MENÜ

Silah Alımı

Silah Alımı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Silah Alımı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 728 Silah Alımı haberi bulunmuştur.

Silah Alımı Haberleri

Libyada Haftere savaşçı desteği için BAE ile Sudan anlaştı iddiası

Libya'da Hafter'e 'savaşçı' desteği için BAE ile Sudan anlaştı iddiası

Libya'da Hafter birliklerine destek olmak için BAE'nin Sudan ve Afrika ülkelerinden silahlı gruplarla savaşçı sağlamak konusunda anlaştıkları öne sürüldü.

9.07.2019Dünya
Irak ordusu ABDye bağlılığı azaltmayı planlıyor

Irak ordusu ABD'ye bağlılığı azaltmayı planlıyor

Irak ordusu ABD'ye bağlılıktan kurtulmak ve silah envanterini genişletmek için Rusya, Çin, Japonya ve Güney Kore'den silah almayı planlıyor.

8.05.2019Dünya
Trump’ın eli kuvvetli değil

Trump’ın eli kuvvetli değil

Türkiye ve ABD arasındaki füze savunma sistemleri konusu Türk heyetinin Washington ziyaretinde de masadaydı. Türkiye, Rusya’dan S-400 alırsa Amerikan yönetiminin tavrı ne olur? S-400, F-35’in yerini tutar mı? Olası bir krizin önüne geçecek formüller var mı? S-400’ü alıp sisteme dahil etmemek bir çözüm mü? Türkiye kendi menfaati için hangi adımı atmalı? Bu konuda detaylı bir rapora imza atan, geçen hafta da dünyaca ünlü Foreign Policy dergisinde bir makale kaleme alan Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi (EDAM) Başkanı, eski diplomat Sinan Ülgen ile konuştuk.

22.04.2019Gündem
Ortadoğu silah rekoru kırdı

Ortadoğu silah rekoru kırdı

SIPRI’nin yeni raporu, Ortadoğu’da silahlanmanın yükselişe geçtiğini net bir şekilde ortaya koydu. Asya ve Okyanusya’nın ardından Ortadoğu en çok silah alan bölge. En büyük silah ithalatçısı Suudi Arabistan. En çok silah satan ülkeler ise ABD, Rusya ve Fransa...

12.03.2019Dünya
Katar, Rusya ile S-400 pazarlığı yapıyor

Katar, Rusya ile S-400 pazarlığı yapıyor

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakında Katar’a resmi ziyaret gerçekleştireceği, ziyaret sırasında Suriye meselesi ve Katar’ın Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alımının görüşüleceği bildirildi.

24.02.2019Dünya
Ukrayna’ya Türk malı silahlı İHA

Ukrayna’ya Türk malı silahlı İHA

ESKİ Sovyet cumhuriyeti Ukrayna ilk defa Türkiye’den modern silah alımı gerçekleştirdi. Türkiye’den insansız hava aracı İHA alım anlaşmasının imzalandığını Facebook hesabından duyuran Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile daha önce kararlaştırdığımız gibi Ukrayna ordusu ihtiyacı için füze atışı yapabilen insansız hava araçları Bayraktar-TB2 anlaşmasını imzaladık. Bu son model İHA araçları üzerindeki silahlarla zırhlı araç, düşman siperi ve ayrıca denizdeki hedefleri vurma özelliğine sahip. Türkiye’den yaptığımız alım anlaşması ayrıca Ukrayna’nın NATO istikametinde yürüttüğü politikasının yeni kanıtıdır” dedi.

13.01.2019Dünya
Putinden son dakika S-400 ve F-35 açıklaması

Putin'den son dakika S-400 ve F-35 açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’nin, Rusya’dan alacağı S-400 hava savunma sistemleriyle ilgili ABD yönetiminden gelen tepkileri değerlendirerek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tanıdığım kadarıyla, birisinin kendisine yönelik baskı araçları kullanarak sonuç elde etmesi çok zor. Aksine, bu Sayın Erdoğan’ı daha da cesaretlendirecektir ve ulusal çıkarlarını gözeterek taviz vermeyecektir.” dedi.

25.05.2018Gündem
Suudi Arabistan ve ABD, İran’a karşı ittifakta anlaştı

Suudi Arabistan ve ABD, İran’a karşı ittifakta anlaştı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ı Beyaz Saray’da ağırladı. Suudi Arabistan ile ABD arasında 12.5 milyar dolarlık silah alımı sözleşmesi imzalanması ve İran ana gündem maddesini oluşturdu.

20.03.2018Dünya
NATOdan destek: Türkiye’nin terör sorununu anlıyoruz

NATO'dan destek: Türkiye’nin terör sorununu anlıyoruz

Türkiye’nin Suriye’nin Afrin bölgesinde terör örgütü YPG’ye karşı başlattığı harekâtın ardından Ankara’ya gelen NATO Genel Sekreteri Yardımcısı Rose Gottemoeller, Hürriyet’e verdiği röportajda “Türkiye’nin mustarip olduğu terörizm tehdidini anladıklarını” söyledi. Gottemoeller, Afrin’de sadece orantılılık ve uluslararası hukuk üzerinde durduklarını belirterek, Türk yetkililerin Suriye’nin egemenliğe vurgu yapmasını önemli bulduklarını belirtti.

23.01.2018Dünya
S-400 üreticisi  kara listeye giriyor

S-400 üreticisi kara listeye giriyor

ABD yönetimi, Ukrayna ve Suriye krizleriyle ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle Moskova’ya yönelik hazırladığı yeni yaptırım paketine Rusya’nın tüm istihbarat servisleriyle Türkiye’ye S-400 füze savunma sistemi satacak “Rosoboronexport” ile “Almaz-Antey” şirketlerini de dahil ediyor.

27.10.2017Dünya
Türkiyeye silah satışı sürüyor

"Türkiye'ye silah satışı sürüyor"

Almanya ile Türkiye arasındaki siyasi kriz sürerken, iki ülke arasındaki savunma ticareti devam ediyor. Alman Meclisi'nin bir soru önergesine verdiği yanıta göre daha az olmakla birlikte Almanya'dan Türkiye'ye savunma malzemesi gönderilmeye devam ediliyor.

18.10.2017Dünya
Suudi Kralı, Ortadoğu’nun Prensi’ne gidiyor: İşte tarihi zirvenin şifreleri

Suudi Kralı, 'Ortadoğu’nun Prensi’ne gidiyor: İşte tarihi zirvenin şifreleri

Tarihte ilk kez bir Suudi Arabistan kralı Rusya'yı ziyaret ediyor... Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz el Suud, Sovyetler Birliği döneminde düşman gördüğü Rusya’ya ilk resmi ziyareti gerçekleştiriyor. Rusya lideri Vladimir Putin tarafından görkemli bir törenle Kremlin Sarayı’nda kabul edilecek Kral Selman, petrolden doğalgaza, Suriye krizinden İran’a bir dizi hassas konuyu Putin ile kapalı kapılar ardında görüşecek.

4.10.2017Dünya
Tuğlukun annesinin cenazesindeki saldırıya Cumhurbaşkanlığından sert tepki

Tuğluk'un annesinin cenazesindeki saldırıya Cumhurbaşkanlığı'ndan sert tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesindeki olaylara tepki gösterdi. Kalın, "Cumhurbaşkanlığı adına buradan bu hadiseyi en net şekilde kınadığımızı ifade ediyorum" dedi.

14.09.2017Gündem
Türkiye’ye silah satışı askıda: 5 gücü etkileyecek

Türkiye’ye silah satışı askıda: 5 gücü etkileyecek

Almanya’yla ilişkiler, Berlin’in ‘silah tehdidi’yle daha da gerildi. Alman Dışişleri Bakanı Gabriel, Türkiye'ye silah satışını durdurduklarını söyledi. Başbakan Merkel, "Silah satışını tamamen yasaklamaya karşıyım" diye açıklama yaptı. Bordo Bereliler, Kara Kuvvetleri piyadeleri, Hava Kuvvetleri Muharebe Arama Kurtarma Timleri ile polis ve jandarma özel harekât güçleri, Almanya’dan alınan bazı hafif makineli silahları kullanıyor. Karar ayrıca Leopard tanklarının yedek parça ve savunma sistemleri temininde de sorun yaratabilir.

12.09.2017Dünya
BAE, Kuzey Koreden silah aldı iddası

'BAE, Kuzey Kore'den silah aldı' iddası

ABD Dışişleri Bakanlığına ait olduğu öne sürülen bazı belgelerde, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Kuzey Kore ile 100 milyon dolarlık silah ticareti yaptığı iddia edildi. Merkezi ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Körfez İşleri Enstitüsünün 18 Haziran'da yayımladığı raporda, ABD Dışişleri Bakanlığına ait olduğu iddia edilen bazı gizli belgelere yer verildi.

20.07.2017Dünya
Rusya’dan çelişkili S-400 açıklaması

Rusya’dan çelişkili S-400 açıklaması

Türkiye’nin Rusya’dan uzun menzilli S-400 hava savunma sistemleri alımı hakkında Rusya'dan çelişkili açıklamalar yapılmaya başlandı. Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Ankara ile Moskova arasında hâlihazırda S-400 füzeleri alımı için herhangi kredi görüşmesi yapılmadığını duyurdu. Halbuki geçtiğimiz günlerde birkaç Rus yetkilisi “Anlaşma hazır. İş paranın bulunmasına kaldı” demişti.

30.06.2017Dünya
İşte ABD’den istenen silahlar

İşte ABD’den istenen silahlar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kritik Washington ziyaretinde ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinde gündeme gelen ABD’den silah alım talebinin ayrıntısı belli oldu.

17.05.2017Dünya
Rusya’dan S-400  sistemi açıklaması

Rusya’dan S-400 sistemi açıklaması

Türkiye ile Rusya arasında S-400 uzun menzilli hava savunma sistemleri görüşmelerinin devam ettiğini açıklayan Rus “Rosteh” savunma sanayii kuruluşu Başkanı Sergey Çemezov, Ankara’nın füze alımında ciddi niyet sergilediğini, hatta anlaşma için Rusya’dan kredi talebinde bulunduğunu açıkladı.

14.03.2017Dünya
Almanya’nın mermi  ihracatı 10 kat arttı

Almanya’nın mermi ihracatı 10 kat arttı

Almanya’nın silah mermisi ihracatı yılın ilk altı ayında 10 kat artı. Federal Meclis’te görüşülmesi beklenen silah ihracatı raporundan basına yansıyan rakamlara göre, 2016’nın ilk altı ayında silah mermisi ihracatı 27 milyon eurodan 283.8 milyon euroya yükseldi. Buna karşın hafif silah (tabanca ve tüfek) ihracatı aynı dönemde 12.4 milyondan 11.6 milyon euroya geriledi. Hafif silah ve mermi ihracatının yapıldığı en önemli üç ülke arasında Fransa, Irak ve Polonya bulunuyor.

25.10.2016Dünya
Arap ülkelerinin silah ithalatı patladı

Arap ülkelerinin silah ithalatı patladı

STOCKHOLM Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), Asya ve Ortadoğu’da silah ithalatının arttığını, ABD ve Rusya’nın, dünyanın en büyük silah tedarikçileri olmaya devam ettiğini ortaya koydu.

22.02.2016Dünya
Irakın 500 milyar doları ortadan kayboldu iddiası

'Irak'ın 500 milyar doları ortadan kayboldu' iddiası

Irak Parlamentosu Hakikat ve Yolsuzluğu Araştırma Komisyonu Sözcüsü Adil Nuri, Anadolu Ajansı'na özel yaptığı açıklamada, ülkenin 500 milyar dolarının ortadan kaybolduğunu söyledi. Nuri,"Irak'ın hazinesine 8 yıl içerisinde yaklaşık 1 trilyon dolar geldi ancak bunun yarısı ortada yok veya nereye gittiği belli değil. En çok Savunma, Elektrik, Sağlık ve Ticaret Bakanlığı'nda yolsuzluk yapıldığı tespit edildi ancak diğer bakanlıklarda da bu durum söz konusu" dedi.

27.10.2015Ekonomi
IŞİD’den ‘yüksek maaşlı’ cihat

IŞİD’den ‘yüksek maaşlı’ cihat

Terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti, saflarına katılanlara ayda 400 dolar ödüyor. Evlenen militana bir seferde bin 200 dolar veriyor.

1.09.2014Dünya
Rus tankları Ukraynaya girdi iddiası

'Rus tankları Ukrayna'ya girdi' iddiası

Ukrayna topraklarına yedi Rus tankının girdiği iddia edildi.

31.07.2014Dünya
Ukrayna hükümetinden orduya ek ödenek

Ukrayna hükümetinden orduya ek ödenek

Hükümet orduya yaklaşık 790 milyon dolar ayırdı

31.07.2014Avrupa
Demir: KKTCde asker karavanayı fareyle paylaşıyor

Demir: KKTC'de asker karavanayı fareyle paylaşıyor

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, KKTC’de Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nda askerlerin 100 yıl öncenin şartlarında yaşadığını savunarak, "Farelerin cirit attığı mutfaklardan çıkan yemeklerle beslenmektedirler. Hatta farelerle yemeklerini paylaşmaktadırlar" dedi.

21.07.2014Gündem
Savunma Sanayi 2023 ihracat hedefine emin adımlarla ilerliyor

Savunma Sanayi 2023 ihracat hedefine emin adımlarla ilerliyor

SAVUNMA ve Havacılık Sanayi, ‘cumhuriyet’in 100. yılında 25 milyar dolarlık ihracat hedefine emin adımlarla ilerliyor. Birçok sektörün ihracatı alarm verirken bu sektörde ihracatçı firma sayısı 1 yılda ikiye katlandı ve ihracatı 1.4 milyar dolara ulaştı. SSI Başkanı Latif Aral Aliş, birliğe üye firma sayısının 240’a yükseldiğini açıkladı.

10.03.2014Ekonomi
Sisi, adaylığını Moskova’dan açıkladı

Sisi, adaylığını Moskova’dan açıkladı

Rusya başkenti Moskova’ya yıldırım ziyareti gerçekleştiren Mısır Savunma Bakanı General Abdülfettah El Sisi, Putin ile ikili görüşmesi sırasında beklenen “Seçimlerde Cumhurbaşkanı adayıyım” açıklamasını yaptı.

13.02.2014Dünya
ABDden Kuzey Kore önlemi

ABD'den Kuzey Kore önlemi

Geçen hafta Kuzey Kore diktatörü Kim Jong Un’un ABD’yi nükleer füzeyle vurma tehdidinde bulunmasının ardından ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel acil bir basın toplantısı düzenledi ve ABD’nin füze savunma sistemini genişleteceğini açıkladı. ABD hükümetinin yapacağı 1 milyar dolarlık yeni harcama için silah sanayisi, diktatöre minnettar.

16.03.2013Gündem
Silah yasaklanırsa ABD’de savaş çıkar

Silah yasaklanırsa ABD’de savaş çıkar

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Başkan Barack Obama’nın sivillerin silah alımı ve kullanımının kontrolü noktasında harekete geçmeye kararlı olduğunu söylemesinin ardından, silah lobisinin bir üyesi gerekirse bu anayasal hak için savaşabileceklerini söyleyerek iç savaş tehdidinde bulundu.

11.01.2013Gündem
Irak Rusya ile silah anlaşmasını iptal etti

Irak Rusya ile silah anlaşmasını iptal etti

Iraklı yetkililer, Rusya ile yapılan 4.2 milyar dolarlık bir silah alım anlaşmasının "yolsuzluk" iddiaları nedeniyle iptal edildiğini açıkladı.

10.11.2012Gündem
Suriyeli isyancıların elinde MANPADS var

'Suriyeli isyancıların elinde MANPADS var'

Suriye’de bazı isyancı gruplarının taşınabilir uçaksavar silahları elde ettiği öne sürüldü. Bu gelişmenin Suriye’deki savaşın yönünü değiştirebileceği yorumları yapılıyor. Bu da böyle silahların Batı karşıtı İslamcıların eline geçmesinden endişe eden ABD’nin korkularını körüklüyor.

18.10.2012Gündem
Bahçeli: Gelişmeler ümit verici değil

Bahçeli: Gelişmeler ümit verici değil

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis’teki grup toplantısında konuştu. Bahçeli, "Tasarı halindeki yeni Büyükşehir Kanunu, Türkiye’yi federasyona adım adım götürme emareleri taşımaktadır. AKP’nin Büyükşehir Kanun Tasarısını hazırladığı bir dönemde, BDP’nin hemen devreye girip kendisini hatırlatarak bölge yönetimleri teklifinde bulunması bu iki partinin ilkeler bazında anlaştığına kanıt sayılabilecektir" diye konuştu.

16.10.2012Gündem
Irak, Çek Cumhuriyetinden silah aldı

Irak, Çek Cumhuriyeti'nden silah aldı

Bağdat Yönetimi, Rusya’nın ardından Çek Cumhuriyeti ile silah alımı konusunda uzlaştı.

12.10.2012Gündem
Fransa PKK’lı Adem Uzun’u tutukladı

Fransa PKK’lı Adem Uzun’u tutukladı

Fransız anti terör polisi tarafından cumartesi günü yakalanan PKK’nın Avrupa’daki siyasi yapılanması KNK’nın yöneticisi Adem Uzun hakkında tutuklama kararı verildi. Fransız adli makamları, Adem Uzun’un ‘ağır silah alımı operasyonundaki rolüne’ ilişkin iddiaları ciddiye alarak, Uzun ve üç zanlıyı tutukladı.

10.10.2012Gündem
Fransa tutukladı

Fransa tutukladı

Fransız anti terör polisi tarafından cumartesi günü yakalanan PKK’nın Avrupa’daki siyasi yapılanması KNK’nın yöneticisi Adem Uzun hakkında tutuklama kararı verildi.

10.10.2012Gündem
Oslo’dan Paris’te tanksavar pazarlığına

Oslo’dan Paris’te tanksavar pazarlığına

Uzun süre tartışılan PKK ile MİT’in Oslo’daki görüşmelerine katıldığı belirtilen PKK’nın Avrupa’daki yöneticilerinden Adem Uzun, Fransa’da yakalandı.

8.10.2012Gündem

Yazar Sonuçları

Burası Yemen'dir...

Suudi Arabistan’ın Yemen’de başı iyice dertte görünüyor. Riyad’ın Yemen iç savaşına müdahalesinin üzerinden 4 sene kadar bir süre geçti. Durum Suudi Arabistan’ın Yemen’de giderek “batağa” saptandığına işaret ediyor. Riyad, şu ana kadar Yemen savaşına müdahale amaçlarından hiçbirini gerçekleştirmiş değil.

3.10.2019

Güvende hissediyor muyuz?

Hayvanlar işkence görüyor, öldürülüyor...

29.05.2019

Silaha ulaşmada avcılık bahanesi

Hürriyet, ‘Bireysel silahlanmaya hayır’ kampanyası başlattı. Özellikle de internet üzerinden ‘kolay silah alımı’ konusuna dikkat çekilen bu kampanya, geniş yankı buldu.

9.11.2017

Vergilerimizle alınacak S-400’ler bir depoda paslanmasın da

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, vergi artışlarının daha fazla silahı dış borca girmeden almak için gerekli olduğunu söyledi.

5.10.2017

ABD ve Avrupa Türkiye’ye yaptırım tartışıyor

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, 10 Eylül’de verdiği bir demeç ile Türkiye’ye büyük ölçekli silah satışlarını dondurduklarını açıkladı ve bunu da Türkiye’deki insan haklarının durumu ve iki ülke arasında tırmanan gerginliğe bağladı. Gerçi Başbakan Angela Merkel daha sonra bunun topyekûn silah ihracatı yasağı olmadığını açıkladı ama durum yine de ciddi. Çünkü benzeri tartışmalar Amerika’da da artık alenen yapılmaya başladı.

12.09.2017

Katar olayının özü: ‘İran bahane, silah satışı şahane’

KATAR ambargosuyla Suud merkezli, İran’a karşı bir cephe mi oluşturuluyor?

8.06.2017

Silahlı ANKA’ya en hafif motoru yaptık

MİLLİ Savunma Bakanı Fikri Işık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’yken Eskişehir’de TEİ’nin (Tusaş Havacılık Sanayii A.Ş.) tesislerini ziyaret etti, CEO Mahmut Akşit ve ekibinden bilgi aldı. Tur sırasında TEİ’nin üzerinde çalıştığı insansız hava aracı (İHA) motorunu inceledi.

27.05.2017

IŞİD'in silahları savaştığı ülkelerden…

Dünyanın çeşitli bölgelerindeki iç savaş, ayaklanma ve bölgesel çatışma olan ülkelere düzeni sağlamak için soyunan ülkelerin çoğu aslında bunlara milyarlarca dolarlık silah satıp dünya silah pazarını elinde tutan ülkelerden oluşuyor.

10.12.2015

12 milyar doları İran sınırına çuvallarla götürüp kaçayım mı

BORSA İstanbul Başkanı İbrahim Turhan’ın Merkez Bankası’nda dış ilişkilerden sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttüğü günler...

28.09.2014

El Kadı’dan Washington da emin

Washington, Başbakan’ın “Kefilim” dediği Yasin El Kadı’nın El Kaide bağlantısından hiçbir şüphe duymuyor. İşte Suudi milyarderin Amerikan resmi raporlarına giren bağlantıları

5.01.2014

Savaş tarihinin değişmez denklemi

BAŞBAKAN Erdoğan’ın Washington ziyaretinin hassas konusu Suriye’dir.

19.05.2013

Dikkat barış çıkabilir!

Dün işleyen neden sonuç anahtarları bugünün sorularına doyurucu yanıt veremeyecek. Eski ezberlerse önce inanılırlığını sonra varlığını yitirecek

4.04.2013