"Zeynel Balcı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Zeynel Balcı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Zeynel Balcı

Zeynel Balcı

Piyasalarda bahar havası

28 Mayıs 2017

İYİMSERLİĞİN devam ettiği piyasalarda mevcut eğilimler korunuyor. Borsada kâr satışlarına rağmen çıkış trendi, döviz kurları ve gösterge faiz oranlarında ise kısa dönemli yatay seyir devam ediyor. Gündemde Koç ve Sabancı Holding’lere gelen ortak satışları dışında çok fazla bir değişim görülmüyor. ABD kaynaklı gelişmeler, Moody’s’in Çin’in kredi notunu düşürmesi, doların iç ve dış piyasalardaki seyri, dış borsalar, petrol fiyatlarındaki gerileme, Brezilya’daki siyasi gerilim, bakanlıklarda değişiklik beklentisi, makro ekonomik veriler izlenen gündem konuları.

Dış piyasalar ABD başkanı Trump ile ilgili soruşturmanın kayıplarını telafi etti. Bu durum içeriye de olumlu yansıdı. Diğer yandan Trump etkisi haziran toplantısında ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artışı olasılığını azalttı, yorumlarını beraberinde getirdi. Son açıklanan FED tutanaklarında, kademeli faiz artışı ve bilanço küçültme konusunda piyasa dostu ifadelerle “temkinli duruş” piyasalardaki iyimserliğin devamında etkili. Bunlara karşılık son günlerde Trump kaynaklı gelişmelerin etkisiyle doların diğer para birimlerine karşı zayıflaması faiz artışı konusunda FED’in elini rahatlatan bir durum. Piyasa beklentisi, 14 Haziran toplantısı dahil bu yıl iki defa faiz artışı yönünde. Fiyatlamalar da bu eksende gerçekleşiyor.

OPEC’in petrol üretim kesintisini dokuz ay daha uzatma kararına rağmen petrol fiyatlarındaki düşüş daha çok beklentinin bitmesiyle gelen satışların etkisi olarak yorumlanabilir. Koç ve Sabancı Holding’lerde görülen yüksek montanlı ortak satışlarının ilgili hisseler ve borsa üzerindeki etkileri sınırlı kaldı. Satışların yabancı kurumsal yatırımcılara olması Türkiye’ye yabancı ilgisinin sürüyor olmasını göstermesi açısından olumlu. Bir başka tarafı da, “hissenin fiyatını en iyi sahibi bilir” anlayışından hareketle, borsaların zirve yaptığı dönemlerde görülen ortak satışlarını anımsatması oldu. Bu nedenle yatırımcılar, zirve seviyelerinde gezinen ve yükseklik korkusu hissedilen borsada kâr satışları konusunda daha duyarlı olacak.

Hatırlanacağı üzere mart ayında Petkim’de de ciddi bir ortak satış görülmüş, kısa bir duraklamanın ardından piyasalardaki olumlu hava ile birlikte hisse fiyatı
yükselişini sürdürmüştü. Koç Holding ve Sabancı Holding’deki dikkat çeken ortak satışlarının hisse fiyatlarına etkileri konusunda piyasaların genel seyrini de dikkate almak gerekecek. Diğer yandan Brezilya piyasalarında sarsıntıya neden olan siyasi gerilim ile Moody’s’in Çin’in kredi notunu düşürmesinin etkisi çok zayıf kaldı. Ancak Çin önceki yıllara göre düşen büyüme oranı, yüksek borçluluk ve kredi notu indirimi gibi nedenlerle bu dönemde biraz daha yakından izlenmesi gereken bir konu. Her hafta yokladığımız yabancı yatırımcıların Türkiye pozisyonunda ise pozitif görünüm sürüyor. 18 mayıs haftası borsada 13, tahvil bono tarafında 490 milyon dolar alımdalar. Piyasalarda olumlu hava korunmakla birlikte daha temkinli bir görünüm var

Borsada kâr satışlarına dikkat

BORSADA çıkış trendi sürüyor. Ancak direnç seviyelerinde görülen kâr satışları “yorgunluk” izlenimi veriyor. Dirençler 99.000 ve 100.000 seviyelerinde. Yukarı yönlü hareketlenmeler bu noktalarda satışla karşılaşabilir. 100.000 seviyesinin geçilmesi durumunda ise çıkış hareketin devamı beklenebilir. Geri çekilmelerde ilk önemli tutunma noktası 96.000 seviyesinde. Bu seviyenin üzerinde çıkış hareketi gücünü koruyacak. Aksi takdirde satışların devamı ile birlikte 94.300-94.000 gündeme gelebilir. Endekste devam eden çıkış hareketi direnç seviyelerinde kâr satışlarıyla karşılaşabilir.

Dolar/TL kuru, taban oluşturmaya çalışıyor

Yazının devamı...

Borsada yorgunluk artıyor

21 Mayıs 2017

OCAK ayından bu yana olumlu seyir izleyen piyasalarda dış kaynaklı gelişmelerle borsada kâr satışları, döviz kurlarında ise tepki yükselişleri görülüyor.

Dış kaynaklı gelişme derken daha çok ABD ve Başkan Donald Trump ile ilgili gelişmeler. ABD Başkanı Donald Trump ile ilgili “Rusya’ya gizli bilgileri sızdırma ve konu hakkındaki soruşturmanın kapatılmasını istemesi” haberleri dış ve iç piyasalara olumsuz yansıdı.

Trump’a güven kaybı, seçildiği kasım ayından bu yana devam eden dış borsalardaki yükseliş ve rallinin yerini düşüşe bırakmasına, doların değer kaybına neden oldu. Bu durum doğal olarak Türkiye dahil diğer piyasalara da etki etti.

FED VE FAİZLER

KÂR SATIŞI ETKİLEDİ

Borsada kâr satışlarına bağlı düşüş görüldü. Geçen hafta düşüşte “yükselen takoz” formasyonundan söz etmiştik. Zirve seviyelerinde bu görünümün etkileri kendini göstermeye başladı. Geri çekilmelerde destek noktaları 94.500 ve 93.000-92.500. Dirençler ise 95.700 ve 96.600-97.000 seviyeleri. 96.600-97.000 daha önemli. Bu seviyelere hareketlenmelerde tekrar satışla karşılaşılabilir. Sonraki dirençler 98.000 ve 100.000. 

DOLAR/TL KURUNDA 3.67 ÖNEMLİ

DOLAR/TL kurunda tepki yükselişinin ilk dirençleri 3.64-3.67 olarak görülürken, bu seviyelerde satışlar görülebilir. Tepki çıkışının devamı için 3.67 seviyesinin üzerinde kalınması gerekecek. Sonraki dirençler 3.75 ve 3.79 seviyelerinde bulunuyor. Geri çekilmelerde destekler 3.54-3.52 seviyelerinde. Destek noktalarında tepki alımlarının görüldüğü ancak direnç seviyelerinde satışla karşılaşıldığı görünüm sürebilir.

Yazının devamı...
Zeynel Balcı Kimdir?

Zeynel Balcı