Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  MEB'den özel okul teşviklerine sıkı denetim

  AA
  18.05.2017 - 11:47 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), maarif müfettişleri ve Sayıştay denetçilerince çeşitli illerde yapılan denetimlerde, bazı velilerin ve özel okulların gerçek dışı beyanlarla haksız eğitim ile öğretim desteği ödemelerine sebebiyet verdikleri belirlendi.

  MEB yetkilileri, özel okullara devam eden öğrenciler adına 2014-2015 öğretim yılından bu yana verilen eğitim ve öğretim desteği ödemelerine ilişkin beyanlar konusunda açıklamalarda bulundu.     

  Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sayıştay denetçileri ve maarif müfettişleri tarafından çeşitli illerde yapılan denetimlerde, bazı velilerin ve özel okulların gerçek dışı beyanlarla haksız eğitim ile öğretim desteğinden faydalandığı tespit edildi.     

  Gerçeğe aykırı gelir beyan eden veliler, bu beyanları sisteme eksik ve yanlış giren veya başarı belgesi ibraz etmediği halde öğrencilere ilave puan veren özel okul yetkilileri hakkında cezai işlem uygulandı. Haksız teşvik verilen öğrencilerin destek ödemeleri Bakanlık tarafından kesildi.     

  Kurum açma izinleri iptal edilebilecek     

  Bakanlık tarafından özel okul teşviği olarak yapılan ödemeler, bunun gerçekleştirildiği tarihten itibaren hesaplanacak gecikme zammı ile birlikte velilerden tahsil edilecek.     

  Gerçeğe aykırı beyanda bulunan tarafın özel okul olması ve aynı fiilin tekrar edilmesi halinde kanun gereği okulun kurum açma izninin Bakanlıkça iptali söz konusu olacak.     

  2017-2018 öğretim yılı için ağustos ayında gerçekleşecek eğitim ve öğretim desteği müracaatları konusunda da velilerin ve özel okul yetkililerinin duyarlı davranmamaları halinde mağdur olacaklarını ifade eden Bakanlık yetkilileri, önümüzdeki süreçte destek ödemelerini daha sıkı denetime tabi tutacak.     

  Eğitim ve öğretim desteği kapsamında, özel okullarda öğrenim gören 313 bin 378 öğrenci adına MEB tarafından destek ödemesi yapılıyor.     

   

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı