çözünen bir vitamindir. Sinir sisteminin, kasların, endokrin bezlerinin ve üreme organlarının fonksiyonları için önemlidir. Aynı zamanda cilt içinde önemli bir vitamindir. Cildin elastikiyetini arttırır. Güçlü bir antioksidandır ve atar damar hastalılarının önlenmesinde kullanılır.

B KOMPLEKS (TİYAMİN, RİBOFLAVİN, NİYASİN…)

Suda çözünen vitaminlerdir. Genel olarak beynin işlevselliği, sindirim sistemi, merkezi sinir sistemi, saç, ağız, kas, eklem, deri sağlığı ve büyüme için gerekli vitaminlerdir.

10-HDA (HYDROX-2- DECANOİCACİD)

Bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkiler yapar.

PANTOTENİK ASİT 

Metabolizma üzerine etkilerde bulunur.

[fotogaleri=1261] 

OLEİK ASİT

En önemli tekli doymamış yağ asididir. Kötü huylu kolesterolün (LDL) düşmesine etki eder. İştah açıcı etkisi de vardır.

Haberin Devamı

Arıların üstün çalışkanlığı ve zekası ile ortaya çıkan ürünlerin hepsinin bir birinden zengin ve faydalı olduğunu vurgulayan Sevil Gülsoy, bu kadar üstün bir besin kaynağı olan arı sütünün hayat boyunca var olup bu döngü içerisinde her zaman en değerli besinler içinde yerini alacağını söyledi. 

İHA

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!