Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Seçime erken vuruş

KANAL A’da bir programda Atatürk’e “Rüşvetçi” deniyor, yayıncı kuruluşları denetlemekle görevli RTÜK’teki iki üye, Ali Öztunç ile Süleyman Demirkan Kanal A‘ya ceza verilmesini istiyor.

Kanal A da bu iki üyenin “gizliliği ihlal ettikleri” gerekçesiyle RTÜK’e başvuruyor. Ve sonuçları önümüzdeki genel seçimlere çıkan bir komedi başlıyor. Şimdi bakalım:
-Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Öztunç ve Demirkan orada CHP kontenjanından görev yapıyor.
-Gizliliği ihlal eden üyenin RTÜK üyeliği düşüyor. Ne var ki, gizliliği ihlal boşlukta, karar RTÜK sitesinde ilan ediliyor.
-Buna rağmen, RTÜK’te AKP kontenjanından gelen üyelerin oylarıyla Öztunç ve Demirkan hakkında komisyon kuruluyor. Komisyon gizliliğin ihlali var mı yok mu araştıracak, var derse CHP’li iki üyenin RTÜK üyeliği düşecek.


EŞİTLER ARASINDA


-Komisyon hem matrak, hem hukuka aykırı. Matrak, çünkü iki CHP üyesinin durumunu üç AKP üyesinden oluşan komisyon belirleyecek. Hukuka aykırı, çünkü eşitler arasında, eşit konum ve eşit koşullarda görev yapan üyelerin birbirini soruşturması mümkün değil. Ama Türkiye ve hukuk her alanda birbirine artık çok uzak.
-Komisyon henüz bir karar vermiyor. Ne zaman verecek? İşte, seçim oyununun başlama vuruşu burada.


CEZALAR


Dönelim dört ay önceki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine. Seçim sürecinde AKP’ye yakın kanallardan ATV dokuz, A Haber on bir, Beyaz TV on üç, Kanal 7 beş, TRT Türk on bir, NTV dokuz kez program durdurma cezası alıyor. Cezaların gerekçesi, “Adaylar arasında fırsat eşitliğine aykırı yayın yapmak, tarafsızlığın ihlali”.
Bu yayınlara itirazın altındaki iki imza Öztunç ve Demirkan’a ait. Onlar RTÜK’e dilekçe veriyor, dilekçe Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) gidiyor, itirazı YSK karara bağlıyor, cezayı YSK veriyor.


ÇİRKİN SENARYO


Haziranda genel seçim var. Meclis tatile girecek. Komisyon şimdi bekleyip üyeliğin düşürülmesine o zaman karar verirse ne olacak?
Meclis kapalı, CHP iki yeni üye gösteremeyecek, RTÜK’te iki CHP üyeliği boşalacak. Tarafsızlığı ihlal eden kanallar olursa, kimse itiraz etmeyecek, kanallar seçim boyunca AKP’ye çalışacak.
Çirkin bir iddia. Umarım yanılırım. Yanılmayı çok isterim.

Çiçek: Nereden çıktı

-ÖZTUNÇ ve Demirkan ile ilgili RTÜK’teki girişimi Vatan’dan Murat Çelik, RTÜK Başkanı Davut Dursun’a soruyor, Murat’ın yazdığına göre Dursun “Meclis Başkanlığı bizi sıkıştırıyor, istek oradan geldi” diyor.
Yazıyı okuyan Meclis Başkanı Cemil Çiçek, hem Murat Çelik’i, hem Ali Öztunç’u arıyor: “Nereden çıktı bu şimdi, ne benim, ne burada herhangi birinin böyle bir talebi yok, bize ne, neden sıkıştıralım?”
Yolsuzlukları soruşturan komisyon haberlerine getirilen yasak için de başvuruyu Çiçek’in yaptığı öne sürülüyor, sonra aslı çıkmıyor. Çiçek’in çilesi, nedir bu başına gelen.

O Mustafa başka

-YÜZLERCE gazeteci işinden oluyor, aylar boyu işsiz kalıyor. İşsiz kalanlardan biri de, AKP’nin sevgili kullarından, belli ki araya kara kedi giriyor, tepeden aniden yuvarlanan Mustafa Karaalioğlu. Kısa sürede ama yine aniden Karaalioğlu NTV Yönetim Kurulu Danışmanı oluyor. NTV malum, AKP’ye yakın, haberler vs AKP’yi incitmeyecek türde. Elbette hiçbir gazeteci işsiz kalmasın ama yüzlerce gazeteci aylardır boşta gezerken, Mustafa birkaç haftada Yönetim Kurulu Danışmanı oluveriyor. Yüksek ve değerli görüşleriyle Doğuş Grubu ona “danışacak”, o da gruba yeni ufuklar açacak. Bilirim, değerli çocuktur, her şirkete lazımdır.

X