Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İstanbul’da İtalyan gecesi

SAİT Halim Paşa Yalısı... Gece... Boğaziçi ışıl ışıl... Görkemli bir manzara...

Saçları bembeyaz olmuş İtalyan şarkıcının sesi, yaşından umulmayacak bir gürlükte ve güzellikte çıkıyor: “Con te agni istante era felicita...”
Peppino Di Capri bu... Bir zamanlar dünya gençliğinin müzik ilahı olan Peppino, şimdi 71 yaşında... 1963’te tüm dünyada kendisini üne kavuşturan aşk şarkısı “Roberta”yı söylüyor.
Birkaç gün önce, Sait Halim Paşa Yalısı’nda Türkiye’deki İtalyan Ticaret Odası’nın 125’inci yılı kutlanıyordu.
1885 yılında Türk ve İtalyan işadamlarınca kurulan dernek, bu yılki kutlamalar için İtalya’dan Peppino Di Capri’yi getirtmişti.
Peppino’yu bugünün gençleri pek tanımaz ama o bir zamanlar dünyayı peşinden koşturan muhteşem bir sanatçıydı. Şimdi 71 yaşında, yine şarkı söylüyordu ama yıllar insanı öylesine yıpratıyordu ki, tahribat inanılmazdı! Buna rağmen yine de zevkle dinleniyordu:
“Con te agni istante era felicita...” Türkçesi: “Seninle yaşadığım her an mutluluktu...”
Peppino “Roberta” adındaki bu şarkıyı 1963 yılında 24 yaşında iken, deliler gibi sevdiği kadın için yazmıştı. Şarkı dünyayı kasıp kavururken onlar evlendi, ancak sonları tatlı olmadı.
Peppino “Ona bu şarkıyı yazdım ama o beni başka bir erkek için terk etti gitti. Fakat olsun. Yaşadıklarımız güzeldi ve geriye bu şarkı kaldı, sonsuza kadar yaşayacak” diyordu.
Hayat acımasız, bazı kadınlar da vefasızdı.
Peppino acılarını içine akıtırken “Melancolie” adlı şarkıyı yazdı:
“Melankoli, ne güzelsin,
Rüzgârdan, yağmurdan gel bana,
Söyle sevgilim, bitsin özlemin,
Hep sonbaharda, yağmurla dön bana...”
Sevdiği kadına böyle seslendi ama Roberta dönmedi ona...
* * *
İtalyan Ticaret Odası’nın 125’inci yılında tam 35 şarkı dinledik İtalyan sanatçıdan... Geceye, gazeteci arkadaşım ADV İletişim’in yönetmeni Olay Tan’ın daveti üzerine gitmiştim. İyi ki gitmişim. İtalya ile ilişkilerimiz hakkında yeni bilgiler edindim.
İtalya, Türkiye’nin dünyada en çok ticaret yaptığı 4’üncü, Avrupa’da Almanya’dan sonra ikinci ülke... Türkiye’de halen 782 İtalyan firması iş yapıyor.
İtalya Büyükelçisi Carlo Marsili, “Gerçek bir Türkiye dostu” dediği Peppino Di Capri ile birlikte aramızda olmaktan mutluluk duyduğunu, ülkesinin, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üye olmasını desteklediğini söyledi. Sinyor Marsili’ye göre Avrupa Birliği, Türkiye’nin üyeliği ile büyük gelişme kaydedecek.
* * *
Masamızda Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Herve Magro da vardı.
Bir ara eşim Emel “İtalya ile aramız çok iyi ama Fransa ile öyle değil” dedi.
Başkonsolos Herve Magro duydu bunu... Mösyö Magro, Türkiye’ye sempati duyan başarılı bir diplomat... Ailesi, Fransız Büyükelçiliği’nde görev yaptığı sırada Ankara’da doğmuş, ayrıca, daha sonraki dönemlerde Ankara’da 6 yıl görev yapmış. Bu nedenle Türkçeyi iyi biliyor. Bize cevap verme ihtiyacını hissederek:
“Son altı aydır Fransa ile Türkiye’nin arası düzeliyor. Cumhurbaşkanımız sayın Sarkozy, Türkiye hakkındaki söylemlerini yumuşattı” dedi, Fransa’da yaşayan Türklerin çalışkanlığından memnun olduklarını belirtti.
Bu arada Peppino Di Capri 26’ncı şarkısını söylüyordu:
“I’te vurria vasa” Türkçesi: “Seni öpmek istiyorum”.
Şaşırmadım. Zaten Avrupalılar hep bizi öpmek ister!
X