Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ya devlet başa ya kuzgun leşe

KENDİ siyasi ekibiyle pek paylaşmıyor. Zaten son günlerde çoğunu görmüyor. Son söylemini kendisi veriyor.

Başbakan Erdoğan siyasal tarihimizde eşine ender rastlanan bir çıkış yapıyor. Hatta, belki ilk. "Tek başımıza iktidar olamazsak, siyasetten çekilirim" diyor. Bunu geçmişte Özal’ın 87 seçimlerinde "ben muhalefet olmam" sözüyle karşılaştıranlar var. Karşılaştırma yanlış. Erdoğan’ın söylemi, Özal’ı çok aşıyor.

Siyaset kitaplarına yeniden bakıyorum, altmış yıllık seçim tarihimizde böyle meydan okuma yok.

Erdoğan bu restini partisi içinde kimseyle paylaşmıyor.

İKİ FARKLI YORUM

Erdoğan
’ın sözleri AKP içinde iki farklı yoruma yol açıyor.

1- Erdoğan’ı birileri fena halde gaza getirmiş ki, tek başına iktidar olacağından hiç kuşkusu yok.

Bu tezi savunanlar, AKP’nin son yaptığı anketten yola çıkıyor. Gerçi, o ankette AKP yüzde 39 görünüyor ve tek başına iktidar mümkün ama, garanti değil.

2- Bu çıkışıyla, Erdoğan rakiplerine son darbeyi indirdi ve AKP bir kaç puan daha yükseldi.

Bu tezi savunanlar da, Erdoğan’ın muhalefeti çökerttiği inancında.

ŞİMDİDEN TEST

"Siyasetten çekilirim"
sözü ciddi bir risk. Kendisini yakından tanıyanlar, geçmişte herhangi bir konuda, kendisini bu ölçüde bağladığını anımsamıyor.

Dolayısıyla, tek başına iktidar olmazsa, gerçekten çekilebileceğini düşünenlerin sayısı AKP içinde az değil.

AKP içinden son yorum ise, Cumhurbaşkanlığı bağlantılı. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi halinde, kendisinin aday olacağı. Bunu şimdiden test ediyor, görüşü.

Bu olayın AKP cephesi.

KAÇAK GÜREŞENLER

Çekilen restin muhalefetteki yansıması tam komedi.

Erdoğan’ın meydan okuması karşısında, diğer parti liderleri ne yazık ki, kaçak güreşiyor. Onlar kaçak güreştikçe, Erdoğan onların üstüne daha çok gidiyor.

Seçimde partilerini baraj altında da bıraksalar, siyasal ömürlerinde tek bir seçim bile kazanamasalar, koltuklarına çakılanların, ham hum şaralop, işi gürültüye getirmelerini anlamak güç değil. Çünkü, onlar ömürleri boyu, aynı şeyi yapıyor.

Baykal, Bahçeli ve Ağar’ın, Erdoğan’ın onlara meydan okuması karşısında takındıkları tavır gülünç. Kısır demagojik açıklamalar, hatta ayıp.

Ama, işte bu tavır, Erdoğan’ın kişisel puanını yükseltiyor. Aynı tavır muhalefete duyulan güvensizlikle yeniden bütünleşiyor.

Son bir olasılık daha var. Erdoğan, tek başına iktidar olamayacağını görüyor, onun için restleşiyor. Can havliyle, son hücum.

Kemal Tahir’in ünlü deyimiyle, ya devlet başa ya kuzgun leşe.

Siyaseti sarsan anket

KONDA’nın anketi dün siyaset dünyasında büyük yankı topluyor. Çünkü, sonuçlar, "yok, bu kadar da olmaz" dedirtiyor.

Konda’nın anketine göre, AKP yüzde 42.6, CHP yüzde 17.3, MHP yüzde 12.5, kararsızlar yüzde 11. Kararsızların dağıtımından sonra, AKP yüzde 48’e dayanıyor. Eğer doğru çıkarsa, her iki geçerli oydan biri AKP’ye gidiyor.

Bu oranlara muhalefet çok sinirleniyor. İlginç olan, AKP’liler bile bu oranı yüksek buluyor.

Geçen seçim sonrasında anketler çok tartışılıyor. Lehte ya da aleyhte, seçim sonrasında sanıyorum en çok KONDA’nın anketi tartışılacak.
X