MENÜ

Yapı Müteahhidi

Yapı Müteahhidi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yapı Müteahhidi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 145 Yapı Müteahhidi haberi bulunmuştur.

Yapı Müteahhidi Haberleri

Yapı müteahhidi olma şartları değişiyor

Yapı müteahhidi olma şartları değişiyor

Müteahhitler, 1 Haziran 2019'da yürürlüğü girecek yönetmelik konusunda bilgilendirildi.

22.04.2019Ekonomi
Herkes müteahhit olamayacak İşte yeni getirilen şartlar

Herkes müteahhit olamayacak! İşte yeni getirilen şartlar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yapı müteahhitlerine yönelik sınıflandırma yapan yönetmeliği Resmi Gazete'den duyurdu. Müteahhit olmak için bazı gereklilikler ortaya çıktı.

2.03.2019Ekonomi
Gerçek denetim

Gerçek denetim

Yılbaşından itibaren yapı denetiminde sistem değişiyor. Yeni yönetmeliğin devreye girmesiyle yapı denetim firmaları elektronik ortamda belirlenerek bakanlık tarafından görevlendirilecek. Böylece yapı denetim firması parasını müteahhitten almayacağı için inşaatlarda gerçek denetim yapılabilecek.

19.12.2018Ekonomi
Son dakika... Milyonları ilgilendiren tasarı kabul edildi

Son dakika... Milyonları ilgilendiren tasarı kabul edildi

Yurt dışından getirilen varlığa ilişkin vergi düzenlemesi, vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere bayram ikramiyesi ödenmesi, imar barışı, yaşlılık aylığının 500 liraya çıkarılması gibi düzenlemeleri de içeren kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

10.05.2018Gündem
Müteahhitlik belgesi nasıl alınır

Müteahhitlik belgesi nasıl alınır?

2018 Müteahhitlik belgesi alma Müteahhit olmak isteyen vatandaşların sahip olması gereken bir belge olan müteahhitlik belgesi, inşaat sektörüne yatırım yapmak isteyen girişimciler tarafından merak edilen ve araştırılan konulardan biri oldu.  Peki, müteahhitlik belgesi nereden ve nasıl alınır? Müteahhitlik belgesi alma şartları neler? Kimler müteahhitlik belgesi almak için başvuru yapabilir?

9.03.2018Gündem
Yapı Araştırma Merkezi kurulacak

Yapı Araştırma Merkezi kurulacak

Kullanıcı odaklı, güvenli, çevreyle barışık, enerji verimli ve mimari estetiğe sahip yapıların üretimi için tasarım ve yapım standartlarının geliştirilmesi amacıyla Yapı Araştırma Merkezi kurulacak.

1.11.2017Ekonomi
Finansman sorunu olan indirimle ev satıyor

Finansman sorunu olan indirimle ev satıyor

Hürriyet’in kentsel dönüşüm bölgeleri ve lüks konutta ‘Fiyatlar düşüyor’ haberi sektörde tartışma yarattı. Dernek başkanlarının yaptığı ‘Arz-talep dengesi bozuldu, fiyatlar düşüyor’ açıklamasına İNDER’den yanıt geldi. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, “Küçük ölçekli firma mecbur kalıp elindeki stokun bir kısmını ucuza satıyor. Ama sektör genelinde bir gerileme yok” dedi.

16.12.2016Ekonomi
Firmalara 360 bin metrekare sınırı

Firmalara 360 bin metrekare sınırı

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümle birlikte gündeme gelen yapı denetim sisteminde önemli değişiklikler yaptı. Düzenlemeyle artık yapı denetim firması açmak isteyenlerden 200 bin lira, laboratuvarlardan ise 30 bin lira teminat alınacak.

24.08.2015Ekonomi
Çürük elma operasyonu

Çürük elma operasyonu

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı mevzuata aykırı iş yapan, can ve mal güvenliğini tehlikeye atan yapı müteahhitlerini meslekten men edecek. Konuyla ilgili tebliğ dün Resmi Gazete’de yayınlandı. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre Müteahhitlik Yasası’nın ilk adımı olarak görülen düzenleme ile sektördeki ‘çürük elmalar’ elenecek.

27.12.2014Ekonomi
İhaleler şaibeli denetim eksik

İhaleler şaibeli denetim eksik

Türk Müteahhitler Birliği inşaat sektöründeki sorun ve çözüm önerileri için bir bildirge hazırladı. Sektörde kamu ihalelerinin şeffaf olmadığını, yap-sat sektörünün denetimsiz olduğunu belirten sektör temsilcileri, isteyen herkesin müteahhitlik yapmasından yakındı. Birlik temsilcileri sorunlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de paylaşacak.

27.11.2014Ekonomi
TOKİ de oradaymış

TOKİ de oradaymış

TORUN Center’da 1.5 yıldan bu yana yapı denetimi yapılmamış. Çünkü denetimden sorumlu TOKİ, Mart 2013’te projeden çekildiğini söylüyor. Ama tapu hâlâ TOKİ’de olduğu için başkası denetleyemiyor.TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı’nın “Çekildiğimiz için artık denetim sorumluluğu ilçe belediyesindedir” iddiasını Şişli Belediyesi “Projenin tapusu TOKİ’de, yetkimiz yok” diye yanıtlıyor

10.09.2014Ekonomi
Bankalara 964 milyon riskli yapıya 99 milyon

Bankalara 964 milyon riskli yapıya 99 milyon

TÜRKİYE’de 20 yılda 6 milyon konutun yenileneceği kentsel dönüşümün parasal boyutu ortaya çıktı.

10.08.2014Ekonomi
Yarım bırakan müteahhide ceza geliyor

Yarım bırakan müteahhide ceza geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan kanun taslağına göre, mühürlenen inşaatta çalışmaya devam eden müteahhide uygulanan idari para cezası 3 katına çıkarılıyor. İnşaatı yarım bırakıp kaçan müteahhide de ilk kez para cezası uygulaması getiriliyor.

4.05.2013Ekonomi
İnşaatı usulüne göre yapmayana ağır ceza yolda

İnşaatı usulüne göre yapmayana ağır ceza yolda

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan kanun taslağında, vatandaşın mağduriyetini önlemek ve güvenliği sağlamak amacıyla, inşaat işlerini usulüne uygun yapmayan müteahhit, usta ve diğer ilgililere ağır para cezaları öngörülüyor.

4.05.2013Ekonomi
Kıyılarda silüet izni aranacak

Kıyılarda silüet izni aranacak

Kıyılarda yapılacak inşaatlar ise estetik kuruldan “silüet izni” aldıktan sonra tamamlanacak. İmar Kanunu Taslağı kıyıların gerisinde deniz, nehir veya gölle bağlantılı kanal ve göletler yapılmasının önünü açıyor.

20.10.2012Ekonomi
Eksik denetim yapanlara hizmet bedeli ödenmeyecek

Eksik denetim yapanlara hizmet bedeli ödenmeyecek

Yapı denetimini eksik yapan yapı denetim kuruluşlarına denetimsizliğin başladığı seviyeden itibaren hizmet ödemesi yapılmayacak.

5.02.2008Ekonomi
Yeni hayata alısalım

Yeni hayata alısalım

Toplumsal hayatı yakından ilgilendiren önemli düzenlemeler içeren 651 maddelik tasarı, 3 haftalık bir çalışmanın sonunda dün TBMM’de kabul edildi. Türk ceza yasalarına uyum amacıyla 170 farklı kanunda değişiklik yapan yasa özetle şu hükümleri içeriyor:

23.01.2008Gündem
Kartalda 21 kişi hayatını kaybetmişti... Yeni gelişme

Kartal'da 21 kişi hayatını kaybetmişti... Yeni gelişme!

İstanbul, Kartal’da 21 kişinin hayatını kaybettiği Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesine ilişkin 3 sanığın yargılanması devam ederken, olayda kusuru bulunan belediye çalışanları hakkında da soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı. Ruhsatın verildiği 1992 yılından binanın kaçak katlarla birlikte tamamlandığı 1998 yılına kadar olan süreçte Kartal Belediyesi İmar Müdürlüğü biriminde görev yapan 16 kişi şüpheli olarak tespit edildi.

4.09.2019Gündem
Meclis’in gündemi imar ve spor: Dönüşüm sigortası

Meclis’in gündemi imar ve spor: Dönüşüm sigortası

Meclis yaz mesaisinin bu haftaki bölümünde sporda şiddetin cezalarını ağırlaştıran teklif ile imar hukukundaki değişiklikleri görüşecek. Kentsel dönüşüm mağduriyetlerini önlemek amacıyla bazı şartlar getiriliyor. Müteahhitler, yapının yüzde 80’ini tamamlamadan satış yapamayacak.

1.07.2019Gündem
Kaş’ta imar barışı sonrası heyelan bölgesinde villa inşaatları arttı: İş makinelerini durduramıyoruz

Kaş’ta imar barışı sonrası heyelan bölgesinde villa inşaatları arttı: İş makinelerini durduramıyoruz

İmar barışı kararının ardından Karadeniz yaylalarında yaşananların bir benzeri de güneyde, Akdeniz’de yaşanıyor. Turizm merkezlerinden Antalya’nın Kaş ilçesinde hızla kaçak villalar yükseliyor. Üstelik bu villalar heyelan bölgesine inşa ediliyor. Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, “Her türlü tedbire rağmen iş makinelerini durduramıyoruz” dedi.

21.11.2018Gündem
Dönüşüm sorununa ombudsman formülü

Dönüşüm sorununa 'ombudsman formülü'

Kentsel dönüşümde müteahhit ve daire sahipleri karşı karşıya gelince ‘ombudsman’lar ortaya çıktı. Dönüşüm ombudsmanları taraflar arasındaki sorunları çözüyor

21.06.2018Ekonomi
Rönesansa baskın Rusya’da 1.7 milyar dolarlık usulsüz transferle suçlandı

Rönesans'a baskın! Rusya’da 1.7 milyar dolarlık usulsüz transferle suçlandı

Rusya’da önemli projelere imza atan Rönesans İnşaat’ın St. Petersburg şehrinde bulunan merkez ofisine, Rusya Federal Güvenlik Servisi baskın düzenledi. Şirketin, Rusya döviz yönetmeliğine aykırı davranarak, yurtdışına 1.7 milyar dolarlık transfer gerçekleştirdiği iddia edildi. Rönesans ise suçlamaları reddetti. Şirkete yakın kaynaklar baskının perde arkasında Rusya’da sık gölülen ‘rakip ihbarı’ olayı olabileceğini söyledi.

18.09.2017Ekonomi
Türkiyeden 46 firma devler listesine girdi

Türkiye'den 46 firma devler listesine girdi

"Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde 2015 yılında 40 olan Türk firması sayısı 2016'da 46'ya yükselirken; bu firmaların geçen yıl yurtdışında üstlendikleri projelerden elde ettikleri toplam gelir 25.6 milyar dolar oldu.

18.08.2017Ekonomi
Binlerce dönüşümzede çözüm bekliyor

Binlerce dönüşümzede çözüm bekliyor

Eski, riskli evlerde yaşayan vatandaş yeni ev hayali ile kentsel dönüşüme evet dedi, ancak sonu hüsran oldu. Kimi vatandaşın eski evi yıkıldı, yenisi için kazma dahi vurulmadı, kimisinde inşaatlar yarım kaldı. Binlerce dönüşümzede sorunlarına çözüm bekliyor.

24.07.2017Ekonomi
Türkiyeden 40 şirket, müteahhitlik devleri arasında

Türkiye'den 40 şirket, müteahhitlik devleri arasında

"Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesi açıklandı. Listeye Türkiye'den 40 inşaat firması girdi.

22.02.2017Ekonomi
Türkmenistan binasıyla Guinness’e başvuracak

Türkmenistan binasıyla Guinness’e başvuracak

Polimeks, Awaza Kongre Merkezi’nin inşaatını tamamladı. 197 milyon dolar yatırım değerine sahip yapıya Türkmenistan Devlet Başkanı’nın fikri doğrultusunda 5.25 metre eninde ve 31.5 metre uzunluğunda zemin akvaryumu da yapıldı. Akvaryum için Guinness başvurusu yapılacak.

3.10.2015Ekonomi
Emirgan’a komşu 3 milyarlık proje

Emirgan’a komşu 3 milyarlık proje

Emirgan Korusu’na komşu olan arsada ihale süreci dün başladı, arsaya 8 talip çıktı. Tartışmalı arsaya en yüksek teklifi 1 milyar 224 milyon lirayla Akayteks Tekstil ve UCC ortaklığı verirken, satış toplam geliri için en yüksek teklif 3 milyar lira ile Tahincioğlu’ndan geldi.

3.03.2015Ekonomi
Zorlu Center yangınla ilgili açıklama yaptı

Zorlu Center yangınla ilgili açıklama yaptı

Zorlu Center'de çıkan ve bir kişinin ölümü ile sonuçlanan yangınla ilgili olarak Zorlu Center yönetimi bir basın açıklaması yayınladı.

10.01.2015Gündem
Konutta büyük sorun kalite

Konutta büyük sorun kalite

ULUSLARARASI İnşaatta Kalitesi Zirvesi’nde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce inşaat malzemeleri, işçilik ve mevzuatta kalite sorunu yaşandığını söyledi. Merdiven altı üretim sorununa dikkat çeken İMSAD Başkanı Dündar Yetişener ise, “Benim ürünümü Amerikalı alıyor, İkitelli’deki müteahhit almıyor” dedi.

5.12.2014Ekonomi
Başbakan Erdoğan: Katili affetme yetkisini kendimde göremem

Başbakan Erdoğan: Katili affetme yetkisini kendimde göremem

Başbakan Tayyip Erdoğan, A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

21.11.2013Gündem

Yazar Sonuçları

SGK, şantiye şeflerinin sorununu çözmeli

SGK, şantiye şeflerinin sorununu çözmeli

SON günlerde bize ulaşan ve dikkatimizi çeken önemli bir sorun var. SGK’nın bir ünitesinin yarattığı sorun.

26.02.2012

Emekli Fatma Teyze’den müteahhit olur mu

FATMA Teyze, babasından kalan miras ve yıllardır biriktirdiği tasarrufları ile bir arsa alır.

22.01.2010

‘Seçme, seçilme ve seçim’

31 Mart 2019 seçimlerinde iktidar ve muhalefet partilerinin alacakları sonuçlar belki de mevcut yönetim sistemimiz konusunda yeni tartışmaların meydana gelmesine sebep olacak. Bu sebepten güncel bir konuyu ortaya çıkaran eski İSKİ Genel Müdürü Ergun Göknel, 527 sayfalık önemli bir çalışma ortaya koymuş. Kanes Yayınları’ndan çıkan kitabı ‘Seçim Nasıl Kazanılır’ ve ‘Osmanlı’dan Türkiye’ye Seçim Tarihi’ başlıklarıyla iki bölümden oluşuyor.

6.02.2019

Gençler gösteri yaptı onları polis korudu

MAGNA Carta’nın 800. yıldönümü kutlamaları için İngiltere dünyadan iki bin delegenin katılımı ile bir Küresel Hukuk Zirvesi Forumu düzenledi. Derslerle dolu olan dört günlük çalışmaya (bugün bitecek) bizim Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bazı milletvekilleri, YHSK ve TBB’den hukukçular katıldı.

25.02.2015