GeriTeknoloji TÜBİTAK öğrencileri astronomik keşfe çıkardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜBİTAK öğrencileri astronomik keşfe çıkardı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevince (TUG) "Gökyüzünü Gözlüyorum" projesi kapsamında, 5 bin öğrenciye "astronomide farkındalık yaratma" amaçlı eğitim verildiğini bildirdi.

Ergin, AA muhabirine, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi faaliyetlerine ilişkin, açıklamalarda bulundu.  TUG tarafından kurulan Bilim ve Toplum Merkezi'nin (BİTOM), 2009 yılından bu yana faaliyetlerini düzenli olarak sürdürdüğünü belirten Ergin, bu kapsamda Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile "astronomide farkındalık yaratma" amaçlı eğitim protokolü imzaladıklarını söyledi.

Ergin, protokol çerçevesinde TUG'un ilk ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik "Gökyüzünü Gözlüyorum" projesini hazırladığını anlattı. Söz konusu projeyle öğrencileri astronomik keşfe çıkarmayı hedeflediklerine işaret eden Ergin, "Nisan, mayıs ve haziran aylarında üçüncü, dördüncü, altıncı, yedinci ve dokuzuncu sınıflardan hafta içi her gün 3 bin 525 öğrenci, merkezi ziyaret etti." diye konuştu.

Söz konusu protokol dışında bazı özel okullar için de etkinlikler düzenlediğine dikkati çeken Ergin, toplamda 5 bin öğrenciye eğitim desteği verdiklerini kaydetti.
Ergin, öğrencilere yönelik düzenlenen eğitim projesinin detaylarını da aktardı. Etkinlik kapsamında TUG'un Bakırlıtepe Yerleşkesi'ne gelen öğrencilere teleskopların tanıtıldığı bilgisini veren Ergin, "Projesi çerçevesinde öğrencilere güneş sistemi, gezegenler, mevsimler gibi konular anlatıldı. Güneş patlamaları ve lekeleri hakkında da bilgiler verilen eğitimde, öğrenciler 35 santimetre ayna çaplı tam otomatik (T35) teleskopla güneş gözlemi yapma fırsatı da buldular." ifadelerini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle