Ameliyat için Türkiye'ye akın ediyorlar!

Güncelleme Tarihi:

Ameliyat için Türkiyeye akın ediyorlar
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 14, 2015 13:00

Yabancı hasta sayısı son 5 yılda 5 kat arttı!

Haberin Devamı

Bu rakamlarla dünya sıralamasında ilk 10’a giren Türkiye’ye 2014 yılında yurt dışından tedavi olmak için 400 bin civarında hasta geldi.

Omurga ameliyatları için de ülkemizi tercih etmeye başlayan yabancı hastalar, yerli hasta sayısını geçiyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Çağatay Öztürk, bir ayda gerçekleştirdiği yaklaşık 40 ameliyatın 15-20’sinin yabancı olduğunu belirtiyor.

Hastaların yarısı yurt dışından geliyor

Türkiye, sağlık turizmi için en çok tercih edilen dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yer alıyor. Sadece 2014 yılında Türkiye’ye tedavi için yurt dışından yaklaşık 400 bin hasta geldi. Artan yabancı hasta sayısı ile birlikte 2.5 milyar dolar civarında olan sağlık turizmi gelirlerinin önümüzdeki yıllarda daha da yükselmesi bekleniyor. 

Daha çok estetik ve kalp ameliyatları için Türkiye’ye gelen hastalara son dönemde omurga rahatsızlıkları yaşayanlar da eklendi. Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Çağatay Öztürk, omurga ameliyatları için Türkiye’ye gelen turist sayısında adeta patlama yaşandığına dikkat çekti.

Haberin Devamı

Dr. Çağatay Öztürk, omurga ameliyatı için gelen turist sayısının yerli hastalardan daha fazla olduğunu belirterek “Ayda yaklaşık 40 omurga ameliyatına giriyorum bu ameliyatlardan yaklaşık 15- 20 kadarını yurt dışından gelen hastalar oluşturuyor” dedi.

Arap turistler diğerlerine göre daha fazla

Türkiye’ye omurga ameliyatı için en çok Arap ülkelerinden turistler geliyor. İkinci sırayı Balkan ülkeleri ve Kafkasya ülkelerinden gelen hastalar oluşturuyor. Skolyoz (omurganın yana doğru eğriliği) ve omurga tümörleri başta olmak üzere her türlü omurga ameliyatı için gelen turistler, geçirdikleri operasyon nedeniyle uzun süre Türkiye’de kalıyorlar. Dr. Çağatay Öztürk, “Dünyanın birçok yerinden tedavi için gelen turistler, Türkiye’de hem tedavi olanaklarının ne kadar geliştiğini gösterirken, hem de birçok ülkeye göre tedavi masraflarının daha uygun olduğunun en önemli kanıtını oluşturuyor” dedi.

BAKMADAN GEÇME!