Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yeni cesur dünya

Şu günlerde Amerika’nın keşfini anlatan "Yeni Dünya" filmi gösterimde. Aşağıda okuyacaklarınızın bu filmle bir bağlantısı yok.

Ama yeni bir dünya düzeninde yaşadığımıza da şüphe yok. O yüzden o çok yoğun hayatlarımızdan birkaç dakika ayırıp bu yazının her kelimesini düşünsek iyi olur sanırım.

Bundan 20 yıl sonra, yaptıkların değil yapamadıkların için üzüleceksin. Dolayısıyla halatları çöz. Limandan uzaklara yelken aç. Rüzgarı yakala, araştır, düşle, keşfet. Yapabileceğin kadar söz ver. Sonra söz verdiğinden daha fazlasını yap. Oturarak başarıya ulaşan tek yaratık tavuktur!

Dalın ucuna gitmekten korkma. Meyve oradadır. Günün sonunda kendini bir sokak köpeği kadar yorgun hissediyorsan, bu belki bütün gün hırladığın içindir.

Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin. Şimdi başla! Şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla.

Gülümsediğinde güzelleşmeyen bir yüz hiç görmedim. Kimi zaman içindeki sessiz sese uzmanlardan daha fazla güven. Aerodinamik yasalarına göre, o tombul ve tüylü arının hiç uçmaması gerekiyordu. Herhalde bunu ona hiç kimse söylemedi ki uçuyor!

Zamanlarının büyük bir kısmını para kazanmak ve saklamakla geçiren insanlar sonunda, en çok istediklerinin satın alınamayacak şeyler olduğunu anlarlar. Öteki insanlardan daha akıllı ol. Yalnız bunu onlara söyleme!

Mutlu olmanın en garantili yolu, bir başkasını mutlu etmektir.

HAYATTA YA TOZU DUMANA KATARSIN, YA DA TOZU DUMANI YUTARSIN (*). İyi çalışan, sık gülen ve çok seven başarıyı elde eder. İnsanın tüm evrende kesin olarak düzeltebileceği tek bir şey vardır: KENDİSİ.

(<ı>Brave New World yazarı Aldous Huxley’den...)

(*) İlgisiz not: Bu cümleyi, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül konuşmalarında çok sık kullanır.
X