Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Süt gölünde boğuluyoruz

DEVLET; köylüye, çiftçiye hayvancılık için faizsiz kredi veriyor.Amaç, ülkenin et ve süt ihtiyacını karşılamak. Suni olarak artırılan fiyatları aşağıya çekmek.Halkın birincil gıda maddelerini kaynağından temin etmek.Her şey güzel hoş da uygulamadaki politikalarla bu mümkün mü?¡¡¡İki yıl önce ne diyordu süt üreticileri:Sattığımız sütün fiyatı ineğin tükettiği yem fiyatını karşılamıyor.“Batıyoruz” diye yükselen feryatlar, derelere protesto için dökülen sütler mesaj oldu mu?“Köylü, çiftçi ağlayarak gönderiyor Sarıkızı’nı kesime” diye yırtındık, duyan oldu mu?Ya da duyup da kılını kıpırdatan oldu mu?Olmadı değil mi?Sonra hepimizin malumu.Et fiyatları 30 liraya dayandı.Trilyonlarca dövizimiz elin Angus’una gitti.¡¡¡Sütte şu günlerde bir şark oyunu dönüyor yine.Pazartesi günü, hipermarket devleri Tansaş’ın, Birmaş yaratıcısı, Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin’in yardımcısı İrfan Akça aradı.“Sütün 1 litresi, yarım litre su fiyatına satılıyor” dedi.Aynı zaman süt üreticisi olan Akça, “Süt, sudan ucuz. Bu gidişle biz yine ıslah edilmiş ineklerimizi kasaba göndereceğiz. Ülkeyi yönetenler durumun farkında değil. Krediyle inek alıp, hayvancılık yapanlar bu gidişle süt gölünde boğulacak. Halk bu kredileri ödeyemez” diye konuştu.¡¡¡Türkiye bir tarım ülkesi. Biz ısrarla sanayi ülkesi olmak için uğraşıyoruz. Sanayi ülkesi olmak çok güzel de bizim bire bin veren topraklarımız varken şu sanayileşme işini önce oradan başlatsak. Öz sermayemizle yola çıksak.Dünyada öne çıkan ekolojik tarım hamlesini atağa kaldırsak.O ineklerin dışkılarındaki metan gazını alıp enerji olarak kullansak.Kimyasallarla kirlenmemiş topraklarımızı o ineklerimizin dışkılarından elde edeceğimiz organik gübrelerle zenginleştirsek.Kalkınmayı kırsal kesimden başlatsak.“Nasıl olur” dersiniz?¡¡¡Bir Uzakdoğu atasözü var:“Bana her gün balık vereceğine balık tutmayı öğret” diyor.Devlet de hayvancılığa sıfır faizle, öyle yapıyor gözüküyor.Süt fiyatlarının dibe vurması önlenemezse, korkarım hem üretici batacak hem de devletin trilyonları. İşsiz, aşsız kalan halkım da pılını pırtını toplayıp şehrin yolunu tutacak.Ve şehrin varoşlarında mesken tutan işsizler ordusuna gönüllü yazılacak.

Kılıçdaroğlu Tarım Mitingi’ne

26 Şubat Cumartesi günü Ödemiş’te ‘Tarım Mitingi’ var.Feryat eden üreticinin sesine kulak veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ödemiş’e geliyor.Ödemiş’te yapılacak Tarım Mitingi’ne katılıyor.Tarım politikalarının yanlışlığına dikkat çekecek olan Kılıçdaroğlu, seçim startını da Ödemiş’ten veriyor.Umarım; ülkeyi yönetenler de çiftçinin, üreticinin feryatlarına kulak verir ve Türkiye’de işsizliği, aşsızlığı önleyecek tarım politikalarını hayata geçirir.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI