Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yetiş Ayşe

YARDIM BEKLİYORUM

Merhaba Ayşe Hanım;
Ben 26 yaşındayım. Eşimin ablasının fabrikası battı. Kanser hastasıydı, eniştem de bizim düğün günü vefat etti. Bütün fabrikanın borçları görümcemin üstüne kaldı.
Biz de yardım için kredi kartlarımızın hepsini çektik. Benim iş yerim kapandığı için belirli süre işsiz kaldım ve faizler işledi. Şu an borcumun toplamı 90.000TL. Ödeyemiyorum.
Tıkandığım noktadayım. İşe girdim aklımı veremiyorum düşünmekten ve çıkarıldım yine.
Taksitlendirdim işe girince şu an aylık ödemem gereken tutar 4.500TL. Lütfen yardım bekliyorum.
Rumuz: zor durum

CEVAP: okur dostlarımdan size yardım etmek isteyen olursa senin bilgilerini ona ileteceğim. Kolaylıklar dilerim.

….

34-36 BEDEN KIYAFET VE 36 NUMARA AYAKKABI

Ayşe Hanım,

İyi durumda olan 34-36 beden kıyafet ve 36 numara ayakkabılarım var.
İhtiyaç sahibi olanlara ulaştırabilirim.

Sevgiler.
S.y.

CEVAP: Ş. Hanım, harikasınız. Talep eden okur dostum olursa bilgilerini size ileteceğim. Öpüyorum.
….


BİR ÇIKAR YOL

Hayırlı haftalar Ayşe Hanım,
Ben asgari ücretle çalışan, eşinden uzun süre önce ayrılmış bir hanımım.
Ailemle yaşıyorum kısa bir süre önce kızımı evlendirdim daha önce de kredi çekmiştim kızımın çeyiz paket vs. Katılınca maaşım yetmez oldu.
Fazla değil üç ya da dört bin TL yardım edilirse hem borcum azalacak hem de maaşımdan elimde az da olsa param kalacak çok çaresiz kaldım.
Yardım istediğim insanlar dul kadın olduğumdan dolayı yaklaşımlarından dolayı beni kırıp üzüyor.
Beni iyice çıkmaza sürüklüyor. Bana yardım elinizi uzatırsanız çok mutlu olurum. En azından daha fazla bunalıma girmem. İyi günler, iyi çalışmalar.
Hülya

CEVAP: Hülya Hanım, okur dostlarımdan size yardım etmek isteyen olursa senin bilgilerini ona ileteceğim. Kolaylıklar dilerim

….

LÜTFEN YALAN SÖYLEMİYORUM

Çok değerli Ayşe Aral,
Öncelikle Allah yaptığınız yardımların sevabını kat
Kat fazla versin, Allah siz ve sizin gibi yardım edenlere sağlık versin.
Dünya, dua üstüne kurulu, söylenen her söz sağlığa, sağlık olmadan para mülk yalan. Sizin değerli vaktinizi, inanın gerçekten ihtiyacım olduğu için meşgul edeceğim. Ben özel sektörde çalışıyorum, çok şükür aldığım paradan ve çalıştığım işimden memnuniyetsizliğim yoktur lakin …den ev almak için başvurdum ve sözleşme bedeli olan 3,500.00 TL (üçbinbeşyüz Türk lirası)
Paraya inanın çok ihtiyacım var, aldığım maaşla bu parayı ödemem mümkün değil. Çevremden bulamadım. Ben hem vallahi hem billahi babamdan bile borç para isteyemem, isterken ezilirim küçülürüm ama siz beni küçültmez ve ezmezsiniz değil mi?
Sizin sayenizde inşallah bir ev sahibi olabilirim.
Lütfen bana inanın yalan söylemiyorum. Bana inanmaya bilirsiniz ben şansımı denemek istiyorum lütfen benim dürüstlüğüme inananın. bu para siz tarafından
Bana gönderilirse o kadar beni mutlu edersiniz ki. Umutla bekleyeceğim ama gönderemeseniz de üzülmem vardır bunda da bir hayır derim. Şimdiden Allah razı olsun göndermeseniz de Allah razı olsun Sayın Ayşe Aral.
Onur

CEVAP: Onur Bey, okur dostlarımdan size yardım etmek isteyen olursa senin bilgilerini ona ileteceğim. Kolaylıklar dilerim.

….

BURS İSTEĞİNE CEVAP

Ayşe Hanım,
Öncelikle yardımlara aracılık yaptığınız için kutlarım. Bugünkü yazınızda (04.08.2014 tarihli) yer alan iki burs talebi konusuyla ilgileniyorum.
Bunlardan biri çocuklarım için başlıklı Perihan isimli okur "6 çocuk annesiyim hepsi okuyor" burs talebi diğeri de gazi çocuğu- Rabia isimli okurun burs isteği.
Bu kişilerle nasıl iletişime geçilebilirim? Yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim.

Canan

CEVAP: Canan Hanım, harikasınız. Her iki okur dostumun bilgilerini size ileteceğim. Öpüyorum.

….

MELİS

Merhaba Ayşe Hanım,
Burs arayan Melis adında bir arkadaşımız vardı. Üniversite öğrencisi. Burs yardımı yapamam ama küçük de olsa yardımda bulunmak isterim. İletişim bilgilerini alabilir miyim?
Teşekkürler.
Selin

CEVAP: Selin Hanım, harikasınız. Melis’in bilgilerini size ileteceğim. Öpüyorum.

….

RABİA

Ayşeciğim,
Gazi çocuğu olduğunu yazan Rabia kardeşime destek olmak istiyorum, iletişim bilgilerini yollarsan çok sevinirim.
Sevgiler

Pınar

CEVAP: Pınar Hanım, harikasınız. Rabia’nın bilgilerini size ileteceğim. Öpüyorum.

….

4 AĞUSTOS TARİHLİ YETİŞ AYŞE-15 AYLIK KIZ BEBEK

Merhaba,
Benim 21 aylık kızım var, küçülenleri düzenli olarak gönderebilirim. İletişim bilgilerini alabilir miyim?
Teşekkürler.
Bircan

CEVAP: Sevgili Bircan, bilgilerini size ileteceğim. Kızınızı da sizi de öpüyorum.

….

Yetiş Ayşe’ye aaral@hurriyet.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Yetiş Ayşe’yle ilgili 1-2 küçük hatırlatma yapmak istiyorum. Yardım etmek isteyen okur dostlarım hangi tarihte yayınlanan, hangi başlıklı ve rumuzlu eposta ile ilgili bilgi istediklerini detaylı yazarlarsa bizim de cevap vermemiz kolaylaşmış olur. (mümkünse linkini de ekleyerek)
Epostanın konu kısmına da “YETİŞ AYŞE” yazılmasında yarar var elbette.

Yardım talep edenler de bana eposta gönderirken taleplerinizi daha detaylı yazarsanız yardım olasılıklarını arttırmış olursunuz. Örneğin kıyafet talep ediyorsanız kaç beden giydiğinizi ve boyunuzun uzun ya da kısa olup olmadığını, ne tür kıyafetleri tercih ettiğinizi (spor, kapalı, abiye, takım elbise vs), eklerseniz herkesin işi kolaylaşmış olur.

İsminizin yayınlanmasını istemiyorsanız kendinize bir rumuz seçmenizde de yarar var, gelen taleplerin kime geldiğinin anlaşılabilmesi açısından.

Hangi şehirde olduğunuzu eklemeniz de o şehirdekilerden yardım alma olasılığınızı arttıracaktır.
Epostalarınızı bana gönderirken Yetiş Ayşe konu başlığını yazmayı ve yazınızın yayınlanacağını düşünerek size uygun dille yazmanızı da rica edeceğim.

Son olarak lütfen “bu epostayı sadece sen oku diye yazdım, yayınlama” diyerek yardım talep etmeyin, okur dostlarımın desteği olmadan benim yardım etmem kolay olmuyor.
Kimliğinizi ortaya çıkarmayacak şekilde de kendinizi anlatabilirsiniz.

Epostalar yayına hazırlanırken zaten soyadları ve bazı kişisel bilgileri sansürlüyoruz.

Merak edenler için epostalar daha kolay okunabilmeleri ve anlaşılabilir olmaları için imla hataları ve sair bakımlardan da düzeltilip yayınlanıyor.
Epostalarınıza en geç bir sonraki Yetiş Ayşe yayın gününe kadar cevap vermeye gayret ediyoruz.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI