Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr. Gündüz TEZMEN

Eşinizdeki meslek hastalığı...

N. Fidan / Almanya

Eşinizin hastalığına tıp dilinde fibromiyozit adı verilmektedir. Bu hastalıkta kaslarda iltihaplanmanın yanı sıra, bağ dokusu oluşumu da görülmektedir. Bu oluşumun nedeni, kasın karşılayabileceğinden daha fazla süre kasılı durumda kalmasıdır. Eşinizde bunun nedeni, 18 yıldan beri saniyede bir, bu kolunu kullanmak zorunda olması. Bant yöntemiyle ara vermeksizin devamlı aynı işi yapanlarda, bu tür kas ve eklem sorunları sık görülmektedir. Eşinizin artık aynı işi sürdürmemesi gerektiği kanısındayım. Sanıyorum onu tedavi eden doktorlar da aynı tavsiyede bulunacaklar. Tedavi olarak da, antienflamatuar ilaçlar, masaj, jimnastik, fizik tedavi uygulamaları yararlı sonuçlar vermektedir.

Bu hastalığın tedavisi için Türkiye’ye gelmenize gerek yok, ama izin vb. nedenle gelip, bir kez de burada tetkik olmak istiyorsanız, İstanbul’a geldiğinizde benimle bağlantı kurarsanız, size yardımcı olmaya çalışırım.

Bir çeşit omurga romatizması...

Y. Dursun / Hollanda

Ağrınızın önce belden başlayıp daha sonra sırtınıza ve en sonunda da boynunuza yükselmesi, hastalığın omuriliği etkileyen sistemik bir hastalık olması ihtimalini hatıra getiriyor. Tıp dilinde Bechterew hastalığı olarak adlandırılan, önce omuriliği etkileyen bir hastalık var. Bu hastalıkta, omurilikte cereyan eden romatizma benzeri bir reaksiyon sonucu, omurlar birbirine kaynayarak hareketsiz bir durum alırlar.

Bir başka ihtimal de, işinizin gereği olarak, omurilik ve çevresindeki kasları fazla zorluyor olmanızdır.

Ne gibi tetkikler yapıldığını ve bunların ne sonuçlar verdiğini bilmiyorum, bu nedenle size daha aydınlatıcı bilgi vermem mümkün değil. Size tavsiyem, doktorunuza bu ihtimallerden de söz etmeniz. Hollanda’da kesin bir sonuç alamaz ve izin vb. nedenle Türkiye’ye gelirseniz, tetkik ve tedavinizi burada da sürdürebilirsiniz.

Nezleniz alerjik olabilir

C. Andaç / Ankara

Sık nezle olmanız, temelde alerjik yapıyla ilgili bir durum. Alerjik nezle, burnunuzun içini hassas hale getiriyor, bu da nezle virüslerinin yerleşip hastalığa yol açabilmesini kolaylaştırıyor. C vitamininden zengin gıdalarla bunu çözmeniz mümkün değil. Alerji tedavisi uygulanarak burun içinin duyarlığını azaltmanız gerekir. Bunun için de istememenize rağmen, kulak, boğaz ve burun hastalıkları uzmanı bir doktora başvurmak zorundasınız. Maddi yetersizlik özellikle devlet hastanelerinde, tetkik ve tedaviniz için bir engel değildir.


 
X