MENÜ

İdo

İdo ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İdo haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.500 İdo haberi bulunmuştur.

İDO NEDİR?

İDO - İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. İstanbul'un deniz ulaşımına ve trafik sorununun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 1987 yılında kurulmuştur. 2005 Mart ayında, TDİ'ye bağlı Şehirhatları İstanbul Deniz Otobüsleri'ne devredilmiştir. İDO günümüz itibariyle 103 gemi ve 88 iskelesiyle dünyanın en büyük araç ve yolcu deniz taşımacılığı şirketidir.

İstanbul'da her geçen gün artan trafik sorununa alternatif arayan İ.B.B. 1987 ve 1988 yıllarında Norveç'ten satın alınan 449 yolcu kapasiteli 10 adet deniz otobüsü ile hizmete başlamıştır. Bugün toplam 22 deniz otobüsü ile hizmet veren İDO 1995 yılında Avustralya'dan satın alınan 2 adet Monohull tipi 155 yolcu kapasiteli deniz otobüsü ile 10 olan gemi adedini 12'ye çıkarmıştır (Akşemseddin & Ertuğrul Gazi).

10 gemilik bir projenin ilk 2 adedi olan ve 1996 yılında teslim edilen Avustralya yapımı catamaran tipi 450 yolcu kapasiteli deniz otobüsleriyle (Sinan Paşa & Piyale Paşa) ile bu sayı 14'ü bulurken, 1997 Norveç yapımı 350 kişilik 3 gemi ve 400 kişilik 2 gemi ve yine ilk defa Türkiye Gemi Sanayi Pendik Tersanesi'nde imal edilen 400 kişilik 1 gemi ile sayı 20'ye yükselmiştir. 1997 yılında Yalova - Yenikapı arasında çalıştırılmak üzere 500 yolcu, 94 araç kapasiteli arabalı feribot Avustralya'da inşa ettirilmiştir. 1998 yılında Yenikapı - Bandırma arasında karşılıklı çalıştırmak üzere yine aynı tersaneden - Austal Ships firmasından 800 yolcu kapasiteli 200 araçlık arabalı 2 feribot inşa ettirilmiştir (Turgut Özal & Adnan Menderes). Bu iki feribot 36 deniz mili hıza ulaşabiliyor. 12 Aralık 2005'te yine Austal firmasıyla kontratı imzalanan ve 2007'de teslim edilen 2 yeni feribotla yine Bursa-Yenikapı arasında ulaşım kolaylaşmıştır. Her biri 1200 yolcu ve 225 araç kapasiteli katamaran tipi bu gemiler 35 deniz mili hıza sahip olup mesafeyi 75 dakikaya indirmiştir. Ayrıca 2007 yılında Hollanda'lı Damen Shipyards'tan 5 adet 30 deniz mili hız, 449 yolcu kapasiteli deniz otobüsü alınmıştır.

2004 yılının Nisan ayında Akşemseddin ve Ertuğrul Gazi deniz otobüsleri İDO'dan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmiştir.

İDO, 2005 Şubat ayında ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) ile bir protokol yaparak Türkiye Şehir Hatları İşletmesini devralma iradesini ortaya koymuştur. Devralma işlemleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adına İDO tarafından yürütülmüştür. Devralma işlemiyle birlikte İstanbul’da deniz ulaşımından sorumlu tek otorite İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmuş ve bu otorite de büyük ölçüde İDO’ya devredilmiştir.

İDO filosu; Toplam 33 hatta, 25 Deniz Otobüsü, 10 Hızlı Feribot, 18 Araba Vapuru, 35 Şehirhatları Yolcu Vapuru, 10 Deniz Taksi ve Mavi Marmara Yolcu Gemisi ile 88 noktaya hizmet götürmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin (İDO) yüzde 100 oranındaki hissesinin özelleştirilmesi ihalesinin nihai pazarlık sonucu ihaleyi, 861 milyon dolarlık teklifle Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu kazandı.

İstanbul-Bursa seferlerinde 2013'te hizmete başlayan Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) şirketi yolculara bir seçenek daha sunmaktadır.
İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) bağlı Pendik İDO durağına İETT otobüsleriyle gidilebilmektedir.

İdo Haberleri

İdo Tatlısesi çıldırtan iddia

İdo Tatlıses'i çıldırtan iddia

Bir süredir Yasemin Şefkatli ile aşk yaşayaşan İdo Tatlıses hakkında ilginç bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre; Yasemin Şefkatli, adını Survivor yarışması ile duyuran Anıl Tetik ile aşk yaşıyordu... Anıl Tetik ile yakın arkadaş olan İdo da Yasemin ile bu sayede tanıştı. Tetik ve Şefkatli ilişkisi noktalanınca, İdo aşkını ilan etti.

19.1.2018Magazin
Yasemin meğer arkadaşının aşkıymış

Yasemin meğer arkadaşının aşkıymış!

İdo - Yasemin aşkında şaşırtan detay...

19.1.2018Magazin
(Ek bilgilerle) - İstanbulda şiddetli rüzgar etkili oluyor

(Ek bilgilerle) - İstanbul'da şiddetli rüzgar etkili oluyor

(Ek bilgilerle) - İstanbul'da şiddetli rüzgar etkili oluyor

18.1.2018İstanbul
Lodos ve yağış İstanbulda etkili oluyor

Lodos ve yağış İstanbul'da etkili oluyor

İstanbuL'da sabah saatlerinden itibaren etkili olan lodos nedeniyle deniz seferlerinde aksamalar yaşanıyor. Etkili olan lodos denizde dev dalgalar oluşturdu. İstanbul Boğazı kıyılarında lodos nedeniyle dalgaların sahile çarpmasıyla su seviyesi 3-4 metre yüksekliğe kadar çıktı.Olumsuz hava koşulları nedeniyle İDO ve BUDO da bazı seferler iptal edildi

18.1.2018Haber
flaş...

flaş...

flaş...

18.1.2018İstanbul
İstanbulda lodos ve yağış etkili oluyor

İstanbul'da lodos ve yağış etkili oluyor

İstanbul'da lodos ve yağış etkili oluyor

18.1.2018İstanbul
Fırtına Türkiyeyi vurdu İzmirde deniz taştı...

Fırtına Türkiye'yi vurdu! İzmir'de deniz taştı...

İstanbul ve İzmir'de şiddetli fırtına nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşıyor. Fırtınanın hızı İstanbul'da 93 km, İzmir'de ise 103 km olarak ölçüldü. Şiddetli lodos nedeniyle dev dalgalar oluştu, ağaçlar kökünden söküldü. İki kentte de ulaşım da bir çok sefer iptal oldu. İzmir'de deniz ve kara birleşti. Bir çok ev ve iş yerini su bastı; vatandaşlar ayakta dahi durmakta zorlandı.

18.1.2018Gündem
İşte İDO ve BUDOnun iptal edilen seferleri

İşte İDO ve BUDO'nun iptal edilen seferleri

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ve Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO), hava muhalefeti nedeniyle bu sabah yapılması planlanan bazı seferlerini iptal etti.

17.1.2018Gündem
İDO ve BUDOda sefer iptalleri

İDO ve BUDO'da sefer iptalleri

İDO ve BUDO'da sefer iptalleri

17.1.2018İstanbul
Hava durumu için yeni uyarılar geldi: Birçok il için kar ve şiddetli yağmur uyarısı

Hava durumu için yeni uyarılar geldi: Birçok il için kar ve şiddetli yağmur uyarısı

Dün kuvvetli fırtına bilgilendirmesinde bulunan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugünkü hava durumu için yeni uyarılar verdi. İstanbul'da dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan şiddetli rüzgar nedeniyle deniz seferlerinde aksamalar yaşanıyor. Denizde dev dalgalar oluştu. İstanbul Boğazı kıyılarında dalgaların sahile çarpmasıyla su seviyesi 3-4 metre yüksekliğe kadar çıktı. Peki bugün hava nasıl olacak? Kar yağacak mı?

17.1.2018Gündem
Gelinimiz pek güzel

"Gelinimiz pek güzel"

İdo Tatlıses, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Yasemin Şefkatli ile yaşadığı aşkı duyurmuştu.

15.1.2018Magazin
Meltdown ve Spectre tehlikesine aman dikkat

Meltdown ve Spectre tehlikesine aman dikkat!

Kaspersky Lab GReAT Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Ido Naor, Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarıyla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

11.1.2018Teknoloji
İşte İbrahim Tatlıses’in İdo Tatlıses’in sevgilisi - Yasemin Şefkatli kimdir

İşte İbrahim Tatlıses’in İdo Tatlıses’in sevgilisi - Yasemin Şefkatli kimdir?

İmparator İbrahim Tatlıses’in oğlu İdo Tatlıses, sevgilisi Yasemin Şefkatli'ye aşkını ilan etti. Yasemin Şefkatli'nin yaşı ve kariyeri merak ediliyor. Peki İdo Tatlıses’in sevgilisi Yasemin Şefkatli kimdir?

10.1.2018Magazin
İdo sevgilisi Yasemin Şefkatliye aşkını böyle ilan etti

İdo sevgilisi Yasemin Şefkatli'ye aşkını böyle ilan etti

İbrahim Tatlıses’in oğlu İdo, sevgilisi Yasemin Şefkatli’ye aşkını bu sözlerle ilan etti...

9.1.2018Magazin
Kayıp 2 mürettebatın aileleri: Arama çalışmaları tekrar başlatılsın

Kayıp 2 mürettebatın aileleri: Arama çalışmaları tekrar başlatılsın

Kayıp 2 mürettebatın aileleri: Arama çalışmaları tekrar başlatılsın

7.1.2018Kartal
Sefer iptallerine, otomatik yanıt

Sefer iptallerine, otomatik yanıt

YENİ yıl ile birlikte Bostancı-Beşiktaş-Bakırköy hatlarında birçok seferi iptal eden İstanbul Deniz Otobüsleri’ne (İDO) sosyal medya üzerinden gelen sorulara da otomotik mesaj iletiyor.

3.1.2018Ekonomi
İstanbullulara sabah şoku... Deniz otobüsü diye geldiler, dolmuşla gittiler

İstanbullulara sabah şoku... Deniz otobüsü diye geldiler, dolmuşla gittiler

İstanbul Deniz Otobüsler’inin (İDO) tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan Bostancı-Beşiktaş-Bakırköy arasındaki sefer saatlerindeki değişiklik bugün başladı. Bu değişiklikten habersiz yüzlerce yolcu İDO’nun Bostancı’daki iskelesinin önünde mağdur oldu. Bunu gören dolmuş sahipleri de İDO’nun önünden Beşiktaş ve Bakırköy’e taşıma yapmaya başladı. İstanbullular İDO’daki seferlerin azaltılmasını sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarla tepki gösterdi.

2.1.2018Ekonomi
Seferler bitti, dolmuş hattı başladı

Seferler bitti, dolmuş hattı başladı!

İSTANBUL Deniz Otobüsleri’nin (İDO) tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan Bostancı-Beşiktaş-Bakırköy arasındaki sefer saatlerindeki değişiklik bugün başladı.

2.1.2018Ekonomi
Yılbaşı tatilinden dönenler Bandırma İskelesinde uzun kuyruk oluşturdu

Yılbaşı tatilinden dönenler Bandırma İskelesinde uzun kuyruk oluşturdu

Yılbaşı tatilinden dönenler Bandırma İskelesinde uzun kuyruk oluşturdu

1.1.2018Bandırma
Kadıköylüler isyan etti Kampanya başlattılar...

Kadıköylüler isyan etti! Kampanya başlattılar...

İDO’nun iç hatlarda değişikliğe gitmesi yolculardan tepki aldı. Özellikle Bostancı-Beşiktaş hattının eski saatlerine dönmesi için imza kampanyası başlatılırken, İDO yetkilileri söz konusu hattın maliyetlerini karşılamadığını, kâr elde edemedikleri için böyle bir karar aldıklarını söyledi.

29.12.2017Ekonomi
İDOdan sefer iptalleri (2)

İDO'dan sefer iptalleri (2)

İDO'dan sefer iptalleri (2)

23.12.2017İstanbul
İDOnun bazı seferleri iptal

İDO'nun bazı seferleri iptal

Olumsuz hava şartları nedeniyle İstanbul Deniz Otobüsleri'nin (İDO) bazı seferleri iptal edildi.

23.12.2017Gündem
İDOdan sefer iptalleri

İDO'dan sefer iptalleri

İDO'dan sefer iptalleri

23.12.2017İstanbul
Hava durumu: Anadolu Yakasında kar yağışı başladı - Pazar günü kar yağacak mı

Hava durumu: Anadolu Yakası'nda kar yağışı başladı - Pazar günü kar yağacak mı?

İstanbul'un Anadolu Yakası'nda yüksek kesimlerde kar ve karla karışık yağmur etkili oluyor. Araçlar ve çatılar beyaza büründü. Olumsuz hava koşulları nedeniyle İstanbul Deniz Otobüsleri'nin (İDO) bazı seferleri iptal edildi. Bu arada D-100 Karayolu İstanbul - Ankara istikametinin Bolu Dağı geçişinde kar yağışı nedeniyle TIR’ların geçişine izin verilmiyor. TIR’lar TEM Otoyolu’na yönlendiriliyor. Bölgede kar yağışı etkili olmaya devam ediyor.

23.12.2017Gündem
Marmarada deniz ulaşımına fırtına engeli

Marmara'da deniz ulaşımına fırtına engeli

Marmara Denizi'ndeki olumsuz hava koşulları nedeniyle İstanbul Deniz Otobüslerinin (İDO) bazı seferleri iptal edildi.

22.12.2017Gündem
KİPTAŞın, Yeşilce Aydos projesinde satışlar başladı

KİPTAŞ'ın, Yeşilce Aydos projesinde satışlar başladı

KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, 130 milyon lira civarında yatırım değerine sahip Yeşilce Aydos projesinde satışların başladığını belirterek, "Biz burada sıfır karla çalışıyoruz, maliyetine veriyoruz. 284 bin lira 2+1 daire için gayet uygun." dedi.

20.12.2017Ekonomi
HGS ödemeleri kredi kartıyla yapılabiliyor mu İşte o yenilik

HGS ödemeleri kredi kartıyla yapılabiliyor mu? İşte o yenilik

PTT AŞ kanalıyla alınan HGS ürünlerine kredi kartı ile otomatik ödeme talimatı verilebilecek.

18.12.2017Gündem
HGSde yeni dönem başlıyor

HGS'de yeni dönem başlıyor

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT AŞ) kanalıyla alınan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ürünlerine kredi kartı ile otomatik ödeme talimatı verilebilecek.

18.12.2017Ekonomi
Lodos nedeniyle şehir hatlarından sefer iptali geldi

Lodos nedeniyle şehir hatları'ndan sefer iptali geldi

Lodos nedeniyle şehir hatları'ndan sefer iptali geldi

16.12.2017İstanbul
Deniz ulaşımına hava engeli

Deniz ulaşımına hava engeli

Deniz ulaşımına hava engeli

10.12.2017Merkez
Yalovada deniz ulaşımına lodos engeli

Yalova'da deniz ulaşımına lodos engeli

Yalova'da deniz ulaşımına lodos engeli

10.12.2017Merkez
Uçaklar havada tur atıyor... İptal haberleri gelmeye devam ediyor

Uçaklar havada tur atıyor... İptal haberleri gelmeye devam ediyor

İSTANBUL'DA dün akşam 21.00 itibariyle etkili olan ve Atatürk Havalimanına iniş için alçalmak isteyen uçakların yoğunluk nedeniyle havada tur atmasına neden olan şiddetli lodos bugün yerini yağmura bıraktı. İstanbul'daki deniz ulaşımında da aksamalar yaşandı.

10.12.2017Gündem
İstanbulda lodosla birlikte sağanak yağmur

İstanbul'da lodosla birlikte sağanak yağmur

İstanbul'da lodosla birlikte sağanak yağmur

10.12.2017Üsküdar
Bursada lodos ve sağanak hayatı olumsuz etkiledi

Bursa'da lodos ve sağanak hayatı olumsuz etkiledi

Bursa'da lodos ve sağanak hayatı olumsuz etkiledi

10.12.2017Merkez
İstanbul’da lodos ve yağmur

İstanbul’da lodos ve yağmur

İstanbul’da lodos deniz ulaşımını aksatmaya devam ediyor. İDO, dün lodos nedeniyle tüm iç hat seferlerinin iptal edildiğini açıklarken Marmara Bölgesi’nde etkili olan lodos fırtınası nedeniyle İDO ve BUDO feribot seferlerinde de iptaller devam ediyor. İstanbul'da bugün parçalı, zamanla çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı bir gün bekleniyor. Öte yandan Trakya üzerinde meydana gelen gök gürültülü fırtınanın İstanbul'a doğru ilerleyişi de meteoroloji radarına yansıdı.

10.12.2017Haber
Deniz ulaşımına lodos engeli: İDO 22, BUDO 16 seferini iptal etti

Deniz ulaşımına lodos engeli: İDO 22, BUDO 16 seferini iptal etti

Deniz ulaşımına lodos engeli: İDO 22, BUDO 16 seferini iptal etti

10.12.2017Merkez
İstanbulda hava bir anda karardı Meteorolojiden son dakika uyarısı geldi

İstanbul'da hava bir anda karardı! Meteoroloji'den son dakika uyarısı geldi

İstanbul'da yağmur bulutlarıyla hava bir anda karardı. Kara bulutlar İstanbul'un etrafını sararken, sağanak yağış etkili oldu. Lodos ve yağışın etkisiyle vatandaşlar zor anlar yaşarken, yollarda su birikintileri oluştu. Marmara Bölgesi’nde etkili olan lodos fırtınası nedeniyle İDO ve BUDO feribot seferlerinde de iptaller devam ediyor. Meteoroloji'den de İstanbul için bir son dakika uyarısı geldi. Uyarıda, "İstanbul radarından alınan verilere göre İstanbul genelinde devam eden sağanak yağışların İstanbul Anadolu yakasında yerel olarak kuvvetli olması beklenmektedir. İlgililerin ve vatandaşların olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir" denildi.

10.12.2017Gündem
Deniz ulaşımına lodos engeli devam ediyor

Deniz ulaşımına lodos engeli devam ediyor

Deniz ulaşımına lodos engeli devam ediyor

10.12.2017İstanbul
İDO ve BUDO deniz seferlerine lodos engeli

İDO ve BUDO deniz seferlerine lodos engeli

İDO ve BUDO deniz seferlerine lodos engeli

9.12.2017Bandırma
Deniz ulaşımına lodos engeli

Deniz ulaşımına lodos engeli

Deniz ulaşımına lodos engeli

9.12.2017İstanbul
Son dakika.. İstanbulda İDO tüm iç hat seferlerini iptal etti

Son dakika!.. İstanbul'da İDO tüm iç hat seferlerini iptal etti

İDO, lodos nedeniyle tüm iç hat seferlerinin iptal edildiğini açıkladı. Şehir Hatları'nın ise Eminönü-Üsküdar seferleri karşılıklı olarak iptal edildi.

9.12.2017Gündem
Lodos nedeniyle bazı İDO seferleri iptal edildi

Lodos nedeniyle bazı İDO seferleri iptal edildi

Lodos nedeniyle bazı İDO seferleri iptal edildi

9.12.2017İstanbul
Lodos etkili oldu, deniz otobüsü geri döndü

Lodos etkili oldu, deniz otobüsü geri döndü

Lodos etkili oldu, deniz otobüsü geri döndü

1.12.2017Bandırma
Deniz ulaşımına lodos engeli

Deniz ulaşımına lodos engeli

Deniz ulaşımına lodos engeli

1.12.2017Bursa
Deniz seferlerine lodos engeli

Deniz seferlerine lodos engeli

Marmara'da etkili olan lodos deniz seferlerinde aksamalara neden oluyor. İDO'nun internet sitesinden yapılan açıklamada, "Olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle bugün ikinci bir duyuruya kadar tüm iç hat seferlerimiz iptal edilmiştir" denildi. Şehir Hatları ise, "06:45 Adalar-Beşiktaş, 07:45, 08:45 Karaköy-Bostancı ve 07:55, 08:35, 09:35 Bostancı-Karaköy seferlerimiz lodos nedeniyle iptal edilmiştir" duyurusunu yaptı. BUDO'nun internet sitesinden yapılan açıklamaya göre de saat 07.30'daki Bursa (Mudanya)- İstanbul (Büyükçekmece), 08.30'daki İstanbul (Eminönü/Sirkeci)-Bursa (Mudanya) ve 19.30'daki İstanbul (Büyükçekmece)-Bursa (Mudanya) seferleri gerçekleştirilemeyecek. Bursa (Mudanya)- İstanbul (Eminönü/Sirkeci) hattında saat 07.00'deki sefer de aynı gerekçeyle yapılamadı.

1.12.2017Haber
Deniz seferlerine lodos engeli

Deniz seferlerine lodos engeli

Deniz seferlerine lodos engeli

1.12.2017İstanbul
flaş...

flaş...

flaş...

1.12.2017İstanbul

Yazar Sonuçları

Osmangazi darbesi yiyen İDO, Yunan adalarına gidecek

YILLARIN bankacısı Necmi Rıza Bozantı’nın İDO Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine başlaması Osmangazi Köprüsü’nin hizmete açıldığı günlere denk geldi.

14.1.2018

Sizden bilet aldım böbreğim için ‘Geçmiş olsun’ demediniz

KAYSERİ merkezli Biletal İç ve Dış Ticaret A.Ş. CEO’su Yaşar Çelik’e geçenlerde bir mail ulaştı:

6.1.2018

Vapurla Ankara’ya Seyahati Mümkün Kılan İcat: EmDrive

İçi boş metal bir kutuyu, neyin içerisine koyarsanız koyun, onu uçurduğu düşünün! Normal şartlarda da, yüzbinlerce yılda ulaşabileceğimiz uzayın derinliklerine, aylar içerisinde ulaştırabilecek, yakıt kullanmayan pervanesiz bir motor: EmDrive! Çalışmaya başladı bile!

15.12.2017