Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Un ufak olan sadece binalar mı?

GÜNDEM çok yoğun. Ortalık toz duman.

Herkes konuştu, yazdı. Bir yanda terör diğer yanda deprem kâbusu.
Alev alev yanıyor yüreğimiz.
Eğer olanlardan hala ders alamıyorsak... korkarım kor alevlere döneceğiz.

***

Türkiye, deprem kuşağında. Bilim adamları uyarıyor, “Depremle yaşamaya alışacağız. Sağlam yapılar yapacağız” diyor.
Yönetmelikler, standartlar değiştiriliyor ama birşey değişmiyor. Tabandan, tavandan, taşıyıcı kolondan malzeme çalınıyor. Daha izleri bile silinmeyen Gölcük depremi ortada dururken, Van’da binalar un ufak oluyor.
Şimdi ağzı olan konuşuyor:
Böyle bina yapılır mıymış?
Kim denetlemiş, kim izin vermiş?
Sağlamdır, diye ruhsatını kim imzalamış?

***

Bütün bunların cevabını yurdum insanı biliyor da rüşvet sarmalından bir türlü çıkamıyor.
Oy kaygısıyla dik duramayan siyasi erkin yanlışlarını geçim derdindeki halkım tokat gibi yüzüne vuramıyor. Gecekonduya tapu verenlere, şehrin siluetini bozanlara “Dur” diyemiyor. Kaçak yapıları yıkmayanlara, şehrin göbeğine moloz döktürenlere “Hadi oradan” diyemiyor.
Not: Felaketlerde kaybettiğimiz canlara Allah’tan rahmet, yakınlarına peygamber sabrı diliyorum.

Güneş kentleri kuralım

EGE Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Güngör aradı.  “İbrahim kardeşim, haydi gel seninle Güneş Toplama’ya gidelim” dedi. Biz armut toplamaya alışık olduğumuz için, Güneş Toplama’ya gidemedik. Prof. Güngör’e rica ettik, “Biraz da bizim için topla” dedik. Mersin’de düzenlenen 5. Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu’na katılan Güngör, yenilenebilir enerji kaynakları konusunda süratle atağa kalkmamızı öneriyor. Antalya’da Büyükşehir’in kurduğu Güneş Evi’yle ilgili bilgi veren Güngör, Rüzgar Enerjisi Sempozyumu’nun Aralık ayında İzmir’de düzenleneceğini de belirtip, “Orada buluşalım” diyor.
İzmir rüzgar enerjisi konusunda öncü biliyorsunuz. İlk rüzgar tribünleri Çeşme’de, Alaçatı’da yıllardır elektrik üretiyor ve hiç kirlilik yaratmıyor. Aliağa’da termik santral kurmaya çalışanlara bir önerimiz olsa, “Gelin güzelim İzmir’i ağlatmayın, güneş panelleri ve rüzgar tribünleri kurun” desek ne derler acaba?
Termik santrala harcayacağınız paralarla, “Enerjisini güneşten, rüzgârdan; suyu yeraltından, yağmurdan, yandaki dereden. Sebzesi, meyvesi kendi serasından, yemeği güneş fırınından. Yapı malzemeleri doğaya zarar vermeyen, Karbon salınımsız konutlar yapın” diye devam etsek, kızarlar mı bize acaba?


ÇEVRECİLERE ÇAĞRI

Çevre konusunda her türlü ihbarı, duyarsız çalışmaları ve resimleri bize iletebilirsiniz. Tabii güzellikleri de..
İbrahim Irmak Tel: 0533 414 24 57
cevreciiirmak@hotmail.com

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI