MENÜ

Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu

Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 31 Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu haberi bulunmuştur.

Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu Haberleri

Akdeniz foku için 24 saat nöbet tuttular

Akdeniz foku için 24 saat nöbet tuttular

ANTALYA'da Aksu Çayı'nda görülen Akdeniz foku, ekiplerin 24 saat süren titiz çalışması sonucu kendi çabasıyla denize döndü. Antalya'da Aksu Çayı'nda farklı bir canlı türüne rastlayan vatandaşlar durumu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü'ne haber verdi. Ekipler çaydaki canlının, nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için kırmızı listede yer alan Akdeniz foku olduğunu tespit etti. Bunun üzerine olay yerine çağrılan Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Akdeniz fokunun kendi çabasıyla denize ulaşmasına karar verdi. Çevredeki meraklıların sayısının artması sonrası canlının zarar görebileceği endişesiyle ekipler, çayın kenarında nöbet tuttu. Yaklaşık 24 saat çayda kalan Akdeniz foku, saat 04.00 sıralarında denize doğru ilerledi.

2.04.2019Haber
Yer Antalya... Ekipler alarma geçti

Yer Antalya... Ekipler alarma geçti

ANTALYA'da Aksu Çayı'nda görülen Akdeniz foku, ekiplerin 24 saat süren titiz çalışması sonucu kendi çabasıyla denize döndü.

2.04.2019Gündem
Antalya Körfezini sardılar... Görünce yaklaşmayın

Antalya Körfezi'ni sardılar... 'Görünce yaklaşmayın'

Antalya Körfezi'nde denizanası yoğunluğu görülüyor. Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, görülen türün Kızıldeniz'den Akdeniz'e geçen büyük denizanası olduğunu belirterek, "Turizm sezonuna doğru popülasyon azalacak. Mart ayı karadan besinin denize ulaştığı çok yoğun dönem olduğu için denizanaları kıyılara kadar gelmektedir. Denizanaları şu anda denize girenlere dokunabilir, dokunduğu anda da vücutlarını yakabilir. Kızarıklık ve yanık oluşabilir. İnsanlar bunları gördüklerinde onlara yaklaşmasın. Denizanalarının dokunduğu yere tatlı su değdirmeyin, yine deniz suyu ile yıkasınlar" dedi.

19.03.2019Gündem
Sabah uyanınca şok oldular Korkutan görüntü

Sabah uyanınca şok oldular! Korkutan görüntü

Antalya’nın Alanya ilçesi kırsalında bulunan Karın Gölü, kırmızıya bürününce bölge halkını tedirgin etti. Kanlı ay tutulmasından sonra gölün bu hale geldiğini iddia eden bölge halkı, yaşanan doğa olayı karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

3.08.2018Gündem
Kırmızıya dönen göl şaşırttı

Kırmızıya dönen göl şaşırttı

Antalya’nın Alanya ilçesi kırsalında bulunan Karın Gölü, kırmızıya bürününce bölge halkını tedirgin etti. Kanlı ay tutulmasından sonra gölün bu hale geldiğini iddia eden bölge halkı, yaşanan doğa olayı karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, sudaki planktonların yaşam koşullarının değişmesiyle birlikte kırmızı bir renge bürünebildiğini söyledi.

3.08.2018Gündem
Kızıldenizden geldi, ilk kez görüntülendi

Kızıldeniz'den geldi, ilk kez görüntülendi

Kızıldeniz'de yaşayan barbunya türlerinden olan "upeneus tragula" balığı, 600 mil yol katederek geldiği Antalya Körfezi'nde, Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu tarafından ilk kez tespit edildi. 2 yerli barbunya türünün ardından, yeni gelen 4 barbunya ile birlikte Kızıldeniz’den gelen barbunya türü 6’ya yükselmiş oldu.Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Antalya kıyılarında planktonlar, yosun ve balık türleri dahil olmak üzere Kızıldeniz orijinli 61 tür canlı girdiğini belirtti.

11.07.2018Haber
Kızıldenizden geldi, ilk kez görüntülendi

Kızıldeniz'den geldi, ilk kez görüntülendi

Kızıldeniz'de yaşayan barbunya türlerinden olan "upeneus tragula" balığı, 600 mil yol katederek geldiği Antalya Körfezi'nde Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu tarafından ilk kez tespit edildi. 2 yerli barbunya türünün ardından yeni gelen 4 barbunya ile birlikte Kızıldeniz’den gelen barbunya türü 6’ya yükselmiş oldu.

11.07.2018Gündem
Kaleiçi Yat Limanı’nda deniz dibi temizliği

Kaleiçi Yat Limanı’nda deniz dibi temizliği

Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi Sualtı Uygulama ve Araştırma Merkezi öğrencileri, Deniz Polisi, Döşemealtı Doğa Sporları Kulübü ve Kaleiçi Rainbow Dalgıçlık Okulu dalgıçları, yat limanında su altı temizliği yaptı. Dünyanın turizm hazineleri arasında bulunan Kaleiçi'de yat limanından çıkarılanlar görenleri şoke etti.

22.07.2015Gündem
Beynindeki taşlar yüzünden avlanıyor

Beynindeki taşlar yüzünden avlanıyor

Türkiye’nin tüm denizlerinde görülen eşkina balığı, beyninin her iki tarafındaki beyaz taşların böbreklerdeki taşı düşürdüğü gerekçesiyle avlanıyor. Akdeniz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, balık türünün Akdeniz’deki neslinin tehlike altına girdiğini söyledi. Prof. Dr. Selçuk Yücel ise bilimsel bir bulgu olmadığını, ancak kullandığı için taş düşürenleri duyduklarını kaydetti.

22.03.2013Gündem
Akdenizi istilacı balıklar sardı

Akdeniz'i istilacı balıklar sardı

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, Kızıldeniz kökenli “apogon fasciatus” ve “pomadasys stridens” gibi balık türlerinin küresel ısınmanın etkisiyle Akdeniz'de de görülmeye başladığını belirterek, “Yeni gelen türler işgalci türler olarak adlandırılıyor. Bunlar diğer balıkların üzerine de baskı kuruyorlar” dedi.

10.12.2011Gündem
Katil yosun Antalya kıyılarında

'Katil yosun' Antalya kıyılarında

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi’nin 3 yıldır yürüttüğü Akdeniz’i tarama çalışmalarında, ’katil yosun’ olarak adlandırılan ’Caulerpa taxifolia’ türünün yayıldığı belirlendi.

16.07.2011Gündem
18 fakülteye dekan atandı

18 fakülteye dekan atandı

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK), dün gerçekleştirilen toplantısında 18 fakülteye dekan atandı.

13.03.2009Gündem
Mağarada, tarih öncesine ait toplu mezar bulundu

Mağarada, tarih öncesine ait toplu mezar bulundu

ANTALYA'daki Karain Mağarası yakınlarındaki bir mağarada, Tunç Devri'ne ait olduğu tahmin edilen toplu mezar bulduklarını açıklayan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, burada yapılacak çalışmaların uygarlığa ışık tutabileceğini kaydetti. Hazine avcılarının bölgeyi tahrip ettiğini belirten Prof. Dr. Akaydın, “Buraya bizden önce kimler girdi, ne götürüldü bilemiyoruz” dedi.

7.05.2007Gündem
A.Ü Çevre Ödüllerini kazananlar açıklandı

A.Ü Çevre Ödülleri'ni kazananlar açıklandı

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nce bu yıl 9'uncusu düzenlenen ”Çevre Hizmet Ödülleri” törenle sahiplerine verildi.

21.04.2006Gündem
ATO: Türkiye aklını kaybediyor

ATO: Türkiye 'aklını' kaybediyor

Ankara Ticaret Odası (ATO), yurt dışında binlerce dolara okuyan, ancak kendilerine Türkiye'de gerekli ortam ve refah sağlanamadığı için dışarıda çalışmayı tercih eden ünlü beyinleri “Bilimin Gurbet Kuşlarını” nitelendirmesi ile son raporuna konu olarak seçti. ATO Başkanı Sinan Aygün, “Beyin gurbetçileri sadece bavullarını alıp gitmiyor. Beyin avcıları ulusal insani yatırımı temelinden söküp alıyor. Her giden beyni ile Türkiye aklını kaybediyor” dedi.

20.06.2004Ekonomi
Akdeniz kıyılarında yeni bir balık türü

Akdeniz kıyılarında yeni bir balık türü

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin yaptığı araştırmalar sonucu, Akdeniz'de yaşayan balık türlerine ‘‘külah balığı’’ da eklendi. Hint Okyanusu ve Kızıldeniz'de yaşayan külah balığının kendisine yeni yerleşim yeri olarak Türkiye kıyılarını seçmesinin nedeninin, küresel ısınma ve denizlerdeki tuzlanma olduğu bildirildi.

3.11.2001Gündem