"Bülent Katarcı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bülent Katarcı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bülent Katarcı

Bülent Katarcı

Doğru nefesle sağlıklı yaşam

15 Ocak 2018

 


Yapılan araştırmalara göre yetişkin bir insan, günde yaklaşık 23 bin kez nefes alıp verir. Yaşam boyunca bu kadar çok yinelenen bu eylemin ne kadar doğru yapıldığı önemli. “Doğru nefes alıp vermeyi öğrendiğimizde hayatımızda birçok şey değişir” diyen Özel Park Tıp Merkezi’nden Dr. Aslı Toros, sağlıklı yaşam için doğru nefes almayı şöyle anlattıyor:

KİŞİYE GÖRE EGZERSİZ
“Son 5-6 yıldır dünyada ve ülkemizde uygulanmakta olan değişik nefes ekollerini inceledim, uygulamalarına katıldım. Meslek yaşamımda da tıbbi tedaviye ek olarak birtakım nefes çalışmalarının kişi bazında değerlendirilerek hem tedaviye hem de sağlıklı yaşam profiline çok büyük katkılar sağlayabileceğini gördüm. Bundan sonraki hedefim ağırlıklı olarak ‘hastalık yok hasta var’ ilkesindeki gibi, olayı kişi bazında değerlendirerek nefes egzersizlerini çalışmalarıma ve tedavilerime entegre etmektir. Öncelikle bu konuda farkındalık yaratabilmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü nefes dediğimizde, hele de doğru nefes almak dendiğinde insanların aklında bir soru işareti belirmekte. ‘Nefes alıyoruz ki yaşıyoruz, doğrusu eğrisi mi var bu işin’ gibi bir soru geliyor çoğunluğun aklına. Hastalarımı muayene ederken öncelikle nefes paternlerine bakıyorum ve nefesin yetersiz gittiği bölümleri ya da uzun-kısa, hızlı-yavaş, derin yada sığ nefes paternlerini gözlemliyorum. Bu konuda kendilerini bilgilendirdiğimde ve nefesleri ile ilgili geri bildirim yaptığımda çoğunlukla bir şaşkınlık, sonrasındaysa büyük bir merak ve heyecan; ilk defa duyduklarını söylüyorlar.

İÇİMİZDEKİ ŞİFA GÜCÜ
Bizler tıp doktorları olarak yıllarca hastalarımızı çıkan en yeni ve son teknoloji tıbbi yöntemlerle ve en etkili ilaçlarla tedavi etmeyi çok sevdik ve uyguladık ancak bunun yanı sıra hepimizin kendi içindeki şifa gücünü ortaya çıkaracak en önemli araçlardan biri olan kendi nefeslerimizi doğru kullanabilme konusunu ne yazık ki geri plana attık...

AKCİĞER EKSİK KAPASİTE

Yazının devamı...

Kadının derdi ‘Mor Kabus’

7 Ocak 2018

 


Her varisin bir tedavisi olduğunu söyleyerek, “Ağrılarınızla yaşamayı öğrenmek yerine tedavi şeklinizi belirleyin” diyen Özel Medifema Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. İlker Kiriş, varislerin damar cerrahisi ile tedavisini anlattı:

VARİSİN ESTETİK TEDAVİSİ
* Varisleri olan bir hastada tedavi öncesi değerlendirme nasıl yapılmalıdır?
Varis yakınması olan hastalar öncelikle bir kalp damar cerrahisi uzmanı doktor tarafından görülmeli. Ardından hastaya bacak toplardamar ultrasonografi tetkiki yapılmalıdır. Bu tetkik birçok hastanede radyoloji uzman doktoru tarafından ve genellikle ileri bir tarihe randevu verilerek yapılır. Hastanemiz Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’nde ise; bunları aynı seansta yapıyoruz. Böylece aynı gün hasta değerlendirilerek tedavisinin planlanması bir bütünlük içerisinde gerçekleştiriliyor.

Yazının devamı...

Büyük ikramiyeye kalbiniz hazır mı

31 Aralık 2017

 

Kimilerine göre bu anne ya da baba olduğunun haberinin verilmesi, kimilerine göre evlendiği gün, kimilerine göre de lunaparkta radar üzerinde geçirdiği birkaç dakikadır. Fakat çok az insanın yaşadığı bir heyecan daha vardır hayatta, Milli Piyango çekilişinden büyük ikramiyeyi kazandığını öğrendiği an...
Milli Piyango İdaresi’nin bu gün yapılacak yılın son çekilişinde büyük ikramiye 61 milyon TL. Heyecan dorukta. Özel Tınaztepe Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Efe Edem, bu konuya şunları söylüyor ve uyarıyor:

HEYECANDAN UZAK DURUN
“Gerçekten büyük bir duygu yoğunluğu, şok ve stres... Biz kalp hekimlerinin hastalarımıza sürekli öğütlediği ve kendimizin de sürekli uymaya çalıştığımız altın öğütlerden biri stresten ve aşırı heyecandan uzak durulması gerektiğidir. Şimdi düşünün biletine 61 milyon TL isabet etmiş birini ve onun yaşadığı bu heyecanı. Tarifi zor, heyecanlı, riskli, bazen de üzücü olarak ölümcül... Ani olarak yaşanan heyecan dalgaları panik atağı tetikleyebilir, bu da beraberinde kalp krizini getirebilir. Halihazırda kalp hastalığı tanısı olan bireyler başta olmak üzere, daha önceden bilinen kalp damar hastalığı olmayan bireylerde dahi ani ve aşırı heyecan kalpte ritm bozukluklarını ve ciddi kalp damarı spazmlarını tetikleyebilir. Ani ritm bozuklukları ve damar spazmları ise hayatı tehdit edecek kadar vahim sonuçlar doğurabilir. Bu tip durumlardaki kişilerde nefes darlığı, çarpıntı, halsizlik ve bayılma gibi belirtilerin yanında tipik kalp krizi bulgusu olan sırta, çeneye veya sol kola yayılım gösteren baskılayıcı-yanıcı vasıfta göğüs ağrıları aniden ortaya çıkabilir. Ani heyecanlanma sonrası bu gibi belirtiler varsa dikkatli olunmalı ve mümkün olan en kısa zaman içinde profesyonel sağlık hizmeti veren bir yere başvurulmalıdır.

UMUTLARINIZI KORUYUN
Ne derler biliyorsunuz: ‘Çıkmaz demeyin şansınıza güvenin’. Bence de her zaman şansınız güvenin ve umutlarınızı koruyun. Bunun yanında kendimize de çok iş düşüyor kalbimizi ‘o anlar’a hazırlamak için. Her fırsatta hastalarıma tavsiye ettiğim gibi size de ediyorum; düzenli spor yapın, yağlı besinlerden ve aşırı stresten uzak durun, sigara içmeyin ve ilaç kullanmaktaysanız lütfen düzenli kullanın. Unutmayalım ki, hayat tarzı değişikliği yapıp düzenli ve sağlık bir ömür sürmek kendimize olduğu kadar bizi sevenlere de olan borcumuzdur. Kalbinizin her zaman yeni heyecanlar için hazır olması dileğiyle...”

Yazının devamı...

Mezoterapi ile selülite çözüm

24 Aralık 2017

BÜLENT KATARCI

 

Günümüz dünyasında teknoloji, modern çağa bir çok yarar sağlıyor. Ancak bu yararların yanı sıra kişiler daha az hareket halindeler. Bu da birçok olumsuzluğu beraberinde getiriyor. Kadınlar açısından durum daha sıkıntılı. Hareketsiz mesleklerde artan kilo ve selülitlere karşı çareler aranıyor, diyetler yapılıyor. Ancak uzmanlar denetiminde olursa çözüm olabileceği belirtilen bu yöntemlerin yanısıra bir çok cihaz da bu konuya önemli bir katkı sağladığı iddia ediliyor.
Doktor Tayfur Yağcı da selülitin mezoterapi ile tedavisinin mümkün olduğunu söyledi. Cilt altı yağ dokusunun, bağ dokuları arasında sıkışıp kalmasıyla ortaya çıkan ve ciltte portakal kabuğu görüntüsüyle kendini belli eden bir rahatsızlık olan selülitin tıbbi, yani ilaçla tedavisi olarak bilinen mezoterapi, 1952 yılından beri Fransada uygulanıyor. Yağcı, tıptaki adıyla “Hydro-Lipo Distrofi” olarak bilinen selülitin mezoterapi yöntemi ile yüzde 70 ile yüzde 90 oranında başarıyla tedavi edildiğini belirterek, şöyle anlattı:

İLAÇ ENJEKTE EDİLİYOR
“Bu yöntemde hastalık cildin mezoderm tabakasına, ilaçların enjekte edilmesiyle tedavi edilir. Kişinin durumuna göre 4 ile 8 seans arasında uygulanır. Bu amaçla kullanılan ilaçlar cilt altına çok küçük ve ince bir iğne ile enjekte edilerek (Bacak, üst kol, sırt, basenler, bel ve karın bölgesi vs. gibi) Cildin düzgün, pürüzsüz ve daha canlı bir hale gelmesini ve de toparlanmasını sağlar. Aynı zamanda tedavi edilen bölgelerde 1 ile 3 beden arasında incelme sağlamak mümkün. Karın ve bacaklardaki çatlaklarda toparlanma ve sıkılaşma etkisi görülür. Cildinizin biyolojik yaşında ise en az 5 yıllık bir gençleşme ve canlılık sağlar.”

 

Yazının devamı...

Doktor kontrolunda bitkisel tedavi

17 Aralık 2017

Tıbbi bitkiler ile tedavi şekli, Uzakdoğu’da özellikle Çin ve Hindistan başta olmak üzere, Kuzey ve Güney Amerika kıtalarında, Afrika ve Okyanusya’da Şamanlar’ın her zaman başvurduğu yöntemler olmuştur.

Fitoterapinin merkezi konumunda olan Almanya’da hekimler arasında yapılan istatistiksel verilere dayalı araştırmaya göre, bitkisel ilaçlarla gerçekleştirilen tedavi oranları şöyle: Ortalama olarak psikolojik rahatsızlıklarda yüzde 25, solunum sistemi hastalıkları (bronşit tipleri) yüzde 16, kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları yüzde 13, sindirim sistemi yüzde 9, böbrek ve idrar yolu sistem hastalıkları yüzde 8, kas-iskelet hareket sistemi yüzde 6.
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Hekimi Fitoterapist Dr. Serdar Özgüç, hangi hastalıklarda ve kimlere fitoterapi uygulanması gerektiğini şöyle anlattı:

KİMLERE UYGULANIR
Ülkemizde bitkisel ürünler çoğunlukla kişiler tarafından, kendini daha iyi hissetmek, hastalıklardan korunmak, hastalanınca daha çabuk iyileşmek, kilo kontrolü yapabilmek, daha uzun yaşayabilmek ve sporcular tarafından vücut geliştirmek için kullanılmaktadır. Fitoterapi eğitimi almış hekimler tarafından önerilen ve reçete edilen bitkisel destek ürünlerinin sayısı ise bu bilinç doğrultusunda giderek artmaktadır.
Hastanın yaşı, genetik yapısı, beslenmesi ve özellikle bağırsak florasının durumu, mevcut hastalıkları, varsa kullandığı diğer ilaçlar, uzun süreli kimyasal ilaç tüketimi bitkisel ilaçlar kullanılırken ilgili hekim tarafından göz önünde bulundurulması gereken hususlardır.

UZMANA DANIŞILMALI

Yazının devamı...

Yeni bir organ "Mikrobiyata"

10 Aralık 2017

 İnsan vücudunda 100 trilyon hücre bulunduğu tahmin ediliyor. Bunun 10 katı kadar da yararlı bakterimiz var. Vücudun deri, üreme organları, solunum ve en çok bağırsak sistemi gibi değişik bölgelerine yerleşmiş bu yararlı bakterilere o bölgenin ‘mikrobiyotası’ deniyor. Bu mikrobiyata, koruma kalkanı gibi çalışıyor ve hastalık yapabilecek bakterilerin yerleşimine engel oluyor. İzmir Synevo Laboratuvarları’nın Direktörü Uzm. Dr. İlkay Zümrüt Algan mikrobiyatayı şöyle anlattı: “Vücudumuzun iç ekosistemi. Vücutta 18 ayrı yerde mikrobiyota bulunuyor.

Bağırsaklarımız, bakterilerin doğal olarak en kalabalık bulunduğu ortam... Bağırsak mikrobiyotası, biz ana rahmindeyken gelişiyor. Büyürken yediklerimizden, içtiklerimizden, çevremizden ve temas ettiğimiz kişilerden pek çok bakteri alıyoruz. Alınan mikroorganizmalar kimi zaman dost, kimi zaman düşman bakteriler, bazen de ikisinin karması olabilir. Sağlıklı bir insan vücudunda esasen dost bakterilerin sayısı ağır basıyor.

NEDEN ÖNEMLİ

Modern tıbbın babası sayılan Hipokrat, 2000 yıl kadar önce ‘Bütün hastalıklar bağırsakta başlar’ demişti. Onun ne kadar doğru düşündüğünü, bugün yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor. Birbiriyle ilgisiz görünen pek çok hastalığın altında bağırsak mikrobiyomuyla ilgili sorunların olabileceği, her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Başka bir deyişle, bağırsaklarımızın sağlık durumu bütün vücut sistemlerini etkiliyor. Bağırsakların sağlıklı olması, bizi hastalıklardan korur, obeziteye engel olur, yaşlanmayı geciktirir.

BAĞIRSAK İKİNCİ BEYİN

Bağırsak bakteri florasının ideal yapısı sağlıklı yaşamın ana unsurlarındandır. Beyin dışında en fazla sinir hücresi olan yer sindirim sistemidir. Bu nedenle bağırsaklarımız ikinci beyin olarak da bilinir. Bağırsak mikrobiyotasının, uyku düzeni, ruh hali ve diğer bazı davranışları etkilediği gösterilmiştir. Sonuç olarak sağlıklı bir bağırsak mikrobiyatası sağlıklı ve uzun yaşamın anahtarıdır. Bu nedenle kişisel bağırsak mikrobiyota içeriğinin bilinmesinde sayısız yarar vardır.

DENGENİN BOZULMASI

Modern yaşam tarzı, çevre kirliliği, kimyasallar, alkol ve işlenmiş gıdalar bağırsak mikrobiyomunuzu olumsuz yönde etkileyerek iyi/kötü bakteri oranını kötüler lehine değiştirebilir. Bu da genel sağlık durumunuz üzerinde anlamlı etkiler gösterir. Yanlış beslenme, toksinlere maruziyet, uykusuzluk, kronik stres, çok fazla ilaç alınması mikrobiyomunuzun dengesini bozar. Sonuç olarak sindirim sistemi, immün sistem, hormonlardan düşünce ve duygularınıza kadar bütün vücudunuzu etkileyen problemler ortaya çıkabilir. Antibiyotiklerin de bağırsak florasını bozarak kilo aldırıcı özelliği mevcut. Bu nedenle gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınmak gerekiyor.

Yazının devamı...

El rehabilitasyonu ve yaşam konforu

3 Aralık 2017


Ellerimiz çok önemli organlarımız. Yaşam aktivitelerimizi, beslenmemizden hijyenimizi sağlamaya kadar olan her şeyi onlarla yaparız. Eller beynimizin bir uzantısıdır, çünkü ellerimizin yaptığı her hareketin ve sahip olduğu tüm duyuların merkezleri beyindedir.
EMOT El Mikrocerrahi Ortopedi Travmatoloji Hastanesi’nin kurucu fizyoterapisti ve Yönetim Kurulu Üyesi Firdevs Kul, yılda yaklaşık 11 bin muayene, 3 bin ameliyat, bu ameliyatlara ilişkin toplam 15 bin kontrol ve pansuman yaptıklarını belirterek, şunları söyledi;


RAHATSIZLIKLAR
“El; kemik, sinir, damar ve tendonları içeren çok karmaşık bir anatomik yapıya sahip. Beceri gerektiren çok ince hareketlerden sorumludur. Yüzden fazla fonksiyonu vardır. Elin rehabilitasyonu sadece eli değil parmak ucundaki tırnak yaralanmasından omuza kadar olan bölgedeki sorunların rehabilitasyonunu kapsar. Ağrı, şişlik (ödem), hareket kaybı, kaslarda kısmi ya da tam felç sonucu güçsüzlük, duyu kaybı ve eklem sertlikleri olabilir. Bunlarla karşılaştığımızda yaşam kalitemiz düşer. Ellerimizin cerrahisi ve rehabilitasyonu hassasiyet ve dikkat gerektiren bir tedavidir. Örneğin kopan bir parmağın mikroskop altında saç telinden ince iplerle dikilmesi sonrasında, fizyoterapistin gözetimi altında dokuların iyileşmesine göre yaptırılan özel hareketler ve duyu eğitimi gibi.”


Yazının devamı...

Kadınların derdi varis

26 Kasım 2017


Özel Tınaztepe Hastanesi Kalp-Damar Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hasan Reyhanoğlu varis hastalığı hakkında şunları söyledi:
“Varis, bacaklarda kirli kanın kalbe taşınmasında görev alan toplardamarların hastalığıdır. Bu damarlarda valf görevi gören kapakçıkların yapısının bozulması sonucu kalbe olan kan akışı zorlanır, venoz yetmezlik dediğimiz durum meydana gelir. Bu bozulma sonucunda varis dediğimiz damar genişlemeleri oluşur. Genellikle ayak bileğinin iç kısmından kasığa kadar giden büyük dış toplardamar (safen veni) ve dallarının genişlemesi ile başlar. Bu genişleme sonucunda sadece görsel açıdan sorun olacak şekilde örümcek ağı tarzında; bazen de uzaktan rahatça görülecek şekilde parmak kalınlığında varisler ortaya çıkar. Toplumda her dört kişiden biri bu hastalığa adaydır.”

KİMLERDE GÖRÜLÜYOR
Sıklıkla ayakta çalışan kişilerin hastalığı olduğunu belirten Reyhanoğlu, “Kuaförler, aşçılar, tezgahtarlar, diş hekimleri, trafik polisleri, garsonlar, cerrah, öğretmenler bu hastalığın başlıca adayları. Bunun dışında hamilelik, kilo artışı gibi bacaklara binen yükün arttığı durumlar diğer sebepler. Hastalar ya kozmetik rahatsızlık ya da ağrı, şişlik, renk değişikliği, kaşıntı gibi dolaşım bozukluğuna bağlı şikayetler nedeniyle hekime başvurur. Muayenede varislerin cilt altında görülmesi ve toplardamar yetmezliğin saptanması ile tanı konur. Toplardamar yetmezliğinin derecesi bu ultrasonografi sonucunda tespit edilir ve tedavi planlaması yapılır.”

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Yazının devamı...