"Şebnem Turhan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Şebnem Turhan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Şebnem Turhan

Hastalıkta ve sağlıkta veganım!

17 Ekim 2019

Erus, listenin hazırlanmasındaki amacı şöyle anlatıyor: “Vegan bireylerin önceliklerine saygı duyacak, başta vegan olan doktorları ve uzun vadede sağlık hizmeti veren herkesi bir araya toplamak. İki yıldır bu listeyi hazırlamayı planlıyordum. Şimdilik sadece doktor, diş hekimi ve psikologlardan oluşan bir liste hazırladım, zamanla diğer sağlık dallarını da eklemeyi düşünüyorum. Listedeki tüm isimleri toplamada yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim. Listede ayrıca veganların önerileriyle eklenmiş vegan olmayan ama vegan hasta gören bazı doktorlar da var.”

Vegan ve vegan dostu doktorlara ulaşmak çok kolay. Sitede ilgili bölüme girdiğinizde uzmanlığına, şehrine ve çalıştığı kuruma göre vegan doktorlar listeleniyor. Umarım hiçbirinizin ihtiyacı olmaz ama ihtiyaç anında da danışabileceğiniz uzmanların olması çok güzel. Hatta listede diyetisyenler, fizyoterapistler ve veterinerler de var. Mutlaka incelemenizi öneririm.

Peki bu hafta ne yapıyoruz? Bu hafta sınırları aşalım diyorum. Bu yaz Yunanistan’da tatil yapma imkanım oldu. Ve Yunan yemekleri arasında en çok tatmak istediğim Yunan musakkasıydı. Tabii ki vegan olmayan bu yemeği tadamamıştım. Dönüşte hemen Yunan musakkasını veganlaştırdım. Enfes güzel oldu. Önce malzemelerle bakalım tarifimize:

4 patates
2 patlıcan
4 domates

Yazının devamı...

Veganlık zannedildiği kadar pahalı mı?

10 Ekim 2019

Ben, herkesin vegan olması gerektiğini düşünüyorum, çünkü veganlık sanıldığı gibi sadece etten, sütten ya da yumurtadan vazgeçmek değil o canlının yaşam hakkına saygı duymaktır. Yani bir tercih değil. Her sabah benim için hiçbir hayvanın öldürülmediğini, zarar görmediğini biliyorum ve bu bana mutluluk vererek kalkıyorum. Ve her veganın bir aktivist olması gerektiğinden hareketle de her bir canlıların yaşam haklarını savunmanın yanı sıra önyargıları kırmak için de Basit Vegan adıyla vegan beslenmenin hem cebe hem de sağlığa ne kadar iyi geldiğini ve kolay olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Çünkü veganlığa yönelik en yanlış algı oldukça pahalı olduğu. Ben, bunu yıkmak için yola çıktım. Hepimizin evinde olan malzemelerle vegan yemekler ve tatlılar yapıyorum. Öyle ki geleneksel Türk yemeklerimizin vegan versiyonunu yapıp bir süredir Basit Vegan Instagram ve YouTube hesaplarımda paylaşıyorum. Ve bu tariflerin hepsi mutfağınızda şu an bulunan malzemelerden oluşuyor.

Maalesef Türkiye’de satın almaya çalıştığımız bazı vegan ürünler ki bunlar bitkisel sütler, bitkisel peynir ve yoğurtlar vegan olmayan muadillerine nazaran genelde pahalı. Bunun yanı sıra bir veganın biricik dostu tofu, soya kıyması ve soya küpleri oldukça ucuz ve ulaşılabilir bunu da unutmayalım. Ama tüm bunlara çok da ihtiyacımız yok açıkçası. Çünkü vegan beslenirken sanıldığının aksine sadece ot yemiyorum. Herkes sofrasına ne koyuyorsa benim soframda da onlar var. Ki kuru fasulye pilava bayılırız değil mi? İşte bu yemeklere tereyağı ve et koymadığınız takdirde zaten vegan.

Evet, gelelim bu köşede neler yapacağımıza. Öncelikle en favori tariflerimi paylaşmak istiyorum. İşte ilk tarifimiz ki benim de özlemini çektiğim yaptıktan sonra da niye bu kadar zamandır yapmadım dediğim vegan tuzlu kurabiye tarifi. Hem de tam pastanelerde bulup yiyebileceğiniz kıtırlıkta...

20 dakikada hazırlanıp, 20 dakikada pişen vegan tuzlu kurabiye için neler gerekiyor yazalım:
1 su bardağı sıvı yağ
3 yemek kaşığı sirke
1 çay kaşığı tuz

Yazının devamı...