Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Haftanın müzikleri

*****
SIA
1000 FORMS OF FEAR
Monkey Puzzle/ RCA /Sony Music

Tam adıyla Sia Kate Isobelle Furler, Avustralyalı bir sanatçı. Şarkı yazıyor, söylüyor, aranje ediyor. Bundan 20 yıl evvel Avustralyalı bir caz grubuyla kariyerine başlamıştı, şimdi dünyanın en etkili pop müzik sanatçılarından biri. Aslında hâkim olduğu alan sadece pop değil; alternatif rock, trip-hop ve acid caz tarzlarında da üretebiliyor. Bir yandan solo albüm yapıyor, bir yandan da aralarında Christina Aguilera, Eminem, J.Lo, Shakira, Rihanna, Beyonce, Kylie Minogue, Katy Perry, Britney Spears ve Celine Dion gibi dünya devlerinin de olduğu birçok isme şarkı veriyor. ‘1000 Forms of Fear’ onun 4 yıl aradan sonra çıkardığı ilk, toplamda 6’ncı stüdyo albümü. Açılış şarkısı ‘Chandelier’, 2014’ün en büyük hitlerinden biri. Albümün geri kalanı da analog pop sevenlerin baş tacı edeceği şarkılarla dolu. Yılın en iyi albümlerinden biri bu. Enteresan bir notla kapatayım, ses benzerliğinden dolayı tüm albümü Rihanna söylüyor sanabilirsiniz! Riri bu yılı boş geçti diye üzülmeyin yani.

Haftanın müzikleri


****
JACK WHITE
LAZARETTO
Third Man

Geçtiğimiz ay İstanbul’da, sadece bu yılın değil son yılların en klas konserlerinden birini veren Jack White’ı birçoğumuz The White Stripes günlerinden beri takip ediyor, dinliyoruz. 2000’ler rock’ının en büyük ikonlarından biri kendisi. Hem modern hem retro. Müthiş bir vizyonu, ustalık mertebesinde bir gitar hâkimiyeti var. Üstelik muhteşem bir ‘sahne adamı’. El attığı her işin, her yan projenin altından afili bir şekilde kalkıyor. ‘Lazaretto’ onun ikinci solo albümü. Rock’ın birçok türü var bu şarkıların içinde. Blues rock temelinden ilerliyor, garaj rock sound’una ara ara girip çıkıyor, alternatif rock üslubuna yanaştığı anlarda albümün heyecanını yükseltiyor, country rock ve folk rock etkileşimleriyle işin zengin altyapı kısmını hallediyor... Yetmez mi? Gitar denen mucizevi enstrümanın hâkim olduğu müzikleri seviyorsanız bu albümden keyif almamanız biraz zor. ‘Would You Fight For My Love?’, ‘Three Women’, ‘Entitlement’ ve albüme adını veren şarkıya özellikle dikkat.

***
MANIC STREET PREACHERS
FUTUROLOGY
Columbia/ Sony Music
‘90’ların başından beri aktif MSP. Bugüne kadar 11 stüdyo albümü yayımladı Gallerli grup. Bu 12’ncisi. Geçtiğimiz yıl çıkan ‘Rewind the Film’ adlı albümün de devamı. Orada filmi başa sarmışlardı, burada geleceğe bakıyorlar. ‘Rewind the Film’ görece sakin bir albümdü, kardeşi ise pek yerinde duramıyor. ‘Let’s Go to War’, Alman aktris Nina Hoss’un eşlik ettiği ‘Europa Geht Durch Mich’, Cian Ciaran’lı ‘The Next Jet to Leave Moscow’ ve Georgia Ruth’lu ‘Divine Youth’ albümün öne çıkan kayıtları. Bu; şarkı sözü içeriğinden müzikal yapısına kadar her noktasında Avrupa sanat ekolü izleri taşıyan bir albüm. Grup tarafından bilinçli seçilmiş bir ‘ilham konsepti’ bu. Özellikle II. Dünya Savaşı sonrası Almanya’nın geçirdiği evrim ve ‘90’lı yılların İngilteresindeki hızlı değişim işleniyor. Elektronik elementlerin de oldukça yaygın bir şekilde yer aldığı müzikal altyapısı ile de endüstriyel rock’a göz kırpıyor albüm. Ama tabii sadece göz kırpıyor, köklü bir kulvar değişimi söz konusu değil.

X