MENÜ

Selçuklu Sultanı

Selçuklu Sultanı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Selçuklu Sultanı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 330 Selçuklu Sultanı haberi bulunmuştur.

Selçuklu Sultanı Haberleri

Selçuklu’nun eşsiz eserleri ziyaretçi akınına uğruyor

Selçuklu’nun eşsiz eserleri ziyaretçi akınına uğruyor

Tarihi ve doğal güzellikleriyle önemli turizm potansiyeline sahip Erzurum’un simgelerinden ve Selçuklu mimarisinin eşsiz örneklerinden olan Çifte Minareli ve Yakutiye Medreseleri hafta sonu ziyaretçi akınına uğradı.

15.04.2019Seyahat
Mevlana diyarının incisi: Dokuzun Hanı

Mevlana diyarının incisi: Dokuzun Hanı

Mevlana diyarı Konya'da şehrin en önemli giriş noktalarından birinde bulunan Selçuklu eseri Dokuzun Hanı, 800 yıllık geçmişi ve "şehir kapısı" özelliğiyle tarihi kervan yollarına ve modern duble yollara tanıklık ediyor.

10.04.2019Seyahat
Mevlana diyarının incisi

Mevlana diyarının incisi

Anadolu Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapan, han ve kervansaraylarıyla ünlü, Mevlana diyarı Konya'daki Dokuzun Hanı, ‘şehir kapısı’ özelliğiyle tarihi kervan yollarından modern bölünmüş yollara geçişin simgesi olarak dikkati çekiyor.

2.04.2019Seyahat
Gümüşhanenin yeni lezzeti: Ardasa Siron Kebabı

Gümüşhane'nin yeni lezzeti: Ardasa Siron Kebabı

Gümüşhaneli genç girişimci Hüseyin Kalaycı, siron, yoğurt ve Zigana dağlarının lezzetli etini birleştirerek Ardasa siron kebabı yaptı. Ürünün marka tescilini de yapan Kalaycı, kebabı tatmak için yüzlerce kilometre yoldan gelen misafirlerinin siparişlerine yetişemiyor.

25.02.2019Seyahat
Uç beyliği nedir Uç beyi kimlere denir İşte hakkında bilinmeyenler

Uç beyliği nedir? Uç beyi kimlere denir? İşte hakkında bilinmeyenler

Uç beyliği ve uç beyi kavramları zaman zaman çeşitli nedenlerle gündeme gelebiliyor. Uç beyliğinin Hıristiyan tarafındaki karşılığı, Rumca akron olarak adlandırılırdı. Peki, uç beyliği nedir, uç beyi kimlere denir?

6.02.2019Gündem
Ahilik nedir Ahilik hakkında merak edilenler

Ahilik nedir? Ahilik hakkında merak edilenler

Anadolu'nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşmasına manevi mimar olarak büyük katkı sağlayan Ahilik, günümüzde de ilham kaynağı olmaya ve araştırılmaya devam ediyor. Osmanlı Beyliği'nin cihan devleti haline gelmesindeki önemli teşkilatlarından birisi olan Ahilik hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, konuya dair internette araştırma yapıyor. Peki, Ahilik nedir? İşte, Ahilik hakkında merak edilenler...

27.12.2018Gündem
Ahi Evran kimdir İşte Ahi Evranın hayatı hakkında bilinmeyenler

Ahi Evran kimdir? İşte Ahi Evran'ın hayatı hakkında bilinmeyenler

Anadolu'nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşmasına manevi mimar olarak büyük katkı sağlayan, Osmanlı Beyliği'nin cihan devleti haline gelmesindeki önemli teşkilatlardan Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran'ın kim olduğu merak konusu oldu. Peki, Ahi Evran kimdir? İşte, Ahi Evran hakkında merak edilenler...

19.12.2018Gündem
Mevlana kimdir Mevlana Celaleddin-i Ruminin hayat öyküsü

Mevlana kimdir? Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin hayat öyküsü

Vuslatının 745'inci yılında anılan büyük İslam düşünürü ve mutasavvıf Mevlana, Türk ve İslam aleminin en büyük mutasavvıflardan biri olarak kabul ediliyor. 17 Aralık 1273'te vefatının ardından bıraktığı 'Mesnevi' eseri bugün bile konuşulmaya devam ediyor. İşte, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin hayatından detaylar...

19.12.2018Gündem
İlahi aşka adanmış bir ömür: Mevlana

İlahi aşka adanmış bir ömür: Mevlana

Düşünceleri yüzyıllardır insanlığa ışık tutan, ilahi aşka adadığı 66 yıllık ömründe insana ve hayata dair kapsayıcı eserler bırakan Türk-İslam düşünürü ve mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi, vefatının 745. yılında anılıyor.

19.12.2018Seyahat
Şeb-i Arus ne demek Yüzlerce yıllık gelenek Şeb-i Arus nedir

Şeb-i Arus ne demek? Yüzlerce yıllık gelenek Şeb-i Arus nedir?

Öğretileri ile tüm dünyada ilgi uyandıran Mevlânâ Celaleddin-i Rumi'nin öldüğü gece Şeb-i Arus olarak tanımlanıyor. Mevlânâ'nın ölüm yıl dönümüne denk gelen haftalarda yapılan 'Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri' de bu isimle ifade ediliyor. Peki, Şeb-i Arus ne demek, anlamı ne?

17.12.2018Gündem
Zazadin Hanı konuklarını bekliyor

Zazadin Hanı konuklarını bekliyor

Tarihte yolcuların konaklama merkezi olan, ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlayan kervansarayların Anadolu'daki en büyük örneklerinden olan ve günümüze kadar ayakta kalmayı başaran Zazadin Hanı, mimari güzelliğiyle dikkati çekiyor.

10.12.2018Seyahat
Mevlana kimdir Mevlana Celaleddin-i Rumi hakkında merak edilenler

Mevlana kimdir? Mevlana Celaleddin-i Rumi hakkında merak edilenler

Öğretileri ile tüm dünyadan ilgi gören düşünce adamı, mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin kim olduğu, Şeb-i Arus törenleri nedeniyle merak konusu oldu. Hoşgörü ve barışın sembolü, yüz yıllarca süregelen bir hoşgörünün öncüsü ve din bilgini olan Mevlana Celaleddin Rumi'nin hayatı vatandaşlarca araştırılıyor. Peki, Mevlana kimdir? İşte, Mevlana Celaleddin-i Rumi hakkında merak edilenler...

8.12.2018Gündem
Selçuklu tarihini yaşatan şehir: Sivas

Selçuklu tarihini yaşatan şehir: Sivas

Sivas gezilecek yerler: Binlerce yıllık tarihiyle Sivas ve gezilecek yerleri…Sivas’ın gezilecek ve görülecek tarihi ve turistik yerleri hakkında aradığınız çok şeyi bu haberimizde bulabileceksiniz. Kurtuluş Savaşı’ndaki rolü, Hititlere kadar giden tarihi geçmişi ile Türkiye coğrafyasının kalbinde yer alan Sivas'ın gezilecek ve tarihe ışık tutacak yerlerini Sivas gezi rehberinde sizler için derledik...

28.11.2018Seyahat
Tarihi medresenin altındaki gizli geçit değil, altyapı

Tarihi medresenin altındaki gizli geçit değil, altyapı

SİVAS'ta, 1271 yılında Selçuklular döneminde yaptırılan ve kentin simgesi haline gelen Çifte Minareli Medrese'nin eyvan kısmında yapılan kazılarda tesadüfen bulunan ve gizli geçit olarak nitelendirilen tünelin geçit değil altyapı olabileceği belirtildi.

9.11.2018Gündem
Gizli geçit heyecanı

"Gizli geçit" heyecanı

Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait çok sayıda eserle açık hava müzesini andıran Sivas'ta tarihi meydandaki Çifte Minareli Medrese'nin eyvan kısmında bulunan "gizli geçit"in tamamının ortaya çıkarılması için çalışma başlatıldı.

23.10.2018Gündem
Kösedağ savaşının sonuçları ne oldu Kösedağ nerede

Kösedağ savaşının sonuçları ne oldu? Kösedağ nerede?

Kösedağ savaşı birçok izleyici tarafından büyük bir merakla araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Kösedağ Muharebesi olarak bilinen tarihi olay hakkında araştırma yapan vatandaşlar, Kösedağ savaşının sonuçlarını merak ediyor. Peki, Kösedağ savaşının sonuçları ne oldu? Kösedağ nerede?

17.10.2018Televizyon
Malazgirt Ovası nerede

Malazgirt Ovası nerede?

Malazgirt Ovası'nın konumu zaman zaman merak konusu olmaya devam ediyor. Malazgir Ovası, kalesi ve tarihi Malazgirt Meydan Muharebesi ile tanınmış bir ilçedir. Peki, Malazgirt Ovası tam olarak nerede?

7.10.2018Gündem
Karamanoğlu Mehmet Bey (I. Mehmed) kimdir İşte hayatı

Karamanoğlu Mehmet Bey (I. Mehmed) kimdir? İşte hayatı

Karamanoğulları Beyliği’nin kurucusu ve ilk hükümdarı olan Karamanoğlu Mehmet Bey’in hayatı ders kitaplarıyla genç nesle ulaşmaya devam ediyor. Mehmet Bey askerî ve idarî yönden bilgili bir devlet adamı idi. İşte, Karamanoğlu Mehmet Bey’in hayatına ilişkin bilgiler

3.10.2018Gündem
Karamanoğlu Mehmet Bey kimdir

Karamanoğlu Mehmet Bey kimdir?

Türk tarihinde önemli bir yeri olan Karamanoğlu Mehmet Bey'in kim olduğu ve neler yaptı merak konusu oldu. Geçmişi binlerce yıl önceye dayanan Türkçeyi ilk kez resmi dil olarak ilan eden Karamanoğlu Mehmet Bey'in hayatını merak eden vatandaşlar, konuya dair detayları internette araştırıyor. Peki, Karamanoğlu Mehmet Bey kimdir?

23.09.2018Gündem
Ihlara Vadisindeki o tasvirin kim olduğu ortaya çıktı

Ihlara Vadisi'ndeki o tasvirin kim olduğu ortaya çıktı!

'Kapadokya'ya açılan kapı' olarak nitelendirilen Aksaray'da, Ihlara Vadisi'ndeki Kırkdamaltı Kilisesi'nin duvarına tasvir edilen Selçuklu Sultanı 2'nci Mesud'un sarıklı ve kaftanlı resmi ilgi çekiyor. Kilise duvarında Sultan Mesud, 'Yüceler yücesi' sözleriyle övülüyor. Sultan Mesud'un resminin kiliseye resmedilmesinin, o dönem Roma İmparatorluğu'nun baskılarından kaçıp, Kapadokya bölgesine yerleşen Hristiyanlara sahip çıkmasından kaynaklandığı üzerinde duruluyor.

29.08.2018Gündem
Tarihi antik çağlara kadar uzanan güzellik: Anamur

Tarihi antik çağlara kadar uzanan güzellik: Anamur

Tarihi antik çağlara kadar uzanan, eski adı "Anemurium" Latince kökeni rüzgarlı burun anlamına gelen Anamur'un gezilecek yerlerini sizler için derledik... İşte tarihi ve doğal güzellikleri ile Anamur'dan gezilecek yerler...

12.06.2018Seyahat
Kösedağ neresi Kösedağ savaşının sonuçları nelerdir

Kösedağ neresi? Kösedağ savaşının sonuçları nelerdir?

Kösedağ, Türk tarihi için büyük önem arz eden bir konuma sahiptir. Türkiye'nin doğu bölgesinde yer alan ve 3 bin 433 metrelik yükseliğe sahip bir dağ olan Kösedağ, tarih boyunca birçok gelişmeye tanıklık etmiştir. Birçok uygarlığın yerleşim veya savaş noktası olan Kösedağ, kritik öneme sahiptir. Peki, Kösedağ nerede yer alıyor? İşte, merak edilen bu mevki hakkında detaylı bilgiler

6.06.2018Televizyon
Diriliş Ertuğruldaki Söğüt hangi ile bağlı İşte Söğütün tarihçesi

Diriliş Ertuğrul'daki Söğüt hangi ile bağlı? İşte Söğüt'ün tarihçesi

Söğüt'ün nerede olduğu son günlerde en çok aranan konulardan oldu. Diriliş Ertuğrul dizisinde bahsedilmesinin ardından vatandaşlar, Söğüt hakkında araştırma yapmaya başladı. Söğüt'ün tam olarak nerede olduğunu ve hangi ile bağlı olduğunu merak eden vatandaşlar konu hakkında araştırmalarını yoğunlaştırdı. Peki, Söğüt nerede? Söğüt nereye bağlı?

6.06.2018Gündem
Alaiye Kalesi (Alanya Kalesi) nerede İşte Alaiye Kalesinin tarihi

Alaiye Kalesi (Alanya Kalesi) nerede? İşte Alaiye Kalesi'nin tarihi

Alaiye Kalesi'nin nerede olduğu yüz binlerce vatandaş tarafından oldukça merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Antalya'nın Alanya ilçesinde yer alan Alanya Kalesi bu bölgenin simgeleri arasında yer alıyor. Peki, Alaiye Kalesi (Alanya Kalesi) nerede? İşte Alaiye Kalesi'nin tarihi

1.05.2018Gündem
Tarihi ve doğal güzellikleriyle Sivas

Tarihi ve doğal güzellikleriyle Sivas

Kurtuluş Savaşı’ndaki rolü, Hititlere kadar giden tarihi geçmişi ile Türkiye coğrafyasının kalbinde yer alan Sivas'ın gezilecek ve tarihe ışık tutacak yerlerini Sivas gezi rehberinde sizler için derledik. İşte Sivas'ın gezilecek tarihi ve turistik yerleri...

24.04.2018Seyahat
UNESCO Dünya Mirası listesinde... Restorasyon başlıyor

UNESCO Dünya Mirası listesinde... Restorasyon başlıyor

UNESCO Dünya Miras Listesi yer alan ve Selçuklu Sultanı Alparslan'ın 1064'te dönemin Ani kentini fethinden sonra camiye çevrilip Anadolu'da ilk fetih namazının kılındığı Kars'taki tarihi Büyük Katedral aslına uygun olarak restore edilecek.

15.04.2018Gündem
Söğüt neresi Söğüt harita üzerinde nerede İşte Osmanlı Devleti için önemi

Söğüt neresi? Söğüt harita üzerinde nerede? İşte Osmanlı Devleti için önemi

Söğüt nerede sorusu, tarihi dizilerde konu alınması nedeniyle vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Türk tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Söğüt, harita üzerinde ise kritik bir konumda yer alıyor. Peki, Söğüt neresidir ve nerede yer alıyor? İşte, Osmanlı Devleti için önem arz eden Söğüt hakkında bazı bilgiler

21.03.2018Televizyon

Yazar Sonuçları

6 müzede buram buram Anadolu

Türkiye’deki müze sayısı 429. Bunların 231’i özel müze. Sürekli tekrarlıyorum, herkesin bir müze kartı olmalı. 300’den fazla müze ve örenyerine müzekart ile ücretsiz girebilirsiniz. Ülkemizde Harika müzeler var, bu hafta birkaçını sizin için yazdım.

30.04.2018