MENÜ

Kafein Nedir

Kafein Nedir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kafein Nedir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 167 Kafein Nedir haberi bulunmuştur.

Kafein Nedir Haberleri

Kafein nedir

Kafein nedir?

Kafein günlük hayatta tükettiğimiz; çay, kahve, kola, kakao gibi ürünlerin içerisinde yer alıyor. Kafein, merkezi sinir sistemine etki ederek, beyne giden ve beyinden gelen mesajları hızlandırır ve stimülan etkisi yapar. Kafein bizi yatıştıran, sakinleştiren 'Adensin' adli bir hormonu etkisiz bırakır. Kahve ile canlanmamız ve aynı zamanda uykumuzun kaçmasının nedeni budur.

15.08.2019Sağlık
Sağlıklı Uykunun 5 Altın Kuralı

Sağlıklı Uykunun 5 Altın Kuralı

Yaşamımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiriyoruz. Dolayısıyla sağlıksız bir uyku beraberinde yorgunluk, stres, mutsuzluk ve iş hayatında başarısızlık getiriyor. Peki, sağlıklı bir uyku için ne yapmak gerekiyor. Gelin Bambi Yatak için açıklamada bulunan Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Özlem Çakır’ın uyku ve uykuya dair açıklamalarına kulak kabartın.

Kalbinizin Sesini Duyuyorsanız Taşikardi Olabilirsiniz

Kalbinizin Sesini Duyuyorsanız Taşikardi Olabilirsiniz!

Korkma ve endişe anında kalp atış hızının nasıl etkilendiğini herkes deneyimlemiştir. Çok hızlı koşarken veya zorlu bir spor antrenmanından sonra da aynı şeyler hissedilebilir.

Güneş Çarpmasına Karşı Neler Yapmalı

Güneş Çarpmasına Karşı Neler Yapmalı?

Yazın getirdiği en ciddi hastalıklardan biri güneş çarpması. Özellikle çocukların, kronik hastalıkları olanların güneşle ve sıcak havalarla olan temasına dikkat etmesi gerekiyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Alev Özsarı güneş çarpmasına karşı alınabilecek önlemleri ve güneş çarpması durumunda yapılabilecekleri anlattı.

Taşikardi nedir, neden olur

Taşikardi nedir, neden olur?

Taşikardi, kalbe baskı yapan veya dokusuna zarar veren herhangi bir durumda ortaya çıkabilir. Kafein içeren içeceklere fazlaca yüklenmek, nikotinin (sigara) ve/veya alkolün dozunu yükseltmek de bir taşikardi atağının sebebi olabilir. Peki, taşikardi nedir, neden olur?

14.06.2019Sağlık
Matcha Çayı Nedir Matcha Çayı Faydalı mı

Matcha Çayı Nedir? Matcha Çayı Faydalı mı?

Matcha çayı, son dönemlerin en popüler besinlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Adını çok duyduğumuz bu çay hakkında merak edilenleri Diyetisyen ve Fitoterapist İrem İmrağ anlattı. Matcha çayı nedir? Matcha çayı faydalı mı?

Kemikleri Güçlendiren Besinler

Kemikleri Güçlendiren Besinler

Doğadan gelen her şeyin vücudumuza inanılmaz faydaları bulunuyor. Bu haberimizde ise kemiklerimizi güçlendiren besinlerden bahsedeceğiz. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr.Burak Önvural konu ile ilgili bilgiler verdi.

Kemikleri Güçlendiren Besinler

Kemikleri Güçlendiren Besinler

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Dr.Burak Önvural konu ile ilgili bilgiler verdi.

Detoks Nedir İdeal Detoks Programı Nasıl Olmalı

Detoks Nedir? İdeal Detoks Programı Nasıl Olmalı?

Detoks, vücuttaki toksin ve ödemlerin atılmasına yardımcı olmasıyla biliniyor. Detoks nedir? İdeal detoks programı nasıl olmalı?

6 Adımda Metabolizmanızı Canlandırın

6 Adımda Metabolizmanızı Canlandırın!

Metabolizma; vücudumuzda gece gündüz çalışan bir sistem. Hepimizde mevcut olan; kimimizde hızlı, kimimizde daha yavaş çalıştığını bildiğimiz doğal bir düzen. Aktif bir şekilde çalışan metabolizmayı, kendisine gün boyu gönderilen yiyeceklerden elde ettiği kaloriyi kusursuz biçimde kullanabilen bir makineye benzetebiliriz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Sinem Usuk, 6 adımda metabolizmayı canlandırmanın yollarını açıkladı.

Göz seğirmesi nedir Göz seğirmesi neden olur

Göz seğirmesi nedir? Göz seğirmesi neden olur?

Son günlerde en çok merak edilen konulardan biri de göz seğirmeleri oldu. Kısa süreli yaşanan göz seğirmeleri stres, sigara kullanımı, çok fazla alkol, kafein tüketmek, uykusuzluk, dengesiz beslenme ve bazı ilaçların yan etkilerine bağlı olarak ortaya çıkıyor. Peki, göz seğirmesi nedir? Göz seğirmesi neden olur?

29.07.2018Sağlık
Göz Kremini Atlamamak İçin 3 Çok Geçerli Neden

Göz Kremini Atlamamak İçin 3 Çok Geçerli Neden

Daha önce de tüm bunlar söylendi ama yine yeniden söylemekte zarar görmüyoruz. Çünkü konu çok önemli: Kaz ayakları ve yüz kırışıklıkları maalesef hepimizin en büyük problem. Tamam, tüm o kırışıklıkları bol gülümsemek gibi çok iyi bir nedenden elde ettik ama yine de genç ve taze görünmek istiyorsak göz çevremize her şeyden daha iyi bakmamız gerekiyor.

13.02.2018Kişisel Bakım
Bipolar bozukluk nedir Bipolar belirtileri nelerdir

Bipolar bozukluk nedir? Bipolar belirtileri nelerdir?

Bipolar bozukluk yani halk arasında bilinen ismi ile manik depresife yatkınlık genetik olarak görülüyor. Yaşam boyu süren bipolar bozukluk tedavi edilmeyince, haftalarca sürebilir ve bu dönemde en çok kişinin yaşamına büyük zarar verir. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Sibel Çakır, bipolar bozukluğun belirtileri, nedenleri ve bipolar bozukluğun tedavisi hakkında bilgi verdi.

17.01.2018Sağlık
Göz kremini atlamamak için 3 çok geçerli neden

Göz kremini atlamamak için 3 çok geçerli neden

Daha önce de tüm bunlar söylendi ama yine yeniden söylemekte zarar görmüyoruz. Çünkü konu çok önemli: Kaz ayakları ve yüz kırışıklıkları maalesef hepimizin en büyük problem. Tamam, tüm o kırışıklıkları bol gülümsemek gibi çok iyi bir nedenden elde ettik ama yine de genç ve taze görünmek istiyorsak göz çevremize her şeyden daha iyi bakmamız gerekiyor.

27.11.2017Stil
Al, Iron’ı gör...

Al, Iron’ı gör...

Yıllardır çeşitli müsabakalara katılıyorum. Yüzme, koşu, bisiklet, hatta yağlı güreş... Ancak bunların çok üzerinde bir performans gerektiren bir yarışa ilk kez katıldım; Ironman... Hepsinden farklıydı. Çünkü bu triatlon yarışı... Mesafeler uzun, parkur zorlu... Daha rakipleri görünce moralim sıfıra indi, yarışta bisikletin iki kez lastiği patladı. Herkes çeşit çeşit enerji takviyeleri, vitaminler alırken ben de sadece iki muz vardı...

21.10.2017Hürriyet Pazar
Uyku düzenine ve sirkadiyen ritim bozukluğuna dikkat

Uyku düzenine ve sirkadiyen ritim bozukluğuna dikkat

Nobel Tıp Ödülü, bu yıl vücut saatinin işleyişini aydınlatan bilim insanlarına verildi. İnsanlar dahil canlı organizmaların 24 saatlik güne adapte olduğu bilinmesine karşın içsel saatin moleküler düzeyde işlendiği bilinmiyordu. Amerikalı 3 bilim insanı yaptıkları araştırmalar ile sistemin inceliklerini detaylı olarak açıkladılar.

6.10.2017Sağlık
Yedi yılda bir kendinizi yenileyin

Yedi yılda bir kendinizi yenileyin

Oz Büyücüsü lakaplı yazarımız Mehmet Öz, tüm dünyanın tanıdığı şöhretli bir doktor. Peki tavsiyelerine kendi ne kadar uyuyor? Doktor Öz’le buluştuk hem hayatına dair bilinmeyenleri öğrendik hem de kaliteli ve uzun bir yaşam için tavsiyeler aldık. Öğrendik ki şifa sadece brokolide, kinoada değil, evlilik de şart...

Mert Dumantepe: Yolculukta Derin Ven Trombozu’ndan korkun

Mert Dumantepe: 'Yolculukta Derin Ven Trombozu’ndan korkun'

Derin ven trombozu (DVT) bacağın kesilmesine kadar varan bir hastalık. Uzun yolculukta derin ven trombozu olmamak için Doç. Dr. Mert Dumantepe uyarıyor: “Belli bir pozisyonda geçen saatler en büyük düşmanınız.”

24.07.2017Sağlık
Yeni başlayanlar için espresso nasıl içilir

Yeni başlayanlar için espresso nasıl içilir?

Nasıl ki İtalya’da makarnanın üzerine yoğurt dökerek yemek büyük bir sosyal hataysa, New York’ta sosislinin üzerine mayonezi bol istemek sınır dışıysa, espresso içerken de bazı küçük detaylara dikkat etmekte fayda var. Bu dikkatiniz sayesinde bir Avrupa kafesinde zaten iki yudumda bitecek bir içecek için ‘sir’ler ve ‘kontes’ler tarafından alaycı tebessümlere boğulmazsınız.

6 fincandan fazlası düşüğe neden oluyor

6 fincandan fazlası düşüğe neden oluyor!

Son yıllarda adım başı gördüğümüz kahve markaları sayesinde, kahvenin değişik lezzetlerde, soğuk olarak hazırlanarak yaz mevsiminde de tüketiminin artması, çeşidi gitgide artan enerji içecekleri eski yıllara göre çok daha fazla ve hesapsız kafein alımına neden oluyor.

18.07.2016Sağlık
Kemik erimesi (osteoporoz) hayatınızı zehir etmesin

Kemik erimesi (osteoporoz) hayatınızı zehir etmesin

Kemikler ergenlik çağında güçlenmeye başlar ve 30’lu yaşlara gelindiğinde güçlenme tamamlanmış olur. 40 yaşından itibaren ise kadınlarda ve erkeklerde yaşa bağlı olarak ağır ağır kemik kaybı başlar. Kemiklerin yoğunluğunun azalması, kemik erimesi olarak nitelendirilir. Günümüzde özellikle kadınların korkulu rüyası haline gelen bu hastalıktan korunmak aslında çok basit.

15.02.2016Sağlık
Çikolata kistinden korunmak için şekerli gıdalardan uzak durun

Çikolata kistinden korunmak için şekerli gıdalardan uzak durun

İngiltere’de yapılan bilimsel araştırmada 5 kadından birinde rastlanan Çikolata Kisti (Endometriozis) hastalığının tedavisinde çikolata, et, buğday ve süt ürünlerinin tüketimini azaltmanın olumlu etkileri olduğu görüldü.

28.01.2016Sağlık
Unutkanlığa iyi gelen besinler

Unutkanlığa iyi gelen besinler

Çağımızın hastalığı olarak nitelendirilen unutkanlık artık ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Öyle ki hangi eşyayı nereye koyduğumuzu hatta ne konuştuğumuzu bile unutur hale geldik. Üstelik unutkanlığın ileri seviyesi Alzheimer’a yol açtığı unutulmamalı. Fakat sağlıklı ve düzenli beslenerek unutkanlığın üstesinden gelebiliriz.

16.12.2015Sağlık
Fizyoterapist Metin Haraylaaşk, zihin ve sufizm üçgeninde kişisel gelişim

Fizyoterapist Metin Hara'ylaaşk, zihin ve sufizm üçgeninde kişisel gelişim

Haftalardır çok satan listelerinden inmeyen 'Aşkın İstilası-Yol' kitabında fizyoterapist Metin Hara; doğru enerji yollayarak aşık olabileceğimizi ve park yeri bulabileceğimizi söylüyor.

29.07.2014Hayat
Fizyoterapist Metin Haraylaaşk, zihin ve sufizm üçgeninde kişisel gelişim

Fizyoterapist Metin Hara'ylaaşk, zihin ve sufizm üçgeninde kişisel gelişim

Bir kitap yazdı ve onunla hayatımızı değiştirecek. Fizyoterapist Metin Hara; doğru enerji yollayarak aşık olabileceğimizi ve park yeri bulabileceğimizi söylüyor.

16.06.2014Hayat
Nedeni bilinmiyor kesin tedavisi yok

Nedeni bilinmiyor kesin tedavisi yok

Bacaklarınızda zonklama, ürperme, hareket ettirme isteği ve benzer rahatsızlıklar hissediyorsanız Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) hastalığınız olabilir. Her yaştan insanda görülebilen HBS, nörolojik bir hastalık ve ilerleyen yaşla birlikte etkilerini de artırıyor.

2.06.2014Sağlık
Yatakta sadece bu ikisini yapın

Yatakta sadece bu ikisini yapın

Uyku hijyeni, kaliteli uyku için alacağınız önlemlerden ibaret. İlk şartı, yatağınızda uyumak. Zira uyku tıbbı otoriteleri, “uyku yatakta uyunmalı” ve “yatak uyku ve cinsel aktivite dışında başka bir amaç için kullanılmamalı” görüşünde birleşiyor.

13.03.2014Kelebek

Yazar Sonuçları

Hipertansiyon hakkında bilmeniz gereken 6 önemli bilgi

Türkiye’de 65 yaş üstü yetişkinlerin yüzde 43’ü hipertansiyona sahip. Birçok insanda semptom göstermediği için de ‘sessiz katil’ olarak biliniyor.

13.10.2019

Yanak estetiğinde cerrahi tedavi Hollywood yanağı

Yüz, bir insanla karşılaştığımızda gördüğümüz ilk yerdir. Yüz, aynı zamanda güzellik ve çekiciliğin de en önemli kriteridir.

1.06.2019

Uyku meselesi çok mühim

Uyku sorunu olanlar daha sık hastalanıyor. Bağışıklıkları daha güçsüz. Otoimmün hastalıklara daha yatkınlar. Depresyona, panik bozukluğa eğilimleri fazla.

26.03.2019

Ergojenik Destek Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Sporcuların vücut ve özellikle kas kasılması için gerekli enerjiyi sağlama, kas kütlesi ve kuvvetini artırma, dayanıklılık kapasitesini yükseltme, egzersiz sırasında oluşacak yorgunluğun daha geç ortaya çıkmasını sağlama, antrenman ve müsabakalar sonrası ve ara devrelerde toparlanmayı hızlandırma, egzersiz sırasında oluşabilecek oksidanlar ve laktik asit gibi ürünlerin zararlı etkilerini yok etmek için, performansın artırılması amacıyla doğal yetenek ve antrenmanın yanı sıra çeşitli yöntemler ve maddelerin kullanılması ergojenik yardım olarak adlandırılır.

26.12.2018

Kadınlarda yumurta dondurma devri

Kariyer planları, doğru zaman derken ileri yaşlarda evlilikler ve doğumlar artış gösterdi.

23.09.2018

Kanser çipi

Sevgili Hürriyet Ankara okurları.“Tıpta Yenilikler” köşemizde bu hafta, birçok kanser hastasının hayatını etkileyecek olan “kanser çipi” konusunu ele alıyoruz.

7.05.2018

Tıpta yenilikler

Sevgili Hürriyet Ankara okurları. Dünya’da hızla gelişen/değişen teknoloji, insanların günlük yaşamında önemli kolaylıklar sağlıyor. Ve tabii, teknolojik gelişmeler...

23.04.2018

Mitokondrilerimiz azaldıkça biz yorgun düşeriz

Yaş ilerledikçe artan kas erimesini önlemenin yolu, fiziksel aktiviteden ve mitokondri yaşlanmasını azaltan doğal desteklerden geçiyor.

15.12.2017

Çay neden sağlıklı bir içecek

Yeşil çay veya siyah çay ‘kateşin’ olarak adlandırılan antioksidanlardan çok zengin içecekler de ondan.

6.11.2017

“Tüpe mide ameliyatı şu kadara, gelin olun!” diye ilanlar var… BUNA DUR DENMESİ LAZIM!!!

ÖZGE Şeker’in ölümü, uygunsuz ameliyatları ve hasta mağduriyetini gündeme getirdi.

25.10.2017

10 maddede kısa bir metabolizma turu

Sık sık duyarsınız şu cümleleri: Benim metabolizmam yavaşmış. Hatta arızalıymış. Benim metabolizmam çok tembel, yediklerimi yakamıyor, yağa çevirip depoluyormuş. Metabolizma sadece “kilo meselesi”ni ayarlamaktan çok daha derin, karmaşık bir süreçtir. Ama yine de bilinmesi gereken bazı basit yanları vardır. Neler mi onlar? Buyurun...

16.10.2017

Neden fit olmalıyız?

Egzersizin, özellikle “aerobik” egzersizlerin (yani “kardiyo” çalışmalarının) bedene biyolojik, ruha duygusal pek çok fayda ve desteği var. Üstelik bu faydaların çoğu bilimsel olarak da net ve açık olarak gösterilmiş. Detaylar için buyurun...

12.10.2017

İftar sofrasından doymadan kalkın

Gülben Ergen bu hafta, Detoks ve Sağlıklı Yaşam Danışmanı Gül Kaynak ile bir araya geldi ve ramazan öncesinde beslenme ile ilgili merak ettiklerini sordu.

23.05.2017

Ar yu çekindırılıst?

Haftalardır devam eden referandum tartışmalarında, bendeniz kendimi hızlandırılmış İngilizce kursuna gitmiş zavallı Yiğit Özgür karakterleri gibi hissediyorum: "Yes mi, no mu? Çabuk söyle! Ar yu çekindırılıst?" Doğru tercihi yapma zorunluluğunun yarattığı bir büyük gerginlik...

20.02.2017

10 maddede metabolizma

Sık kullandığımız bazı yabancı sağlık sözcükleri var. Bunlardan biri de “metabolizma”. Metabolizma en sıradan cümlelerimizin, kahve ve çay sohbetlerimizin içine bile girdi. Mesela herkes ya metabolizmasından şikâyetçi ya da onunla övünüyor. Kilo alanlar “ne yapayım, metabolizmam iyi çalışmıyor!” derken, kilo sorunu olmayanlar “aslan gibi bir metabolizmam var, ne yesem yiyeyim bir gram kilo almıyorum” diyor. Peki, doğrusu ne? Gelin, 10 maddede şu metabolizma konusunu yeniden bir inceleyelim. Buyurun...

3.03.2016

Pilates Ve Beslenme

Pilates yaparken ne yiyeceğinizi bilmiyorsanız buraya kulak verin ve pilatesten maksimum düzeyde yararlanmanız için nasıl beslenmeniz gerektiğini öğrenin!

17.02.2016

Uyku apnesi kâbusunuz olmasın

İyi bir uyku kadar önemli olan çok az şey var. Ama birçoğumuz gecede yedi saat bile uyumuyor. Daha kötüsü, hayatlarımızı riske atan uyku bozuklukları çekiyoruz! Oysa kaliteli bir uyku hayatınızı kurtarabilir

26.09.2015

Metabolizmanın atesi nasıl yükseltilir?

Hücrelerimizde bulunan ve metabolizmayı hızlandıran organcığın adı, mitokondriadır. Bu organcık, yalnız metabolizmamızı hızlandırarak kilo ayarımıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda uzun ömrün de sırrıdır.

21.08.2015

Aşkı zihninle yaşarsan karmaşa gönlünle yaşarsan huzur bulursun

Metin Hara’yla sohbetimize kaldığımız yerden devam ediyoruz...

5.07.2015

Bu yazı hayatınızı kurtarabilir

Sabahları perişan kalkıyor, kaliteli uuyku uyuyamıyorsanız, dikkat!.

4.01.2015

Makrobiyotik beslenme

Madonna ve Gwyneth Paltrow, kusursuz fiziklerini öncelikle spora ve sağlıklı beslenme düzenine borçlu hiç şüphesiz... Bir de önemli sırları var; makrobiyotik beslenme. Peki, “makrobiyotik beslenme” nedir? Beslenme Uzmanı Dr. Ahmet Karaçam’a sorduk...

11.04.2014

Mitokondrilerinizi hasta etmeyin

Sadece un, şeker, nişasta değil, meyvelerde bulunan fruktoz bile aşırı tüketildiğinde ciddi bir mitokondri zehri haline gelebiliyor.

14.03.2014