Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Bademciklerinizi aldırmalısınız

F. Turgut / Londra

Bademciklerin yapısında kripta adı verilen kıvrımlar bulunur. Bunların belirginleşmesi ve iltihaplanması halinde, tıpta ‘kriptik anjin’ olarak adlandırılan bir tablo oluşur. Mektubunuzdaki tarifler buna uyuyor. Bu kriptaların içine yemek artıkları da dolabilir. Gerek iltihap ve gerekse yemek artıklarının birikmesi, sağlığı bozmakla kalmayıp kötü bir ağız kokusuna da neden olabilir. Bundan kurtulmanın tek yolu, ameliyatla bademcikleri aldırmak. O zamana kadar, bademciklerinizde beyaz birkmeler gördüğünüzde, üzerine bastırarak bunları boşaltmakta yarar var.

Kolesterolüm yükselmiş

G. A. / İstanbul

Kulaklarınızdaki sürekli uğultu ve duyu azalmasının damar sertliğine bağlı olduğu söylenerek ilaçlar verilmiş. Mektubunuzda belirttiğiniz ilaçlar bu amaçla heryerde kullanılan ilaçlardır. Yani başka bir hekime de gitseniz hemen hemen aynı ilaçları verecektir. Bütün bu tedaviler, genellikle sorunun artmasını önlemekte yararlı olabilmekle beraber, halen mevcut şikayetlerin kaybolmasını sağlayamamaktadır. Doktorlarınız, yaptıkları tetkiklerden sonra kandaki kolesterol düzeyinin 300 mg. olduğunu söylemiş. Bu oran oldukça yüksek. Zayıf olduğunuz ve -belki de gereğinden fazla- perhiz yaptığınız dikkate alınınca bunun kalıtımla gelen bir kolesterol yüksekliği sorunu olduğu anlaşılıyor. Açlıktan şikayet ettiğiniz ve doktorların biraz daha fazla yemenizi önerdiği dikkate alınınca 3-4 saatten fazla uyuyamamanızın, açlık nedeniyle ortaya çıkan kan şekeri düşüklüğüne (hipoglisemi) bağlı olduğu düşünülebilir. Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında uzun bir süre olduğu için, hipoglisemiler sabaha karşı oluşabilir. Bu da öncelikle uyuyamama, sonra çarpıntı, bazen titreme, sinirlilik ve soğuk terleme gibi belirtilerle kendini gösterir. Gıdanızı arttırmanızın yararı olacaktır. Ancak kolesterolden ve doymuş yağlardan kaçınmaya devam etmelisiniz. Bu nedenle, proteinleri ve karbonhidratları arttırabilirsiniz. Bu denli sıkı perhize rağmen kolesterolünüz yüksek olduğuna göre kolesterol düşürücü ilaçlar kullanmalısınız. Bütün bu düzenlemelerin bu konuda uzman bir doktorun denetiminde yürümesi gerekiyor. Benimle 212-231 30 66 numaralı telefondan bağlantı kurarsanız size bu konuda yardımcı olmaya çalışabilirim.X