Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kulüpler 1'liği

BİR spor programında Kulüpler Birliği’ni eleştirmiştim.

Nedeni de bugüne dek bırakın Metris’e ziyareti, mahkeme salonuna bile gitmemeleriydi. Fenerbahçe’yi bile ikinci plana koyup tüm kulüplerin büyümesi ve söz sahibi olması için büyük hamleler yapan Başkan Aziz Yıldırım’a Kulüpler Birliği olarak ziyarete gitmeyenler, son duruşmada salona gittiler! Ama yine de bazı kulüplerin olmayışı “ya başka hesapları var, ya da bir şeylerden korkuyorlar” olarak yorumlandı.
Büyük takımlardan sadece Beşiktaş çiçeği burnunda başkanıyla katıldı. Fikret Orman’dan bahsediyorum ve Beşiktaş başkanına helal olsun diyorum... Kulüpler Birliği heyetinde Bursaspor, Antalyaspor, Eskişehirspor, Beşiktaş ve Mersin İY başkanları bulunuyordu. Geç de olsa korkmadan, yargılanan Futbol Ailesi’nin (!) bireylerini yanlız bırakmadıkları için hepsini kutluyorum.

TAHLİYE

BAKIYORUM da tutuklu sanıkların tahliyelerinden çok aldıkları askı cezalar tartışılıyor. Kimsenin bir yıldır cezaevinde yatan spor adamlarının özgürlüğüne dem vurduğunu duymadım desem yeridir. Katillerle ve buna benzer suç işleyenlerle aynı kefeye koyulan hatta daha da beter muamele gören Aziz Yıldırım ve diğer kişilerin özgürlüğe kavuşmasını “esas” olarak görmediğimiz sürece bu futbol ailesi iflah da olmaz, tahliye de.

YASSIADA VE ÇAĞLAYAN

GEÇTİĞİMİZ ay Zaman Gazetesi’nde 27 Mayıs ihtilaliyle ilgili çok güzel bir yazı dizisi okumuştum. O bilgilerin ışığında, Yassıada mahkemeleriyle Çağlayan’daki şike soruşturması mahkemeleri arasında müthiş bir paralellik var izlenimine kapıldım. Hatta 27 Mayıs ihtilali ve 3 Temmuz arasında da benzerlikler var...
14 Ekim 1960’ta başlayan Yassıada davaları, 15 Eylül 1961’de karara bağlandı ve toplam 19 dosyada toplanan davalar anayasayı ihlal davasıyla birleştirildi. 3 Temmuz 2011’de başlayan şike soruşturması davaları 23 duruşma boyunca devam etti, örgüt suçlarıyla birleştirildi ve yerel mahkeme 2 Temmuz 2012 de Yargıtay öncesi kararını verdi. Şike soruşturması davalarında sanıkların savunmaları, sadece bir teferruat olarak yer aldı ve savcılık makamının iddanamesi verilen kararda neredeyse aynen yer aldı. Yassıada davalarında da darbecilerin iddaları mahkemeye ışık tutmuştu!

YILDIRIM’IN TAHLİYESİ VE BÜYÜK KADRO

AZİZ Yıldırım’ın tahliyesiyle futbol takımının transfer politikasında da önemli değişiklikler yaşanacak. Hatta Aziz Yıldırım ve İlhan Ekşioğlu tahliyesi şerefine çok önemli bir oyuncu Fenerbahçe forması giyecek. Şimdilik futbolcu ismi veremiyorum ancak şu ana kadar yapılan transferleri de düşünürsek yeni gelecek en az 3 isim Fenerbahçe’nin çehresini değiştirecek diyebilirim. Hedef Avrupa’da önemli ve kalıcı bir başarı. F.Bahçeli taraftarlar rahat olsunlar, Yönetim son zamanların en iyi kadrosunu kurmak için müthiş bir çalışma içinde...

UEFA KARAR DEĞİŞTİREMEZ

UEFA’nın TFF’ye gönderdiği yazıdan Avrupa Kupaları’na katılacak takımlarımızı öğrenmiştik. Şimdi bazı (!) kesimler UEFA’nın bu kararının değişebileceğini çığırtıyorlar! O çığırtkanları üzecek bir haberim var; karar değişmeyecek boşuna uğraşmayın. UEFA BÖYLE BİR RİSKE GİRMEZ! Üstelik UEFA yetkilileri davanın sonuçlanmasının uzun sürebileceğini ön görerek bu kararı verdiler. Biz henüz öğrenemedik ama onlar masumiyet karinesi ilkesine saygılılar. Davanın Yargıtay’dan dönme ihtimalini bildikleri gibi, resmi muhatapları olan TFF’nin kararlarını esas alıyorlar...

X