"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Belediye kraft torba dağıtıyor, topladığı çimi gübre yapıp satıyor

IŞIKLAR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık ve Işıklar Ambalaj Genel Müdürü Volkan Girişken, söze Erbil’deki Işıklar Paper Sack Ltd.’den girdi:

- Türkiye’deki atıl bantlarımızı taşıyarak yerel ortaklarla kurduğumuz çimento ve yapı kimyasalları ambalajı üretim tesisi, 2013’te devreye girdi. 7-8 milyon dolarlık bir yatırım yapmış olduk. İlk yıl cirosu 4-5 milyon dolar gerçekleşti.
Işık, tesisin yıllık 80 milyon torba üretme kapasitesine sahip olduğunu vurguladı:
- Tam kapasiteye ulaşıldığında ciromuz 20 milyon doları bulacak. Orada kapasite artırımına da gideceğiz.
Girişken, Türkiye’deki üretimi başta un olmak üzere gıda sektörüne dönük ambalaj için çeşitlendirdiklerini kaydetti:
- Ambalaj üretimimizin yüzde 30’u gıda sektörünü kapsıyor.
Konya’daki tesislerinden Fransa ve Almanya’ya yaptıkları ihracatı örnek gösterdi:
- Fransa ve Almanya’daki bazı belediyeler, bizden aldıkları kraft torbaları vatandaşlarına çim, yeşil dal gibi atıklarını koymaları için dağıtıyor.
Çim ve benzeri yeşilliklerin kraft torbanın içinde gübreye dönüşebildiğine işaret etti:
- Belediyeler biçilen çimlerin içine konulduğu kraft torbaları bir alanda toplayıp üzerini brandayla kapatıyor. Oluşan sıcak ve nemli ortam, çimlerin kraft torbayla bütünleşerek gübreye dönüşmesini sağlıyor.
Söz konusu ürünü “yeşil atık torbası” olarak adlandırdıklarını belirtti:
- Fransa ve Almanya, bu alandaki iki büyük pazarımız. Söz konusu belediyeler ortaya çıkan gübreyi pazarlayıp gelir de elde ediyor.
Torbası Konya’dan gidiyor, Fransa ve Almanya’da biçilen çimler gübreye dönüşüyor...
Dünyayı sarsan terörden, yanıbaşımızdaki iç savaşlar ve siyasi krizlerden, ekonomide yaşanan sıkıntılardan başımızı kaldırmamız kolay olmasa da, “çimden gübre” gibi ayrıntıları gözardı etmemek gerekiyor değil mi?


Ağaç kesmek yerine santralı ‘tünelli’ yaptı su tutmada artış sağladı

IŞIKLAR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, enerji yatırımlarını anlatırken, Ordu’daki 10 megavatlık nehir tipi santralı örnek gösterdi:
- Orijinal proje, dere yatağını değiştirmemizi, bu değişiklik sırasında ağaç kesmemizi öngörüyordu. Biz orjinal proje yerine, “tünelli sistem”i tercih ettik.
Bu yöntemle maliyetin 6 milyon lira arttığını kaydetti:
- Maliyet yükseldi ama su tutma imkanımız da arttı. Bu da yıllık gelirimizin 2 milyon lira yükselmesini sağladı. Yani, 3 yılda ek maliyeti çıkarma imkanını elde ettik.
Demek ki, ağaç kesmeden de santral yapılabiliyormuş...


Grup cirosu kriz öncesine dönüyor

RIZA Kutlu Işık, grup şirketlerinden örnekler verirken, iş makineleri distribütörlüğünde STFA ile ortaklıklarının bulunduğunu vurguladı:
- Grubumuzun 2014 toplam cirosu 1 milyar lirayı buluyor.
- Oturduğunuz evleri dahi satmanıza yol açan krizden önceki ciro büyüklüğüne dönmüş olacak mısınız?
- Evet, hatta geçiyoruz da. Kârlılıkta da kriz günlerimizi geride bırakacak noktaya gelmiş olacağız.
Işıklar Holding, dibe vurup, yeniden büyüyebilmenin mümkün olduğunu gösteriyor...


‘Onlar’ın konuşması öğrencilere yarayacak

DARÜŞŞAFAKA Cemiyeti’nin önceki Başkanı Zekeriya Yıldırım, 2009’da özel sektör temsilcileri, akademisyenler ve gazetecilerin de içinde yer aldığı bir “Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu” oluşturdu. Kurul’dan şu öneri çıktı:
- Darüşşafaka Cemiyeti, bizlerin de içinde olduğu “Konuşmacı Platformu” kursun. Platformdaki isimler, biryerlerde ücretli konuşma yapınca parayı Darüşşafaka’ya bağışlasın.
Oluşturulan platformdaki isimlerden bazıları şöyle:
* Cem Kozlu, Tarhan Erdem, Metin Akpınar, Tayfun Bayazıt, Bülent Akarcalı, Güngör Uras, Ertuğrul Kumcuoğlu, Bülent Tanla, Leyla Alaton, Şaban Erdikler, Tezcan Yaramancı, Volkan Vural.
Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, “Konuşmacı Platformu”nda yeni isimlere kapının açık olduğunu vurguladı:
- Amacımız Darüşşafaka’da eğitim gören çocuklarımız için ihtiyaç duyulan kaynağı artırmak.
Kısacası onlar konuştukça, Darüşşafaka öğrencisine kaynak akacak.

X