Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Pakistan Başbakanı'ndan Kıbrıs mesajı

Ferai TINÇ

Madem KKTC'nin devlet olarak tanınması isteniyor, neden bu önce en yakın, en dost ülkelerden istenmiyor? Bugünlerde hepimizin aklından geçen soru bu değil mi?

Dostluklar zor günlerde belli olur.

Bu duygunun ilişkileri tek bir noktaya kilitleme tehlikesi taşıdığının bilincinde olsam da Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'e gönderdiğim yazılı sorularımda ben de bunu sordum.

‘‘Neden Pakistan hâlâ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni tanımıyor?’’

Bu direkt soruma Pakistan Başbakanı'ndan şu cevap geldi. Virgülüne dokunmadan aktarıyorum:

‘‘ Pakistan her zaman Kıbrıslı Türk kardeşlerinin davasını destekledi. Bu destek hem ikili ilişkilerde hem de uluslararası platformlarda devam etti.

Bildiğiniz gibi, başından beri Pakistan BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs'taki iyi niyet misyonunu destekledi. Ve Kıbrıs'ta iki bölgeli, iki toplumlu, eşit egemenlik temeline dayalı bir federal çözümden yana oldu. Şimdilik durmuş olsa da Birleşmiş Milletler süreci henüz tıkanmadı. Biz bu sürecin, her iki tarafça kabul edilebilir, kalıcı ve hakkaniyetli bir çözüme ulaşmasını umut ediyoruz. Böyle bir çözümün Kıbrıs Türk halkının yasal haklarını ve isteklerini bütünüyle tatmin etmesini özellikle umut ediyoruz.’’

* * *

NAVAZ Şerif'in cevabının altını çizdikten sonra bir soru daha sordum.

‘‘Geçen yıl, Kıbrıs Rum Yönetimi'nde fahri konsolosluk açtınız. Bir tane de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde açmayı düşünüyor musunuz?’’

Başbakan ülkesinin KKTC'ye tanıdığı önemli bir ayrıcalığı hatırlatmakla yetiniyor.

‘‘Pakistan, Kuzey Kıbrıs Ticaret ve Turizm Temsilciliği ofisinin açılmasına izin veren dört ülkeden biridir. Bu ofis 1987'den beri İslamabad'da faaliyet göstermektedir ve iki taraf arasında değerli bir bağlantı sağlamaktadır.’’

Navaz Şerif'in cevaplarından da anlaşıldığı gibi bu destek, eşit egemenliğin tanınması ile İslamabad'da KKTC bayrağını dalgalandıran Ticaret ve Turizm ofisinin varlığından öteye şimdilik gitmiyor.

Dostları anlamak gerekiyor. Çünkü onlar da kendi sorunlarıyla boğuşurken, bazı dengeleri gözetmek durumunda kalıyorlar. Başlarına yeni sorunlar almaktan kaçınıyorlar,

Bu yüzden şimdilik sadece Pakistan değil, Azerbaycan bile KKTC konusunda net bir tavır almaktan çekiniyorlar.

* * *

KKTC'nin devlet olarak tanınmasının yolu önce güçlüleri iknadan geçiyor.

İşin güçlüğü de buradan geliyor.

Dün Lefkoşa'dan gelen haberlere göre, kısa vadede devlet olarak tanınması değil ama KKTC'nin eşit egemenliğinin teslim edilmesi mümkün gibi görünüyor.

Bu ışık yanar yanmaz dostların, duymak istediklerimizi daha yüksek sesle söylemeye başlayacaklarından şüphem yok.

X