"Aysun Kaba" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aysun Kaba" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aysun Kaba

İnce görünmek mutluluktur

14 Nisan 2018

Türkiye topraklarında doğduğumuzu düşünürsek, üç kadından ikisinin geniş kalça problemiyle boğuştuğunu söyleyebiliriz. Genetik kodlarla nasıl savaş verebiliriz diye çok kafa yormaya gerek yok… Onları saklayabiliriz.
Gece kıyafetlerinizin kumaş yapısına ve boyuna çok dikkat etmelisiniz. Elbisenizin üzerinden selülitli bölgenizi belli edecek kumaşlardan kaçınmalısınız.
Geniş kalçalarınızı saklamak istiyorsanız yüksek bel pantolon giyip üstüne arkası uzun önü kısa kesimli parçalar tercih edebilirsiniz. Üst kısmınızın inceliğini sergilemekten çekinmeyin.
Yüksek belli pantolonlar, çan şeklinde kloş etekler veya yüksek belli ve çan şeklini alan şortlar giymelisiniz. Bu parçaları kısa bluzlarla kombinlerseniz hem bacaklarınız olduğundan daha ince görünür, hem de belinizin inceliği ortaya çıkar.
Göğsünüzün altında bollaşıp bel inceliğinizi kamufle ederek kalçalarınızla birleşen ve sizi kıvrımsız bir görüntüye sokan parçalardan aman diyeyim uzak durun.
Bacaklarınız ince, göbek kısmınız kalınsa düşük belli pantolonları tercih edebilirsiniz. Üzerine de göğüslerinizi saran ve hemen altından bollaşan bluzlar giyebilirsiniz. Böylelikle karın bölgenizdeki fazlalıkları gizlerken, kalça kısmınızın altından görünen ince bacaklarınızla olduğunuzdan daha fit bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Ayrıca over size mini elbiseler ile harika görüneceğinize eminim. Astarsız ceketler,ceket yelekler de tercih edebilirsiniz.

RAŞİT BAĞZIBAĞLI İLE 5 SORU 5 CEVAP

Yazının devamı...

Takım elbise seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

7 Nisan 2018

KOL UZUNLUĞU

Başparmağın bitimine kadar olmalı. Daha uzunu sizi dinamik göstermez. Gömlek manşetiniz ceketinizden bir santim görülmeli.

BOY UZUNLUĞU

Kollarınızı yana doğru tuttuğunuzda ceketin arka uzunluğu kalça hizanızda bitmeli. Yani ceketinizin bittiği yer baş parmak eklemiyle aynı noktaya denk gelmelidir.

YIRTMACI

Yan veya orta yırtmacın siz ayaktayken açık görünmesindense kapalı duracak şekilde olması gerekmekte.

BELİ

Yazının devamı...

Gece elbiselerinizde dikkat etmeniz gereken şifreler

31 Mart 2018

Bir davete giderken herkes en şık, en stil olmak ister. Ancak kıyafetimizin, gideceğimiz davetin konseptine uygun olmasına özen göstermeliyiz. Çok fazla abartıdan her zaman uzak durmalı, abartılı taşların, pulların kendi ışığınızın önüne geçmesine izin vermemeliyiz. Zarif bir görüntü hedeflemeli, bunun için de detaylara dikkat etmeliyiz. İşte gece elbisesi seçerken dikkat etmemiz gereken birkaç ipucu…

GECE ELBİSESİ AMA HANGİSİ?

Gece elbisesi seçerken dikkat etmeniz gereken ilk unsur, nerede kullanacağınızdır. Bir davette mi, düğünde mi, iş yerinizin düzenlediği büyük bir organizasyonda mı yoksa doğum günü partiniz için mi? Eğer gideceğiniz yerin konsepti sürpriz ise sade olmaya özen göstermenizde yarar olduğunu söyleyebilirim.

ŞIKLIĞINIZI ELE GEÇİRMESİN

Canlı renkler tercih ettiğinizde kullanacağınız aksesuarların görünmez olması gerekir. Unutmayın, eğer abartı varsa kesinlikle stil sahibi olmalısınız. Parıltılar, ışıltılar, pullar, renkler, dekolteler şıklığınızı ele geçirmesin. Öne çıkması gereken taşlar pullar değil, sizsiniz...

•​ Vücudunuza ve gideceğiniz davete uyumlu kıyafet seçimi yapmalısınız.
•​ Kesinlikle birkaç dekolteyi aynı anda kullanmamalısınız.

Yazının devamı...

Çalışan kadın giyinirken nelere dikkat etmeli

24 Mart 2018

Kıyafetlerimiz konuşur. Yaşam tarzımızı, nasıl bir işte çalıştığımızı, kültürümüzü, ekonomik durumumuzu, ruhumuzu belli eder. O yüzden de çok dikkatli olmanız gerekir. İstemeden yanlış mesajlar verebilirsiniz. Özellikle iş hayatı çok iddialı kıyafetleri kaldırmaz. Biraz dozunu kaçırırsanız, sizi ciddiye almaları zorlaşabilir. Çünkü kıyafetiniz kişiliğinizin önüne geçtiği anda ön yargılar başlar. Ancak iş giysileri aynı zamanda sofistike görünmenizi de sağlamalı. Sektör ile uyum içinde olmalıyız. Moda sektörü, medya, reklam veya sanatla uğraşılan bir sektörde avangard bir görünüm son derece rahat karşılanırken bir bankacı için aynı şeyi söylemek zor. Siz de bu sınırlar dahilinde zarif ve sofistike görünmeyi becerebiliyorsanız bu size iş hayatında avantaj sağlar, ancak bu sınırları aştığınız takdirde görüntünüz işinizin önüne geçer.
Yanlış giyim kişiyi yorgun, silik, sinirli, soğuk, fazla sıcak, ciddi veya ciddiyetsiz gösterebilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ayaklı askınız varsa, haftanın 5 günü nasıl giyinmek istiyorsanız, fularınıza kadar asarsanız, sabah kaktığınızda ne giyeceğim derdi olmaz.
İş kıyafetlerini eğlenceli hale dönüştürmek sizin elinizde. Renkli aksesuarlar, fularlar...
Dekolteniz. Fazla dekolteden kaçınmalısınız.

Yazının devamı...

İyi görünme mevsimi

17 Mart 2018

Nasıl yansır biliyor musunuz?
Enerjimizin en yüksek olduğu bahar ayları iyi hissettirir ve iyi görünmemize yardımcı olur.
Bahar birden gelir ve bir bakarsınız yaz... Bu ara dönemde nelere yatırım yapalım?
- Trençkot (kırmızı, beyaz, lacivert)
- Yağmurluk (şık elbiselerin üzerine, ceketlerin üstüne şeffaf olanlar ve renkli olanlar)
- Smokin ceket (siyah, beyaz, lacivert)
- Eşarp, fular (leopar desenli, puantiyeli, neon renkler)

Yazının devamı...

Dolapta bekleyenlerle mart ayında vedalaşın

10 Mart 2018

Fazlalıklar bizi her zaman yormuştur. Gardıropla ve giyim odalarındaki fazla kıyafetler bize hep, “Bugün ne giysem” karmaşıklığı yaşatmaktadır. Aslında ben bu konuyu girift, kalabalık arkadaşlıklara benzetirim. Hani bazen bizi yoran, bazı ilişkilere mesafe veya nokta koymak isteriz ya, hani koyamadığımız zaman sıkılır ve nasıl nefes alacağımızı bilemiz ya, işte kıyafetlerimizin de nefes almaya, azalmaya, rafineleşmeye ihtiyacı vardır.
Gelin, yaşamımızda nefes alacak, soluklanacak yerler bırakalım.
Gelin, bizi yoran kişilere ve giymediğimiz kıyafetlere veda etme ayı olsun mart ayı...
Yenilenme ve nefes alma ayı olsun...
Giymediklerinizle vedalaşın

Yaş almak diyoruz ya, zamanla hayata bakışımız değişiyor, olgunlaşıyoruz. Bu değişim, tarzımıza da yansıyor, gardırobumuz giymediğimiz ama yine de bir türlü vedalaşamadığımız kıyafetlerle doluyor. İşte size gardırobunuzu değerlendirmek için bir fırsat. Elbise dolabınızın karşısına geçin ve bu sorularla yüzleşin:
- Hala bunu beğeniyor muyum?

Yazının devamı...

İnce görünmenin 7 püf noktası

3 Mart 2018

Ne olur şu görüntü kirliliğine bir son verelim. Göbeği olup beline kemer takanlar, göbeğini açık bırakan bluzlar giyinenler, basenleri ve bacakları çok kalın olup tayt giyinip bir de üzerine kısa bluzlar giyinenler lütfen biraz dikkat...
Alışverişe çıktığınızda hiçbir şeyi denemeden, giymeden almayın. Beğendiğiniz yönlerinizi vurgulayın. Rengi aksesuarlarda kullanın.
Haydi gelin, ince görünmenin 7 püf noktasını uygulayalım:

1-Büyük desenlerden uzak durun: Karışıklık her zaman sizi olduğunuzdan daha iri gösterir. Desen yerine boyuna çizgili kumaşları seçebilirsiniz. Çiçekli kumaşlar tercih ettiğinizde kesinlikle desenleri çok küçük olmalı,

2-Fazlalıklardan kurtulun: Evden çıkmadan aynanın karşısına geçip, bir şeylerin fazlalığından rahatsızsan kesin çıkarın. Fazla abartı ve gereksiz aksesuarlar sizi ağırlaştırır, yorgun ve silik gösterir, özellikle fazla kilo varsa saçlarda abartı olmamalı, kabartılmamalı, fazla uzun olmamalı.

3-Çorap korseyi tercih edin: İç çamaşırı seçiminiz en az kıyafetleriniz kadar önemlidir. Giydiğiniz korsenin dokusu akışkan, kaygan olmalı. Üzerinizdeki kıyafet korsenin üzerinden akarak inmeli. Sizi fazla sıkıyorsa çıkıntılar yapar, bu da giysinize ve dolayısıyla size kötü bir görüntü verdirir. İpek pantolonunuzun ve ipek elbisenizin içinde de sizi daha rahat hissettirir. Ten rengi alırsanız her giysinizin içine rahatlıkla giyebilirsiniz.
(Bu arada kilo problemi olmayan kadınların da tercihidir ince çorap korseler )

4-Ton sürüp ton giyinin: Fazla kiloları gizlemenin en önemlisi, birbirine yakın renkler giyinmektir. Baştan aşağı tek renk giyinirseniz daha ince görünürsünüz, renkle bedeninizi kesmeyin. Siyah pantolon giydiğinizde üzerine beyaz giyip bölmeyin ya üstüne siyah giyinin ya da açık renk gömlek giydiğinizde açık renkte pantolon giyin. Tabii üzerinize yapışmayan kumaşlar tercih edin, Ayakkabınız da aynı renk olursa daha ince ve daha uzun görünürsünüz. Açık renkler kilolu gösterir diye bir düşünceye kapılmayın eğer giydiğiniz kıyafet kilolu bölgenize oturmuyorsa ve kumaş akan bir kumaşsa sizi daha zarif ve elegan gösterir.

Yazının devamı...

Genç görünmenin  12 ipucu

24 Şubat 2018

Güzel yaş almak hepimizin arzusudur. İlk önce fazlalıklardan kurtulun. Fazla giysi, fazla aksesuar, fazla makyaj, fazla yapılı saçlar, her zaman sizi yaş almış gösterir.
“Az her zaman çoktur” düşüncesiyle harekete geçerseniz daha dinamik ve daha genç görünürsünüz.
Buyurun o zaman genç görünmenin 12 ipucunu birlikte okuyalım.
1. Cilt bakımı yaptırın. (Bakımsız bir cilde ne yaparsanız yapın, hep yaş almış ve yorgun gösterir)
2. Kaşlarınıza hafif yukarı doğru kavis verin.
3. Kalemle veya kaş boyasıyla beyazlamış kaşlarınızı kapatın.
4. Eyelinerınızı inceltin.

Yazının devamı...
Aysun KABA Kimdir?

.