"Mehmet Özdoğan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Özdoğan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Özdoğan

Mehmet Özdoğan

Müjde! Yeniden bir filme hep birlikte gülebiliriz!

3 Aralık 2017

En yükseklere çıkıp, “Hadi siz de çok sevin!” diye bağırmak istiyorum. Genelde pişman oluyorum sonra bu yükselişlerden ama bu onlardan biri değil galiba. “Aile Arasında” seneler seneler sonra bir sinema salonunda hissettiğim en elle tutulur umuttu. Yok, sinemamız adına filan değil; baya baya toplumsal birliktelik adına…

Çünkü bir toplum çok büyük ihtimalle aynı şeylere gülmeyi bıraktığında kutuplaşma başlıyor, çürüme hızlanıyor.

Aynı şeylere endişelenmek? Aynı şeylere ağlamak?

Yok… Bunların bambaşka iç hesapları, gruplara özgü hassasiyetleri var.

Ama mizah öyle mi? İyi bir mizahın nasıl gizli bir ajandası olabilir ki? Mizahtan daha naif, daha hesapsız bir birleştirici güç geliyor mu aklınıza?

BİRKAÇ YIL ÖNCESİNE KADAR…

Oysa biz aynı erkeklere, aynı kadınlara, aynı şakalara hep birlikte gülmekte hiç de fena değilmişiz on yıllardır… Hababam Sınıfı, Zeki-Metin ikilisi, Bizimkiler, Olacak O Kadar yılları, Ferhunde Hanımlar, Vizontele, G.O.R.A, Avrupa Yakası…

Kabul edersiniz; ne hikmetse birkaç senedir aynı şeylere pek gülemiyoruz artık… Ülkenin dört bir tarafını saran ayrışma, mizahı da boş geçmeyecekti tabii.

Yazının devamı...

Türkiye’de erkekler öpüşenleri neden sevsin ki?

16 Kasım 2017

Joel Becker, Keith Thomas’ın “Tarihte Öpüşme” kitabı üzerine yazdığı makalede tam olarak bundan bahsediyor. Hiyerarşi, edilgenlik ve erillik… Kadın ve erkek dudaktan öpüşünce, bunların hepsi bir anlığına parçalanıyor. Kadın ve erkek değil de iki insana dönüşüyorlar ve iki insanın eşitliğinin yolunu buluyorlar.


Buradan hareketle ‘alından öpme’nin bu kadar yaygın olmasının esas sebebi, aslında erkeğin eşitlenen seviyeyi bozmak istemesi ve fiziksel olarak burun farkıyla da olsa üste çıkma hesapları olabilir mi?

KADİR İNANIR ÖPÜCÜĞÜ HARİÇ!Toplumca en meşru bulduğumuz ‘dudaktan öpme’ vakası hangisi peki?


Kadir İnanır’ın vakumlu stili…


Yazının devamı...

Cem Yılmaz’ın 13 günlük şok diyeti

2 Ağustos 2017

Kristal Elma’da, ayaküstü röportajlarında ve hatta son filmlerinden ‘Pek Yakında’da…

Çok da ahım şahım espriler değildi ama esprinin doğası kendiliğinden bir ‘konu’ydu zaten. Sahnede ‘Teoman…’ deyip üstüne o meşhur kahkahasını atması bile seyirciye yetebilirdi.

Çünkü Teoman gerçekten o çığır açan parçalarından ve hatta Bülent Ortaçgil’in deyimiyle o iyi şairliğinden daha fazla hatırlanacak iki karar almıştı.

Biri müziği bırakmak, diğeri müziğe dönmekti.

***

Cem Yılmaz’ın bohçasında zaten dünya kadar ‘gidiyorum, gittim, kalıyorum, yok yok döndüm’ döngüsünde yuvalarlanan şehirli bohem şakası vardı; Teoman da ‘cuk’tu.

Enteresan olan, seneler sonra aynı tuzağa kendisinin düşecek olmasıydı.

18 Temmuz’da şu notu paylaştı önce:

Yazının devamı...

Alışmak sevmekten daha zor gelmiyor

29 Temmuz 2017

Ahmet Şık, ‘tarihi’ bir konuşma yapıyor mahkeme salonunda.

Hepimiz bundan bahsediyoruz.

Hepimiz, arkadaşlarımızın bu savunmayı -veya ithamı- çok uzun bulacağını bildiğimiz için “Mutlaka tamamını okuyun!” diye paylaşıyoruz.

İsteniyor ki, herkes okusun; herkes duysun ve gerçekten ‘tarihi’ olsun; ‘tarih’ olmasın.

Fakat alışma gücü neyi, nasıl ve ne zaman ‘tarihi’ yapabilir; hiç kestirilemiyor.

O güç, hepsinin üstüne bir güzel oturuyor…

O güç, kaygıdan o ya da bu şekilde üstün geliyor…

Kaygının iç sıkıcılığı ve yetersizlikle açıklanan atalet, çözüm yollarını tıkıyor…

Yazının devamı...

Dünyanın en çekilmez insanı kimdir?

27 Temmuz 2017

Eğer sohbet böyle 10-15 dakikayı doldurmuşa, ilk kez tanıştığım birine kendiyle dalga geçebilmesi için paslar atmaya başlıyorum. Biraz cüretkâr ama yeni tanışmışlık çerçevesinde hoş görülebilecek şakalar bunlar... Eğer karşıdan göz devirmeler, “Anlamadım ne demek istiyorsun sen?” göz belertmeleri gelmiyorsa, kahkahayı basıp o da kendiyle alay etmeyi başarıyorsa “Ok” diyorum; “Senle olur”…

O kadar çok şeyi gösteriyor ve o kadar ümit vadediyor ki bu karakteristik özellik…

Bu insan genelde, dünyadaki her talihsiz olayın onu bulduğunu ve bunları hiç hak etmediğini söyleyip durmaz mesela. Mağdur edebiyatı yapmaz, mağduriyetiyle güzel güzel dalga geçer.  

Kendini o kadar da çılgınca önemsemediği ve bulunduğu her ortamın en değerli varlığı olarak görmediği için, o değerli zihninin çalışmadığı konuları “O değil de…” diyerek kapatmaz.

İki dakika telefonuna bakınca “Arkadaşlar hepiniz telefonunuzla oynayacaksanız ben gideyim” gibisinden gereksiz tansiyonlara yol açmaz. Alır o da telefonu eline; gruptan yazar en fazla: “Buradan konuşalım isterseniz tatlı çocuklar. Bana olur yani…”

Bir insan, kendini ne kadar ciddiye almazsa o kadar ciddiye alınmalıdır.

Ama gelin görün ki, bu kadarcık basit bir ‘kıstas’, bu ülkede gerçek bir sosyalleşme kabusudur. Bu ülkenin insanının en kronik problemlerinden biridir çünkü kendiyle dalga geçememek… Çünkü onla dalga geçmenize de izin vermez. Her şakanın dokunduğu saçma sapan bir damar icat edilmiştir ve “Ne dedik ya?” diye kalakalırsınız şakanızla oracıkta…

Sebebini anlamak o kadar zor değil.

Yazının devamı...

Sil-otur, metrobüse beş dakika üniversite

21 Temmuz 2017

Şehrin merkezinde de çok şirin, çok zevkli, sil-otur, 2+1 bir daire tuttuk; içine de böyle armutlar, 55 ekran LCD ekran televizyonlar filan koyduk.

Çocuğunuz gönül rahatlığıyla burada check-in yapabilir ve lise arkadaşlarına bu muhitte okuduğunu söyleyebilir; kesinlikle bozmayız.

Biz de eşe dosta bu adresi veriyoruz.

*

Öyle kararnameymiş, anarşik hareketlermiş; bizde olmaz öyle şeyler…

Zira o tip olaylara bulaşacak deneyimde bir kadromuz yok.

O açıdan gönlünüz rahat olsun. Evladım olaylara karışır; hocası aklını çeler gibi dertleriniz olmasın.  Hocalarımızın hepsi pırıl pırıl…

*

Yazının devamı...

Pazarlamanın 5 P’si ve bir Victoria’s Secret meleği

15 Temmuz 2017

Pazarlamanın 5 P’si var:Doğru tanıtım, doğru ürün, doğru kitle, doğru yer ve doğru fiyat… Aslında formül basit yani. Bütün mevzu doğru uygulamak…

PROMOTION (Tutundurma)

Eğer bu kadar konuşuluyorsanız, sizin bir süre biraz susmanızda fayda var. İlgi büyüsün, komplolar alsın yürüsün. Bu işin raconu, mekân çıkışı soruları “İyi akşamlar arkadaşlaaar, iyi akşamlaaar” diyerek kibarca yanıtsız bırakıp, arabaya apar topar binmek ve bir süre hiçbir şekilde beyanat vermemek. Arada sırada Instagram’dan “Allah sizi bildiği gibi yapsın” mesajı veren tasavvuf tabanlı sözler paylaşabilirsiniz; onda sakınca yok. Hemen internet haberi oluverir; “İŞTE O FOTOĞRAF! BU MESAJ KİME!?” manşetleri atılır ve konu yine sıcak kalır. Aynı gün içinde aynı gazeteye üç röportaj vermeyin, konunun demlenmesine izin verin, çay tam soğuyacakken çaat! Çok okunan bir mecraya bir çift röportajı... Eşit olmalı, bazen geri çekilmeli ve onun sizi taşımasına izin vermelisiniz. O, bugüne kadar ne mücevherleri ne kıyafetleri taşıdı. Sizin için de çok iyi bir planı vardır.

PRODUCT (Ürün)

Sükûnetinizi korumalısınız. Öyle röportajlarımıza ‘bok’ filan demek yok… Yakışıyor mu hiç o yüreğinizden taşan insan sevgisine; o “Kötü söz sahibine yakışır; sütümü içtim, yogaya bekliyorum” bakışlarınıza? Ürününüzü bu kadar cazibeli hale getiren değerleri unutmayınız. Neydi dersimiz; neydi toplumumuza vermek istediğimiz mesaj: Eğer yeterince uslu bir çocuk olursanız Victoria’s Secret mankenlerini bile görebilirsiniz. Şimdi derin derin nefes alın, tekrar Instagram’a dönün ve “Allah’a havale ediyorum” mesajı veren başka bir tasavvuf tabanlı söz paylaşın lütfen.

PEOPLE (İnsan)

Hedef kitlenizi, kime seslendiğinizi netleştirmeniz gerekiyor. Beyan ettiğiniz gibi erkeklerden “Helal olsun” mu istiyorsunuz, kadınların ilgisini diri tutmak mı? Zira ikisi birlikte yürümeyebilir. “Eski sevgililerimi Google’ladınız mı? Hepisi de taş!” minvalindeki açıklamalar kadın kitlenizi sizden uzaklaştırabilir, daha da kötüsü daha önce o kadar da ‘sorulmamış soruları’ akıllara getirebilir. Fakat, “Benim kadın kitlem doygunluğa ulaştı, pazarımı genişletmek istiyorum” diyor ve bundan sonraki eserinizde erkeklere ‘umut aşılamayı’ planlıyorsanız; bu riske girmeye değebilir.

PLACE (Yer)

Yazının devamı...

Demet Akalın’a açık mektup

8 Temmuz 2017

Billur sesli Suriyeli vokalistleriniz olacak; siz izin verirseniz… Etrafınızdaki insanların mail kutuları onlardan gelen şarkı sözleriyle dolu olacak, “Demet Hanım’a ulaştırabilir misiniz?” notlarıyla gönderilmiş…

Çocukluğundan beri sizi izlemiş makyaj sanatçıları size makyaj yapmak için can atacaklar, iş isteyecekler… Belki de bir tanesinin işlerine, Youtube kanalına hayran kalacaksınız ve işe alacaksınız.

Belki bundan sonraki albümlerinizden birinde Arapça bir şarkı söyleyeceksiniz. O kadar çok hayranınız olacak ki bu ülkede; onlara kendi dillerinden ulaşmak isteyeceksiniz.

Bu, hep böyledir Demet Hanım…

Dünyanın her yerinde tarihler boyunca böyle olmuştur.

Azınlık hissettirilenlerin sahneyle, sanatla kurduğu bağ ve bu ‘var olduğunu göstermeye’ duyduğu ihtiyaç her zaman ‘çoğunluk’tan daha güçlüdür.

Ve onlar da var olduklarını göstermenin en orijinal, en takdire şayan yollarını bulacaklardır; tıpkı onlardan önce tarihin önümüze koyduğu binlerce ‘azınlık’ hikayesi gibi…

Siz talep ediyorsunuz, #Dönsünler diyerek bizzat onları muhatap alıyorsunuz konunun başka hiçbir muhatabı yokmuş gibi…

Yazının devamı...
Mehmet Özdoğan Kimdir?

Mehmet Özdoğan