"Melda Narmanlı Çimen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melda Narmanlı Çimen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melda Narmanlı Çimen

Paris’ten mektup var: Sadeleşerek zenginleşin

“Yaşamın özünü anlamak için kalabalık ve gürültülü dünyanın ötesine geçerek sadeleşmemiz şart.

Kendimizi gereksiz yüklerden ve günü kurtarmak için yaşadığımız yüzeysel ilişkilerden, kurnazlıklardan arındırmalıyız.” Dünyanın en ünlü trendsetter’ları Paris’ten böyle sesleniyor. Peki bu felsefeyi yaşam alanlarımıza nasıl yansıtacağız?

Bugün başlayan Paris Maison&Objet fuarının trend kitabı Essentiel, önümüzdeki dönemin mutluluk formülünü sadeleşmek ve öze dönmek olarak tanımlıyor. Yaşamlarımızı maddesel olarak fakirleştirip ruhsal olarak zenginleştirmemiz; yüzeyden anafikre inmemiz, tüketmekten yorulan ruhumuzu dizginleyip öze ulaşmamız gerektiğini hatırlatıyor. 11 Eylül’e kadar devam edecek fuar alanında sunulan yeni koleksiyonların bu felsefeyi ne kadar desteklediklerini göreceğiz; ancak dekorasyonda genel eğilimin yöresel, kalitatif, bireysel ve doğaya yakın temalara kaydığını söyleyebiliriz. Yeni çağın güzellik tanımı ağırbaşlılık ve gösterişten uzak kavramlarla bağdaştırılıyor. Geçmiş, şimdi ve gelecek arasındaki ayrımlar ortadan kalkıyor ve bir uzlaşma sağlanıyor. Retro’dan sürrealizme, modernden klasiğe kadar tüm tarzlardaki evler artık ‘oldu-bitti’ ya da ‘katalog’ evler olmaktan çıkıp, özel bir kurgusu olan, içinde bulunan insanlar için anlam taşıyan, hikayesi ve duygusal önemi olan seçimlerle dekore edilen mekanlara dönüşüyorlar. Formları ve renkleri doğada olduğu gibi kullanmak, güzelliği en basit olanla yakalamak, lüksü ekolojik yaşamak ve zamansız stillere prim vermek gibi dekorasyon kodlarının tümü de, aynı amaca hizmet ediyor: Sadeleşerek zenginleşmek.
 2 trendsetter’dan 2 yorum
Fransızların ünlü trend avcısı François Bernard’ın raporları doğrultusunda hazırlanan Element(s) adlı alanda, değişen “iyi yaşama” kavramı inceleniyor. Buradaki tasarımlar geometrik, arketipik, moleküler ve soyut formlar su, toprak ve hava gibi elementleri referans alıyorlar. Hafiflik ve ağırlık, güç ve şeffaflık, kuvvet ve akışkanlık arasında kalan yeni jenerasyon objeler sizi hayal kurmaya çağırıyor.
Nelly Rodi trend tahmin ajansından Vincent Grégoire ise, “Yarına hoş geldiniz!” sloganıyla yeni dünyaların izini süren inovatif teknolojileri tanıtıyor. Zihnimizdeki geçmiş zaman tohumlarına rağmen, çağdaşlık yörüngelerimize değişim sinyalleri göndererek hayal gücümüzü aktif hale getiriyor. Bu yenilikçi bakış tasarımın tüm alanlarında pozitif enerjiyi hızlandırırken, malzemeler ve kullanış şekilleri, duygu ve arzuların kombinasyonu ile tasarlanıyor.

2013’e dair ipuçları

- Mineral ve taş renkleri, beyaz, gümüş gri
- Minimalist lüks stiller
- Geometrik ve soyut formlar
- Transparan malzemeler
- Basit ve yalınlaştırılmış çizgiler
- Tasarım-sanat-zanaat objeleri
- Artizanal kombinasyonlar
- Elegan ve zamansız tasarımlar
- Beton, brüt ve patine yüzeyler

Yeşil düşünce

Ekolojik malzemeler, sürdürülebilirlik ve şeffaflık, tüketiciler için artık estetik ve işlev kadar önemli. Çok renkli yeni bir kırsal yerleşim kültürü yükselirken, bio-materyallerle örmeler, bambu-okaliptüs gibi çevre dostu ahşaplar, enerji tasarruflu ısıtma ve aydınlatma tasarımları bu stilin çekirdek elementleri oluyor.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI