Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Terörle varılan yer!

OKURLARIMDAN sürekli mesajlar geliyor. İktidarın başlattığı “Kürt açılımı” konusunda neden bir şey yazmadığımı soruyorlar.<br><br>Bu konuda hemen herkes yazdı. Yazmayan, konuşmayan, fikir söylemeyen kalmadı ki...

Cumhurbaşkanı bu işe “Tarihi fırsat” diye başladı.

İçişleri Bakanı “Cesur adımlar atıyoruz!” dedi. Yandaş medya onları alkışladı.

Başbakan da dün, PKK’nin Meclis’teki temsilcileri olan DTP’lilerle bir saat görüştü.

Yavaş yavaş akan su taşı aşındırır.

Anlaşılan, 25 yıldır devam eden terör de devleti aşındırdı.

Aksini kimse iddia etmesin, kimse “Terörle bir yere varılmaz!” demesin.

Geldiğimiz noktada anlaşılıyor ki, terörle bir yerlere varılıyor!

* * *

İçişleri Bakanı’nın “Cesur adımlar” derken söylemek istediği nedir?

Nedir bu cesur adımların sınırı?

Devlet, terör çetesi PKK’nın her istediğini yapacak mı?

Türkiye Cumhuriyeti, terör karşısında yenilgiyi kabul etti mi?

Pazarlığa razı olmak bu anlama mı geliyor?

PKK’nın, Meclis’teki sözcüsü olan DTP, savaşta galip gelen güçlerin mağrur edasıyla isteklerini şöyle sıralıyor:

* Abdullah Öcalan dahil tüm PKK’lılara af çıkarılsın ama adı “Af” değil, “Toplumsal Barış” olsun! Koruculuk Sistemi kaldırılsın.

* Güneydoğu’ya özerklik tanınsın. Kürtçe, Türkçe ile beraber resmi dil olsun.

* PKK’lıların siyaset yapmalarına izin verilsin, vesaire, vesaire...

* * *

İmralı canisinin dikte ettirdiği anlaşılan bu isteklere Türk halkının nasıl baktığı belli.

Gelişmelere iyimser bakmak gerek ama ben kamuoyunun benimsemediği, halkın desteklemediği bir çözümün gerçekleşebileceğine inanmıyorum.

Önce “Tarihi fırsatın ne olduğu” konusunda halkı aydınlatmak gerekiyordu.

Her kafadan bir ses çıkarken Başbakan Erdoğan dün PKK’nın Meclis’teki temsilcisi DTP ile görüştü. Daha önce “DTP’liler PKK’ya terör örgütü demedikçe onlarla görüşmem” diyen Erdoğan’ın o sözlerine ne oldu?

* * *

MHP lideri Devlet Bahçeli “açılım” konusunda çok sert!

“İhanete katkıda bulunmamız mı bekleniyor?” diyen Devlet Bahçeli’nin “Kürt açılımı”nı görüşmek için İçişleri Bakanı’nın davet ettiği bir grup gazeteciye “Ey gafiller! 25 yıldır ne yaptığınızı, ne yazdığınızı bu millet bilmiyor mu? Millet, patronlarca beslenen bu 12 kötü adamı mı dinleyecek?”  diye seslenmesi fazla ağır oldu. Hangi görüşte olurlarsa olsunlar, o kişilerin böyle hedef gösterilmeleri yanlıştır.  

* * *

Peki, bütün bu gelişmelere vatandaş ne diyor? Düzce Şehit Aileleri Derneği Sekreteri Terör Gazisi Ayhan Metin duygularını şöyle özetliyor:

“İktidar, askerimizin terörle yaptığı savaşı kaybetmiş gibi bir imaj yaratıyor. Bu açılım filan değil Kürt devletine gitmektir. Şehitlikler, bu vatanın bölünmesine karşı mücadele eden askerlerimizle dolu. Şehitliklerde anaların acıları gözyaşlarına dönüşüyor. Şehitlerimize, kendilerini hain tuzaklarla şehit eden teröristlerin affedilmesi konusunda ne düşündükleri sorulabilse acaba ne derlerdi? Vatan uğruna girdikleri çatışmalarda hayatlarını kaybeden Mehmetçikler, bu söylemleri kabul ederler miydi?”

Mesajlar genellikle bu mealde. Kısacası, insanlarımızın, özellikle şehit yakınlarının bağrı taşlı, gözü yaşlı! Ateş düştüğü yeri yakıyor, ölenler unutuluyor!

X