"Serhat Demirel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Serhat Demirel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Serhat Demirel

Minik dost deyip geçme her şeyin bedeli var

18 Ocak 2020

Yeme-içme, konaklama, giysi, sağlık, tuvalet, hatta eğitim masrafının yanında öngörülemeyen masraflar kategorisinde “minik sürprizler” de bu serüvenin bir parçası.

Belirli bir takvime uygun olarak yapacağınız veteriner ziyaretleri ve olacağı aşılar, sağlık sorunu yaşamasın diye alınacak, ortalamanın üstü fiyatlarda satılan, 15 günde bir kilosu tükenen kedi maması, orta büyüklükte bir köpekte ayda 10-12 kilosu tükenen köpek maması, tuvalet ihtiyacı için bir ayda biten 10 kiloluk kedi kumu temel masraflar.

Ayrıca tuvaletini 8 saatten fazla tutması böbrekleri için problem olacağından köpeğinizi tuvalet için 2-3 kez dışarı çıkarmanız, buna günde birkaç saate varan vakit ayırmanız gerekiyor. Kediler hiçbir kalıba sığmadığı için kedi evi, kedi yatağı, kedi oyuncakları, belki kullanılır umuduyla kenarda bekleyecekler. Köpekler oyuncaklarına daha sadıklar ancak onlarda da ‘severken öldürme’ huyu olduğundan, eşyalar çabuk eskiyor. Gezen biriyseniz, seyahat zorluklarını da buna ekleyelim. Eğer bir de köpeğinize iyi bir eğitim aldırmak istiyorsanız onun da isteğinize uygun şekilde bir pazarı var. Son olarak beklenmeyen anlarda duyulan kırılma sesleri, eve geldiğinizde bulacağınız parçalanmış eşyalar, kemirilmiş nesneler de cabası.

Bütün bunları neden yazıyorum? Bir hevesle sahiplenilip sonra pişmanlıkla sokağa bırakılan kedi-köpek vakaları tekrarlanmasın, sahiplenmeyi düşünenler bunu düşünerek yola çıksınlar diye.

Peki bütün bu zorluklara değer mi? Karşılıksız sevgiyi gördükten sonra hiçbir kısmı size zor gelmeyecek, zahmetin lafı olmayacak.

SORU-CEVAP

Yaş mamanın tadını alan kedi ya da köpek bir daha kolay kolay kuru mama yemiyor. Ne yapmalı?

Yazının devamı...

Bu dünya çok güzel, gelsenize

11 Ocak 2020

Başta yayın yönetmenimizden torpilli Sekter olmak üzere, kedi ve köpekler özelinde sağlık tavsiyeleri, bu dünyayı güzelleştirmek için çabalayanların
kısa hikâyeleri, okuma, izleme, sosyal medyada takip edilecekler listeleri paylaşacağız.

Mekânın gerçek sahiplerini anlatırken, sizden de #dünyagüzeli etiketiyle paylaşacağınız kedi ve köpeklerinizin fotoğraflarını bu köşede yayımlamak
üzere isteyeceğiz. İşbu köşenin amacı, dünyamızı güzelleştiren bu hayvanların evde ya da sokakta bize sundukları sınırsız sevgiye layık şekilde yaşamalarını sağlamak. Başlıyoruz.

ÜNLÜLER VE KEDİLERİGündüzüm seninle, gecem seninle

Yazının devamı...