"Aysun Kaba" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aysun Kaba" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aysun Kaba

Yeni yıl ve yeni bir ben

23 Aralık 2018

2019, gelin sizin yılınız olsun. Şık ve stil bir yıla girin. Şık düşünün, şık olun.

***
2019’da şıklığın kodlarını şöyle sıralayabiliriz:

• Vücudunuza ve gideceğiniz davete uyumlu kıyafet seçimi yapmalısınız.
• Kesinlikle birkaç dekolteyi aynı anda kullanmamalısınız.
• Zamansız klasik kesimlerden vazgeçmemelisiniz.
• Işıltılar, işlemeler, boncuklar, fırfırlar, danteller ve abartılı renkler asla bir arada kullanılmamalıdır. (Ya kumaşı öne çıkarın ya da modeli)

Yazının devamı...

Zehra Işık ile 5 soru 5 cevap

20 Aralık 2018

Yurt içi ve yurt dışındaki 150’nin üzerinde mağaza ile sayısız kadının hayatına dokunuyor. Ve bunu yaparken tüm kadınlara hayatları boyunca hep kendi ayakları üzerinde durmaları tavsiyesinde bulunuyor. “Stil dünyaya kim olduğunu ve nasıl hissettiğini göstermenin, yani benliğin dışa vurumunun en güzel yöntemidir” diyen Zehra Işık ile, moda üzerine konuştuk.1) adL markasının bugünlere başarıyla gelmesinin hikâyesini sizden kısaca öğrenmek isteriz.

Aslında, 1992 yılında Kocamustafapaşa’da açılan ilk mağazamızla başlıyor. 2010’da Adil Işık’tan adL’ye dönüşüm, markanın gençleşmesi ve büyüme atılımlarının hızlanmasıyla marka bilinirliğimiz de attı. Yurt içindeki mağazalaşmanın yanı sıra yurt dışında da büyümek için ciddi yatırımlar yaptı. Cengiz Abazoğlu ile 2012 yılında başladığımız iş birliği, tasarımcı marka kimliğini yukarı taşınmasında önemli bir adım oldu. Bugün Cengiz Bey ile 15’inci sezonu tamamlıyoruz. Sektörde bu kadar uzun ve istikrarla ilerleyen ilk ve tek işbirliği. Aynı şekilde Mert Aslan ile 8 sezondur çalışıyor farklı kitlelere de hitap ediyoruz. Yıllardır süregelen bu işbirlikleriyle ulaşılabilir fiyata tasarım ürünleri müşteriyle buluşturarak kendilerini özel hissetmelerini sağlıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada yurt içi ve yurt dışında 150’nin üzerinde mağaza 2 binin üzerinde çalışan ve 3 farklı marka ile kendi başarı hikâyemizi devam ettiriyoruz.

Yazının devamı...

Yeni yıl davetleri başladı

16 Aralık 2018

Panik yapmayın.
Ama şu önerilerimi mutlaka yapın.
* Öncelikle kıyafetinizi seçerken kendi tarzınızı ve vücut ölçülerinizi göz önünde bulundurun.
* Ne dar kıyafetin içinde sıkışın, ne de bol kıyafetin içinde kaybolun.
* Eğer hata yapmak istemiyorsanız, kesinlikle klasik model ve renklere yönelin. Örneğin, siyah/beyaz renkte bir mini veya diz altı elbise, her zaman giyebileceğiniz zamansız klasik parçalardandır.
* Baştan aşağı kırmızıya ne dersiniz? Evet, evet ayakkabınız da kırmızı olsun.
* Peki, beyaz saten yakalı kadife ceket nasıl? Altına yine beyaz kadife bol pantolon. İşte size şık bir smokin. Kimse düşünmeden siz düşünün.

Yazının devamı...

Zeynep Mansur ile 5 Soru 5 Cevap

14 Aralık 2018

Tabii, dünya şehri İstanbul’da yaşamaktan da son derece mutlu.
Yaptığı iddialı şarkılarla adından sıkça söz ettiren Zeynep Mansur, stil ve modaya da güzel sesi kadar hakim.
Son şarkısı Tesadüfen’in klip çekiminde styling’i bizzat kendisinin yapmış olması da, onun modaya olan bakışının, tutkusunun ve cesaretinin göstergesi.
İşte buradan yola çıkarak, sevgili Zeynep Mansur’la modaya ve stile dair konuştuk.

1) Zeynep Mansur, şıklığı nasıl yorumlar?

Yazının devamı...

İlk izlenim son noktadır

9 Aralık 2018

Yapılan araştırmalara göre ilk izlenimi değiştirmek imkânsıza yakındır. İlk izlenimin olumlu etkiler bırakabilmesi için rahat bir kıyafet tercih etmiş olsanız dahi, temiz ve kaliteli görüntüden asla ödün vermeyerek yaşamanız gerekiyor. Aynı zamanda tanıştığınız insanlarla konuşma şekliniz, duruşunuz, giydiğiniz kıyafetleri taşıyabilmeniz gibi birbiriyle bağlantılı konularla ilgili üşengeçlik yaparsanız, imajınıza geri dönüşü olmayacak zararlar verebilirsiniz. Eğer her zaman şık görünme alışkanlığınız varsa, ilk izlenimin kötü olacağına dair hiçbir şekilde endişelenmenize gerek yok.

MELİS TATARİ İLE 5 SORU 5 CEVAP

Genç, başarılı tasarımcı Melis Tatari ile sohbet çok eğlenceli oldu. Hem güzel hem de modayı çok iyi yorumlayan Tatari, “Her stil sahibi kadın şık olsa da, her şık kadın stil sahibi değildir” diyor.

Melis Tatari’yi tanıyabilir miyiz?

Küçüklüğümden beri çizmek, bir şeyleri hayata geçirmek beni hep heyecanlandırdı. Yaşıtlarım bebeklerin saçlarıyla oynarken ben her zaman ne kıyafet giydikleriyle ilgilendim. Benim çizgim ve ilgi alanım hep belliydi. Çizim benim için her daim bir terapi gibi oldu. Hayallerimi canlandırdığım en güzel kaçış noktası da denebilir. Moda tasarımı konusunda New York’ta, Parsons The New School of Design’da aldığım 5 senelik eğitimim sırasında kendimi; dikişten üretime, pazarlamadan satışa kadar birçok konuda geliştirip bilgilendirmeye çalıştım. Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra Catherine Malandrino ve Tory Burch’te çalıştım. Daha sonra alanımda daha fazla uzmanlaşmak için Parsons’da marka pazarlaması ve satış üzerine yüksek lisans yaptım. Eğitimimin hemen ardından Gucci’de işe başladım ve iki sene boyunca moda sektörünün çok daha farklı bir alanında oldum.

Tasarımlarınızın hikâyeleri var mı?

Her tasarımın bir doğuş noktası vardır; bir duygu, bir his, seçtiğiniz renkten kumaşa, dikişten kesime kadar kafanızda yarattığınız tasarımların bir bütünü olur. Ve inanın benim daha anlatılması gereken çok hikâyem var.

Alışverişe çıktığınızda nelere yatırım yaparsınız?

Yazının devamı...

Doğru seçimle genç görünün

2 Aralık 2018

Araştırmacılar 55 yaşındaki kendi halinde bir kadına 12 ayrı kıyafet denetip halk arasına karıştırıyor. 2 bin 400 kişinin yaş tahminlerinden çıkan sonuca göre bedenine uygun kıyafeti giymek, kadının yüzünü 8 yaş daha gençleştirirken, bedenini tanımayan ve doğru tercihler yapmayan, bedenine göre giyinememe seçimi 7 yaş daha yaşlı yani yaş almış gösteriyor. Araştırmacıların yaptığı açıklamada, “Doğru ve vücut hatlarına uygun giyinen her kadın, yüzündeki yılların izini saklar ve olduğundan daha genç görünür” denildi.

CENGİZ ABAZOĞLU İLE 5 SORU 5 CEVAP

Başarılı modacı Cengiz Abazoğlu ile sohbet tabi ki çok güzel geçti. Ulaşılabilir şıklığı, stili ve yeni koleksiyonunu konuştuk. Bu keyifli sohbetimize sizleri de ortak etmek istedik.

Cengiz Abazoğlu modayı nasıl yorumlar?

Moda, sanat ve ticaretin birlikteliğidir. İçinde eğlencesi olan, morali pozitif yükseltebilen, fazla ciddiye alınmadan yapılan, insanın kendisiyle de bütünleşen görsellere ulaşma sanatıdır.

Yeni koleksiyonunuzda hangi parçalar öne çıkıyor?

adL+Cengiz Abazoğlu 2018-19 Sonbahar-Kış Koleksiyonu’nda emprime elbiseler ve onları çizmelerle takımlamak ve emprime elbisenin içindeki bir tondan mantoyla kombini yapmak kadını güncel tutacak. Bunun dışında görüntüsüyle önde olma arzusu taşıyan kadınlar için hacimli üstler, ışıltılı gece tulumları, gündüzden geceye zamansız sweatshirtler, renkli mantolar  ve yine kışın giyilebilen terlikler anahtar parçaları oluşturuyor.

Türk kadınını şık buluyor musunuz? Biraz da stil ip uçları alabilir miyiz?

Yazının devamı...

Moda arenasında gerçek güç tüketicide

25 Kasım 2018

Dile kolay, yaklaşık 10 yıldır Celine markası altında önemli işlere imza atarak büyük devrim yapan baş tasarımcı Phoebe Philo ile yollar ayrıldı...
Onun yerine ise bir başka moda devi Yves Saint Laurent’te dört yıl başarılı işlere imza atmış, Hedi Slimane geldi.
Ee tabii, moda dünyası bu değişimi konuşurken, asıl merak edilen Celine markasının yeni baş tasarımcı Hedi Slimane ile çıka(ra)cağı ilk koleksiyondaydı.
O koleksiyon, eylül ayında görücüye çıktı. Ve, benim bu yazıyı yazma nedenim tam da bu koleksiyondan sonra yaşananlar neticesinde gelişti.


Neden mi?

Yazının devamı...

Moda arenasında gerçek güç tüketicide

24 Kasım 2018

Dile kolay, yaklaşık 10 yıldır Celine markası altında önemli işlere imza atarak büyük devrim yapan baş tasarımcı Phoebe Philo ile yollar ayrıldı...
Onun yerine ise bir başka moda devi Yves Saint Laurent’te dört yıl başarılı işlere imza atmış, Hedi Slimane geldi.
Ee tabii, moda dünyası bu değişimi konuşurken, asıl merak edilen Celine markasının yeni baş tasarımcı Hedi Slimane ile çıka(ra)cağı ilk koleksiyondaydı.
O koleksiyon, eylül ayında görücüye çıktı. Ve, benim bu yazıyı yazma nedenim tam da bu koleksiyondan sonra yaşananlar neticesinde gelişti.
Neden mi?
Çünkü, giden/gönderilen Phoebe Philo; minimal, sade, çalışan, güçlü ve konforuna düşkün maskülen kadın imajını ön planda tutarak markaya büyük ivme kazandırmış, marka tarihinde büyük devrim yapmıştı.
Yerine gelen Hedi Slimane imzalı ilk koleksiyonda ise Celine markasının minimal çizgileri yok sayılmış, ‘glam rock’ bir sitil getirilmişti. Haliyle bu değişim, Celine tutkunlarının gözlerinden kaçmadı.

Yazının devamı...
Aysun KABA Kimdir?

.