"Aysun Kaba" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aysun Kaba" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aysun Kaba

Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul 14. sezonu

12 Ekim 2019

Her sezon cinsiyet haklarına önem veren marka, koleksiyonun malzeme ve baskı içeriğinde büyük bir bölümü organik, çevreye duyarlı malzemeler kullanıyor. DB BERDAN koleksiyonunun çok büyük kısmında organik kumaşlar ve çevreye duyarlı baskılar kullanılırken markanın söylemlerinde ve etiketinde “Gezegenine iyi bak, soğuk suda yıka, güneşte kurut, geri dönüştür ya da bağışla” yer alıyor. Her sezon show’larında farklı kimliklerdeki insanlara yer veren DB BERDAN’ın 2020 Yaz defilesinde dünyaca ünlü Ressam Haluk Akakçe, MC Şehinşah ve Influencer Aleyna Şen yer aldı.İLHAM KAYNAĞI SOKAKLAR

2012’de İstanbul’da kurulan DB BERDAN, yenilikçi ve keskin Londra tabanlı hiper sokak stili olan, hikâyeleri kendi desenleriyle anlatmayı seven queer bir marka. Tasarım ikilisi Deniz ve Begüm Berdan’ın en büyük ilham kaynağı sokaklar ve alt kültürler. Müzik, film ve performansı birleştiren DB BERDAN, sosyal konulara verdikleri sert tepkileri ile biliniyor. İğneleyici espri anlayışının hayranı olan ikili, bireyselliğe odaklanırken gerçek üstücülüğü kullanıyor. İlk defilesini Londra Moda Haftası’nda gerçekleştiren DB Berdan, son üç sezondur Londra Moda Haftası platformunda da yer alıyor. İki sezon üst üste Mercedes-Benz Presents olan marka, 2017 Sonbahar-Kış koleksiyonlarında MBFW Istanbul’da, 2018 İlkbahar-Yaz koleksiyonlarında ise MBFW Tbilisi kapsamında Tiflis’te şovlarını gerçekleştirdi. Pepsi, Reebok, Starbucks, Nescafe, Braun, Redbull, Bioderma, Disney Company, Douglas Cosmetic, Ikea, Sunglass Hut, Macro Center, Maybelline NY, PepsiCo gibi uluslarası markalarla çalışan DB BERDAN, 2013’te The Great and Powerful Oz filminden esinlendikleri 4 kostüm ile dünya lansmanında Nicholas Kirkwood ile birlikte yer aldı. Ayrıca Disney’in uluslararası basın bültenine giren ilk Türk oldu.

AHMET ÇOBAN İLE 5 SORU 5 CEVAP

Sevgili Ahmet Çoban başarılı bir saç stilisti. Yaratıcılığı ve vizyonu ile özellikle kadınların vazgeçilmez adresi oldu. Garage Hair Repair Studio zincirinin ilk salonunu açarak, bugün 6 şube ve Türkiye’nin popüler organik güzellik serilerinden biri haline gelen Garage Organics saç ve vücut bakım markası ile büyümeye devam ediyor...

Yazının devamı...

Kadın, hayatı güzelleştirir

6 Ekim 2019

Seren Fosforoğlu ile 5 Soru 5 Cevap

Birçok tiyatro oyununda sahne aldı ve ardından dizi projelerinde yer aldı. Şimdi de teve2’de hazırlayıp sunduğu Kadın Dokunuşu isimli programıyla sağlık, çocuk bakımı, moda, hayata ve kadına dair her şeyi işliyor.
“Kadın, hayatı güzelleştirir” diyen Seren’le konumuz moda olunca keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.
1- Seren Fosforoğlu neler yapıyor?
Şu sıralar teve2’de yeni başlayan bir programım var. Kadın Dokunuşu. Hem hazırlıyor hem sunuyorum. Yeni heyecanım bu program. Bir taraftan devam eden tiyatro, oyunculuk üzerine eğitimciliğim var. Babamın ardından onun adını yaşatmak, devam ettirmek adına girişimlerim var. Bir ‘oyuncu eğitim bursu’ planlıyoruz, eski oyuncular ve tiyatrocu dostları ile birlikte.
Bir de annelik önceliğim. Kızım Nil, 4 yaşında oldu ve her şeyden önce geliyor benim için.
2- Ekran hangi renkleri sever? Hangi renkleri sevmez?

Yazının devamı...

Kendine güvenen kadını taçlandırdık

30 Eylül 2019

Saara İstanbul ile 5 Soru 5 Cevap

‘Saara İstanbul’u güçlenen, kendine güvenen, inanan yeni nesil kadın rolünü taçlandırmak için yarattıklarını kaydeden sanatçı ruhlu üç kadının hikâyelerini dinlemek çok güzel. Anne Muzaffer Işıldar güçlü, işinin ehli olarak iki kızına güç vermiş ve ‘Haydi hayalleri gerçekleştirme zamanı’ diye başlayarak bugün tasarladıkları taçlar, güçlü kadınların en önemli aksesuarı olmuş. Melis Uğurlu ve Sahra Işıldar yeni bir proje için taçları tasarlarken, Muzaffer Işıldar ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
1- Anne ve iki başarılı genç kız! Müthiş bir ekip. Hikâyenizi öğrenebilir miyiz?
Markamızı; güçlenen, kendine güvenen, inanan yeni nesil kadın rolünü taçlandırmak için yarattık. Tüm dünyada kadın rolü hızlı bir değişim içinde; sosyal yaşamda, iş yaşamında hatta yüzlerce yıllık masallarda bile kadın artık sadece güzel değil güçlü sıfatını da sahipleniyor. Prensesler kurtarılmayı bekleyen pasif karakterlerden güçleri, iradeleri, seçim şansları olan kahramanlara dönüşüyor.
Tamamı kadınlardan oluşan ekibimiz ve 15 yılın üzerinde profesyonel takı tasarım deneyimimiz, yüksek kaliteli el işçiliğimize dayanan ürünlerle ile bu dönüşümü temsil eden marka olmak istedik. Başladığımız andan bu yana güçlü kadını destekleyen markalarla, modacılarla ve tasarımcılarla projeler, defileler, sergiler hayata geçirdik. Ama daha da güzeli, desteklediğimiz güçlü kadın imajının ne kadar büyük bir hızla yayıldığını görmek oldu. Kadınların tasarımlarımızı taşırken ki duruşlarını, bakışlarını, enerjilerini görmek paha biçilmez bir mutluluk.
2- Neden saç aksesuarı?
Taç, insanlık tarihinin ilk zamanlarından bu yana güç ya da güzellik anlamında zirvede olmanın simgesi olarak kullanılmıştır. Bu anlamı düşünüldüğünde zamanımızın kadınlarına en uygun aksesuar, çünkü kadınlar gittikçe güçleniyor. Eskiden çoğu durumda yalnızca güzellik üzerinden değerlendirilen kadınlar, artık hem güzellikleri hem de güçlü olmalarıyla toplumda ön plana çıkıyor.

Yazının devamı...

Stil sahibi modaya uymaz modayı kendine uydurur

23 Eylül 2019

Halil Ülgü ile 5 Soru 5 Cevap

2002’de mezun olduktan sonra İstanbul’da iş hayatına atılan Ülgü, tasarımlarıyla dikkatleri üzerine çekti. “Stil sahibi; herkesin giydiğini kendine göre giyer, kendine göre kombinler ve çok çabalamaz” diyen Ülgü, kendini geliştiren, yenileyen biri olarak ilerlemek istiyor.

1-Halil Ülgü neler yapıyor?

Haute Couture disiplininde çalışan bir moda tasarımcısı olarak; kesiyor, biçiyor, tasarlıyor ve sürekli kendimi yenilemenin çabası içerisindeyim. Yeniliğe açık ama bir o kadar da keskin kuralları olan bir tasarımcı olarak sürekli araştırıyor ve öğrenmeye gayret ediyorum. Sporsuz olmaz tabi, bir de resim çalışıyorum ve antikaya ilgi duyuyorum. Barok ve gotik eserler benim için sanatın temeli niteliğinde. Yurt dışı gezilerinde elimden geldiğince müze, şato ve galeri ziyaretleri rutin yaptıklarım arasında diyebilirim.

2-Bu kış bizi hangi modeller ve renkler bekliyor?

Bu kışa gelmeden, modanın son yıllarda çok çeşitli, abartılı ve daha kuralsız, bir dönemde olduğunu belirtmek isterim. Her ne kadar 80’ler 90’lar modası güncellense de, marjinal styling çalışmaları estetik algısını daha rölatif bir hale getirdi. Bu sınırsız moda yelpazesi içerisinde baskın olarak abartılı kollarla birlikte, vatkalı omuz detayları kadına aktif ve güçlü bir görünüm katıyor. Bunlarla birlikte neon renkleri görmeye devam etsek de koyu kırmızı, turuncu, pembe ve mavi tonları senenin öne çıkan renkleri olacak. Payet ve ışıltı gece şıklığıyla birlikte sokakta da enerjiyi yükseltmeye devam edecek. Yüksek bel kotlar, bol ve dökümlü üst giyimler, bol ceket ve kabanlar üst üste giyilip, şıklığa boyut getirecek gibi görünüyor.

3-Kilo problemi olan kişiler giyinirken nelere dikkat etmeliler?

Kilo problemine değinmeden önce vücut tipinin iyi tespit edilmesi gerekiyor. Armut tipi bir vücuda sahipseniz, kalçalar geniş bel ve omuzlar dar demektir. Bu durumda omuzları geniş gösterecek kayık yakalar, derin V yakalar ve kalçayı kapayacak uzunlukta bluz, tişört ve blazer ceketler proporsiyonu ciddi oranda dengeleyecektir. Alt kısımları aşırı bol veya aşırı dar giyinmek ise en büyük hata olur. Elma tip vücut, üst kısmın göbek dahil bütün olması, bacakların ise ince olması durumuna denir. Alt kısımda kalça kısmı oturan, aşağıya doğru genişleyen etek veya pantolon tercih edilmeli. Üst kısımda daha bluzan, dökümlü bir üst tercih edilip kemer hizası oturursa (bu vücut formunda en ince yerdir) bütünlük yakalanmış demektir. Altın kurallar olarak; aşırı geniş ve aşırı dar asla giymiyoruz, vücudun en ince kısmını ortaya çıkarıp geniş kısımları hafif bol bir üstle kamufle ediyoruz.

Yazının devamı...

Longines koşusunda şapkalar dikkat çekti

15 Eylül 2019

1878 yılından bu yana uluslararası atçılık dünyasına desteğini sürdüren Longines yarışlarında dereceye giren jokeyler ödüllerini alırken, davetliler arasında bulunan en zarif ve şık şapkalı kadının seçildiği ‘Zarafet Ödülü’ de verildi. Marka Direktörü Özlem Kıroğlu Geylan, TJK Kurumsal İletişim Müdürü Aylin Sevim, Instyle Genel Yayın Yönetmeni Bahar Kader jürideydi.


***
Festivale, bende davetli olarak katıldım... Benim zarafet ödülüm ve beğendiğim ise zarafeti, şapkası, omzuna aldığı Chanel ceketiyle ünlü haberci Aslıgül Atasagun Çebi oldu. İkinci isim ise ekranların güzel yüzü Sevgili Nur Viral, kiremit kırmızı renkli elbisesi ve dikkatleri üzerine çeken şapkası oldu.


Yazının devamı...

Melis Ayça Değirmencioğlu ile 5 soru 5 cevap

9 Eylül 2019

GENÇLER ARAŞTIRARAK ALIŞVERİŞ YAPSINLAR

Instagram’da da bir hayli takipçisi var.
Dahası mı?
“Melis Ayça Değirmencioğlu ile 5 soru 5 cevap”ta...


Yazının devamı...

Yeni başlangıçların habercisidir eylül

2 Eylül 2019

Yazın bittiğini ve sonbaharın başladığını haber verir bizlere. Birçok mevsimsel özelliği bir arada görebiliriz bu ayda. Mevsimsel özelliklerinin yanında, insanlara has duygularla bir aradadır. Herkes için ayrı bir anlamı vardır eylülün. Eylülde sonbahar yaprakları yerlere düşerken Alpay’dan ‘Eylülde Gel’ şarkısı mırıldanılacak.
“Eylül’de gel
Eylül’de okul yolunda
Konuşmadan yürüyelim
Görenler dönmüş, hemde mutlu diyecekler
Ağaçlar sevinçten başımıza konfeti gibi yaprak dökecekler...”
***

Yazının devamı...

Can Altındal ile 5 soru 5 cevap

25 Ağustos 2019

ŞAPKA, KOMBİN İÇERİSİNDE MAJÖR BİR ETKİYE SAHİP

Can Altındal... Şapkanın uzmanı. “Michrame” adlı markası ile dikkatleri çekti ve büyük ilgi görüyor. Şapkaları ve tasarım eşarpları özel bir işcilikle yapılıyor.
Sevgili Can Altındal, “Müşterilerimiz ile monolog yapmak yerine diyalog halinde olmak için satış sonrası ilişkimizi devam ettiriyoruz. Bu tavır markayı daha ulaşılabilir kılıyor” diyor.
Lafı fazla uzatmadan, “Can Altındal ile 5 soru 5 cevap”a geçelim.Yazının devamı...
Aysun KABA Kimdir?

.