Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yasemin'ce

Yasemin BORAN

Sezgilerimizi geliştiriyoruz

‘Sezgileri geliştirmek’’ yine hafta sonuna kaldı. Aslında haftanın ilk gününden itibaren bir açıklamalar dizisi yazmayı planlıyordum. Ancak, bu hafta astrolojik hareketlerin fazlalığı ve tam bunların arasına giren Çamlıhemşin'deki Fırtına Deresi’ni tahrip edeceği gün gibi ortada olan hidroelektrik santralı, haftayı bitirdi ve çok önemli olan ‘‘sezgilerimiz’’ bugüne kaldı.

Ama olsun. Önemli olan unutmamış olmak. Önemli olan, konuyu işlemeye kesin bir biçimde niyet etmiş olmak. Biliyorsunuz, her işin başı ‘‘niyet’’, ‘‘istek’’ ve ‘‘irade’’

İstek ve irademizi harekete geçirecek tek şey ise, niyet. Niyetiniz yoksa, ne istek, ne de irade bir işe yaramaz. Fakat, niyet olduğu halde istek ve irade olmadan gene bir şey olmaz. Şimdi konumuz istek ve irade olmadığı için bu önemli konuları başka bir güne bırakıp işin başına yani niyete dönelim. Niyetimiz ise, sezgilerimizi geliştirmek için uygulayacağımız yöntemler.

Bu konuda yazılmış, uygulanmış çeşitli metodlar var. Ben şimdi burada kendi geliştirdiğim yöntem hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Daha önce sezgiler konusuna bir giriş yapmış olduğumu hatırlayacaksınız. Tam bir hafta önce ‘‘Sezgilerinizin farkında mısınız’’ şeklinde bir başlıkla dikkatinizi kendinize yöneltip sezgilerinizin farkına varmaya çalışın demiştim. Şayet bu yöntemi uygulamaya başladıysanız, bugüne kadar farkına varabileceğiniz bir kıpırdanış meydana gelmiş olmalı. Şayet hiçbir uygulama yapmadıysanız tavsiye ederim, hemen çalışmaya başlayın. Zaten bu yöntemi uygulamak için özel zaman ayırmanız gerekmiyor. Günün tüm zamanı sizin. Ve dikkatinizi biraz uyanık tutmak ve farkına varmak için göstereceğiniz gayret yeterli.

Hayatın kendisi bir çalışma alanı. Bazıları iyi değerlendiriyor, bazıları külfet olarak görüyor, bazıları da kapılmış gidiyor. Siz değerlendirenlerden olun. Şimdi farkına vardığınız sezgilerinizi daha da geliştirmek için yapacağınız küçük çalışmaya özel zaman ayırabilirsiniz. Bunun için gün içinde yirmi dakikalık süre yeterli olacaktır. Rahat olmak önemli, çünkü kısa bir süre için de olsa, düşüncelerinizi çok fazla meşgul edecek konulardan uzaklaşmanız gerekiyor.

Evet, hazırsınız. Rahat, sakin ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir köşeye çekilin. Telefon ve her türlü uyarıdan uzak kalın. En rahat edeceğiniz biçimde oturun. Önünüze sevdiğiniz bir çiçek, hayvan veya manzara resmi koyun. Bütün dikkatinizi ve düşüncelerinizi bu resme yöneltin. Yani düşüncelerinizi boşaltın. Düşünceyi boşaltmak zor olduğu için, düşüncelerinizi resmin ayrıntılarında dolaştırabilirsiniz. Sonra görebildiğiniz tüm ayrıntıları bir kağıda tek tek yazın. Bu sırada duygularınızı da serbest bırakın. Zaten önünüze dikkatinizi yoğunlaştırmak için sevdiğiniz, hoşlandığınız bir obje koymanızı bu nedenle öneriyorum.

Bu çalışmayı her gün aynı resimle tekrarlayın. Tüm ayrıntıları ilk bakışta görüp yazdığınızı, yani bitirdiğinizi düşüneceksiniz. Fakat, sonraki günler tekrarlamaya devam edin. Göreceksiniz, ilk bakışta göremediğiniz ne çok ayrıntı çıkacak. Şayet çıkmıyorsa, sabırla sürdürmelisiniz. Pazartesi gününe kadar bu çalışmayı tekrarlayın. Pazartesi, yeni bilgilerle karşılaşacaksınız.


 
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI