"Aysun Kaba" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aysun Kaba" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aysun Kaba

İlk izlenim son noktadır

9 Aralık 2018

Yapılan araştırmalara göre ilk izlenimi değiştirmek imkânsıza yakındır. İlk izlenimin olumlu etkiler bırakabilmesi için rahat bir kıyafet tercih etmiş olsanız dahi, temiz ve kaliteli görüntüden asla ödün vermeyerek yaşamanız gerekiyor. Aynı zamanda tanıştığınız insanlarla konuşma şekliniz, duruşunuz, giydiğiniz kıyafetleri taşıyabilmeniz gibi birbiriyle bağlantılı konularla ilgili üşengeçlik yaparsanız, imajınıza geri dönüşü olmayacak zararlar verebilirsiniz. Eğer her zaman şık görünme alışkanlığınız varsa, ilk izlenimin kötü olacağına dair hiçbir şekilde endişelenmenize gerek yok.

MELİS TATARİ İLE 5 SORU 5 CEVAP

Genç, başarılı tasarımcı Melis Tatari ile sohbet çok eğlenceli oldu. Hem güzel hem de modayı çok iyi yorumlayan Tatari, “Her stil sahibi kadın şık olsa da, her şık kadın stil sahibi değildir” diyor.

Melis Tatari’yi tanıyabilir miyiz?

Küçüklüğümden beri çizmek, bir şeyleri hayata geçirmek beni hep heyecanlandırdı. Yaşıtlarım bebeklerin saçlarıyla oynarken ben her zaman ne kıyafet giydikleriyle ilgilendim. Benim çizgim ve ilgi alanım hep belliydi. Çizim benim için her daim bir terapi gibi oldu. Hayallerimi canlandırdığım en güzel kaçış noktası da denebilir. Moda tasarımı konusunda New York’ta, Parsons The New School of Design’da aldığım 5 senelik eğitimim sırasında kendimi; dikişten üretime, pazarlamadan satışa kadar birçok konuda geliştirip bilgilendirmeye çalıştım. Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra Catherine Malandrino ve Tory Burch’te çalıştım. Daha sonra alanımda daha fazla uzmanlaşmak için Parsons’da marka pazarlaması ve satış üzerine yüksek lisans yaptım. Eğitimimin hemen ardından Gucci’de işe başladım ve iki sene boyunca moda sektörünün çok daha farklı bir alanında oldum.

Tasarımlarınızın hikâyeleri var mı?

Her tasarımın bir doğuş noktası vardır; bir duygu, bir his, seçtiğiniz renkten kumaşa, dikişten kesime kadar kafanızda yarattığınız tasarımların bir bütünü olur. Ve inanın benim daha anlatılması gereken çok hikâyem var.

Alışverişe çıktığınızda nelere yatırım yaparsınız?

Yazının devamı...

Doğru seçimle genç görünün

2 Aralık 2018

Araştırmacılar 55 yaşındaki kendi halinde bir kadına 12 ayrı kıyafet denetip halk arasına karıştırıyor. 2 bin 400 kişinin yaş tahminlerinden çıkan sonuca göre bedenine uygun kıyafeti giymek, kadının yüzünü 8 yaş daha gençleştirirken, bedenini tanımayan ve doğru tercihler yapmayan, bedenine göre giyinememe seçimi 7 yaş daha yaşlı yani yaş almış gösteriyor. Araştırmacıların yaptığı açıklamada, “Doğru ve vücut hatlarına uygun giyinen her kadın, yüzündeki yılların izini saklar ve olduğundan daha genç görünür” denildi.

CENGİZ ABAZOĞLU İLE 5 SORU 5 CEVAP

Başarılı modacı Cengiz Abazoğlu ile sohbet tabi ki çok güzel geçti. Ulaşılabilir şıklığı, stili ve yeni koleksiyonunu konuştuk. Bu keyifli sohbetimize sizleri de ortak etmek istedik.

Cengiz Abazoğlu modayı nasıl yorumlar?

Moda, sanat ve ticaretin birlikteliğidir. İçinde eğlencesi olan, morali pozitif yükseltebilen, fazla ciddiye alınmadan yapılan, insanın kendisiyle de bütünleşen görsellere ulaşma sanatıdır.

Yeni koleksiyonunuzda hangi parçalar öne çıkıyor?

adL+Cengiz Abazoğlu 2018-19 Sonbahar-Kış Koleksiyonu’nda emprime elbiseler ve onları çizmelerle takımlamak ve emprime elbisenin içindeki bir tondan mantoyla kombini yapmak kadını güncel tutacak. Bunun dışında görüntüsüyle önde olma arzusu taşıyan kadınlar için hacimli üstler, ışıltılı gece tulumları, gündüzden geceye zamansız sweatshirtler, renkli mantolar  ve yine kışın giyilebilen terlikler anahtar parçaları oluşturuyor.

Türk kadınını şık buluyor musunuz? Biraz da stil ip uçları alabilir miyiz?

Yazının devamı...

Moda arenasında gerçek güç tüketicide

25 Kasım 2018

Dile kolay, yaklaşık 10 yıldır Celine markası altında önemli işlere imza atarak büyük devrim yapan baş tasarımcı Phoebe Philo ile yollar ayrıldı...
Onun yerine ise bir başka moda devi Yves Saint Laurent’te dört yıl başarılı işlere imza atmış, Hedi Slimane geldi.
Ee tabii, moda dünyası bu değişimi konuşurken, asıl merak edilen Celine markasının yeni baş tasarımcı Hedi Slimane ile çıka(ra)cağı ilk koleksiyondaydı.
O koleksiyon, eylül ayında görücüye çıktı. Ve, benim bu yazıyı yazma nedenim tam da bu koleksiyondan sonra yaşananlar neticesinde gelişti.


Neden mi?

Yazının devamı...

Moda arenasında gerçek güç tüketicide

24 Kasım 2018

Dile kolay, yaklaşık 10 yıldır Celine markası altında önemli işlere imza atarak büyük devrim yapan baş tasarımcı Phoebe Philo ile yollar ayrıldı...
Onun yerine ise bir başka moda devi Yves Saint Laurent’te dört yıl başarılı işlere imza atmış, Hedi Slimane geldi.
Ee tabii, moda dünyası bu değişimi konuşurken, asıl merak edilen Celine markasının yeni baş tasarımcı Hedi Slimane ile çıka(ra)cağı ilk koleksiyondaydı.
O koleksiyon, eylül ayında görücüye çıktı. Ve, benim bu yazıyı yazma nedenim tam da bu koleksiyondan sonra yaşananlar neticesinde gelişti.
Neden mi?
Çünkü, giden/gönderilen Phoebe Philo; minimal, sade, çalışan, güçlü ve konforuna düşkün maskülen kadın imajını ön planda tutarak markaya büyük ivme kazandırmış, marka tarihinde büyük devrim yapmıştı.
Yerine gelen Hedi Slimane imzalı ilk koleksiyonda ise Celine markasının minimal çizgileri yok sayılmış, ‘glam rock’ bir sitil getirilmişti. Haliyle bu değişim, Celine tutkunlarının gözlerinden kaçmadı.

Yazının devamı...

Stil kodları

18 Kasım 2018

2. Yumuşaklık, sertlikten iyidir. (Makyaj)
3. Aydınlatma, koyultmadan iyidir. (Yüz, saçlar)
4. Sıcak tonlar, soğuk tonlardan iyidir. (Saç rengi, makyaj)
5. İnceltmek, kalınlaştırmaktan iyidir. (Eyeliner, giyim... Kaş için sakın algılamayın. Kaş ne çok kalın, ne çok ince olmalı)
6. Nem, kuruluktan iyidir (cilt, dudaklar, gözler)
7. Pürüzsüzlük, engebelerden iyidir. (Göz kapağı, dudaklar, iç giyim)
8. Farkındalık, sıradanlıktan iyidir. (Kıyafetler, yaşam)

Yazının devamı...

Kadının değdiği her şey güzelleşir

11 Kasım 2018

Kadın adayların ilk defa bu kadar yüksek bir oranda başarılı oldukları ara seçim sonrası ünlü tasarımcılar, yüzde 50 indirim yaparak seçilmiş kadınları kutladı.
ABD’nin dünyaca ünlü tasarımcıları (bunlardan biri de mayo/bikini tasarımcı Lisa Marie Fernandez) aslında bu kampanya ile şu mesajı verdiler:
“Kadının değdiği her şey güzelleşir.
Bu sadece moda alanında değil.”
* * *
Umut edelim ki bu hareket, bizim ülkemizde de karşılık bulsun.
Yaklaşan belediye seçimlerinde umarım tüm siyasi partiler kadın adaylara ağrlık verir ve bizim siyasetçi kadınlarımız da yönetimde hak ettiği yeri alır.

Yazının devamı...

Pazar tadında giyinin...

4 Kasım 2018

Sevgili hanımlar ve beyler. Brunch’a davetlisiniz... Peki ne giyeceksiniz?
“Sakın ha!” dediklerimiz:
Önce hanımlar...
* Stiletto, platformlu topuklularla sakın.
* Yapılı saçlar, takma kirpikler, gece makyajıyla sakın.
* Abiye kıyafetlerle sakın.
Sonra beyler...

Yazının devamı...

Audrey Hepburn’ün güzellik sırları

28 Ekim 2018

Evet, ondan bahsediyorum.
Audrey Hepburn’den.
Siz de Audrey Hepburn gibi zamansız olmak istiyorsanız; saçınızı toplayışınızla, kalem eteğiniz ve üzerine giyeceğiniz poplin gömleğinizle farkı yakalayabilirsiniz.
1950-1960’ların şıklığını günümüze taşımak istiyorsanız, işte size liste:
* Pembe fular.
* Cigarette pantolon.
* Düz kesim, dar kalıp elbiseler.

Yazının devamı...
Aysun KABA Kimdir?

.