"Başak Dizer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Başak Dizer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Başak Dizer

Sar oradan bir smokin

İndirim sezonunda büyük düşünmek gerek! Sadece kazak, mont, pantolonla kendinizi sınırlamayın.

Smokin gibi evladiyelik bir parça almak çok daha avantajlı. Neden mi?

Hayırlı olsun, indirim sezonuna girdik. Yüzde 50’leri, 70’leri gördük. Ama canım fırsat sezonunu tişörtle, ayakkabıyla kapatmak olur mu? Unutmayın, evladiyelik ve yatırım lüks parçaları almak için en doğru zaman indirimlerdir. Hal böyleyken, dolabınıza son moda bir smokin katmaya ne dersiniz? Smokinin sezonu olmaz. Yaz aylarında düğün-dernek sezonunda en kötü yılbaşı balolarında tepe tepe kullanırsınız. Hazır yüzde elli indirim zamanındayken mutlaka erkek markalarına bir bakın. Çünkü indirimden smokin almanın avantajı çok.
Önümüz yaz, ilkbahar-yaz düğünleri ve mezuniyetler için gerekli olacak klasik siyah bir smokin edinmelisiniz. Acele edin. Yazlık kışlık bütün etkinliklerde aynı smokini giyebilirsiniz, kimse farkı anlamayacaktır.
Smokin sihirli değnek gibidir: Sizi bir anda hayal bile edemeyeceğiniz bir şıklığa kavuşturur. Hiç olmazsa senede 1-2 önemli davette smokin giyme sansını tepmeyin. Smokin size çok erkeksi bir hava ayrıca bir geceliğine James Bond gibi görünme şansı verir.


İndirimde hangi model alınır?


İndirimde en klasik, uzun vadede hep kullanabileceğiniz bir smokin seçmelisiniz.
Smokini takım elbiseden ayıran en önemli detaylar, saten ceket yakaları, tek adet saten düğmesi, pantolon şeridi ve giyildiği yerlerdir. Yaka olarak üç seçeneğiniz var. Saten olması koşulu ile şu yakalardan
birini seçebilirsiniz.


Yaka deyip geçmeyin


-Kırlangıç yaka, uçları yukarı doğru bakan yakadır ve böyle geceler için en uygunudur. Düğün davetleri ve damat smokini için uygundur. Bu sezonun trendi budur.
-Normal yaka, bildiğimiz klasik takım elbise yakasıdır. Ama parlak siyah bir kumaştan dikildiğinde smokin görüntüsü de verebilir. Risksiz ama iddiasızdır da. Daha az şatafatlı kutlamalar için uygun olacaktır. Smokin ceketlerinde fit ve dinamik bir görüntü için tek düğmeli ceketleri tercih edin.
-Biraz demode olan şal yaka, hiç uç yapmadan dümdüz iner. 50’lilerde James Dean ile moda olmuştu.


Aksesuar deyip geçme


Smokin kesinlikle üzerinize tam oturmalı hatta dar kesim olmalıdır. Bolluk ve potluk yapmamalıdır. Kiralık smokinler üzerinize tam oturmayabilir ve bu smokinler son moda değil, her zaman klasik olacaktır.
Gömleğiniz gerçekten bembeyaz ve jilet gibi durmalı, ceketi çıkarttığınızda bolluk yapmamalı, dar kesim olmalıdır. Katlı manşet gömlek her zaman daha özenli ve şık duracaktır. Gömlek önünde moda olan siyah pin düğmeler olabilir ama bu daha çok ‘damat smokini’ ya da şık düğünler için doğru olacaktır. Mutlaka papyon takılması gerekir. Beyaz kare katlanmış cep mendili de her zaman kıyafete hoşluk katar.
Güzel, şık aksesuarlar smokinin can alıcı bitişlerini yapar. Deri kayışlı, parlak camlı, siyah bir kol saati, parlak gümüş kol düğmeleri ve kemere dikkat edin. Belki siyah pantolon askıları bile takabilirsiniz, farklı olmayı bir deneyin.
Ayakkabılara gelince hafif sivri burunlu, bağcıklı ‘lace shoe’ dediğimiz siyah, parlak rugan ayakkabılar hayal ettiğimiz o kusursuz centilmenin
kostümünü tamamlar.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI