MENÜ

Hıdırellez Ne Zaman

Hıdırellez Ne Zaman ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hıdırellez Ne Zaman haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 69 Hıdırellez Ne Zaman haberi bulunmuştur.

Hıdırellez Ne Zaman Haberleri

Hıdırellez nedir Hıdırellez ne zaman kutlanacak

Hıdırellez nedir? Hıdırellez ne zaman kutlanacak?

Baharın müjdeleyicisi olarak da bilinen Hıdırellez'de her bölge ve yörenin kendine has kutlama adetleri bulunuyor. Her yıl mayıs ayında geleneksel bayram olarak kutlanan Hıdırellez nedeniyle, ülkenin dört bir yanında ateşler yakılıyor, dilek tutularak bunun üzerinden atlanıyor. Peki, Hıdırellez nedir? Hıdırellez ne zaman kutlanacak?

4.05.2019Gündem
Hıdırellez ne zaman 2019 Hıdırellez kutlama tarihi

Hıdırellez ne zaman? 2019 Hıdırellez kutlama tarihi

Hıdırellez, Türk kültürü içerisinde somut olmayan kültürel miras alanları arasında yer alıyor. Kış mevsiminin ardından doğanın canlanması ve bolluk, bereketi ifade eden Hıdırellez, diğer taraftan ise Hızır ile İlyas Peygamber'in yeryüzünde buluştuğu gün olarak bilinmektedir. Peki, bu yıl Hıdırellez ne zaman kutlanacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

29.04.2019Gündem
Hıdırellez ne zaman kutlanacak

Hıdırellez ne zaman kutlanacak?

Türk kültürünün en renkli geleneklerinden olan Hıdırellez, Balkanlar'dan Orta Asya'ya geniş bir coğrafyada kutlanmaya devam edecek. UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'nde yer alan Hıdırellez kutlamaları için hazırlıklar devam ederken, Hıdırellez'in ne zaman kutlanacağı merak konusu oldu. Peki, bu yıl Hıdırellez ne zaman kutlanacak?

23.04.2019Gündem
Hıdırellez ne zaman Hıdırellez hangi tarihte kutlanıyor

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez hangi tarihte kutlanıyor?

Baharın habercisi kabul edilen, Hızır ve İlyas peygamberlerin her yıl buluştuklarına inanılan 'Hıdırellez', farklı gelenek ve inanışlarla kutlanıyor. Hıdırellez, Türkiye'nin yanı sıra Balkanlar ile Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Azerbaycan gibi ülkelerde geleneksel bir bayram olarak biliniyor. Peki, Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez hangi tarihte kutlanıyor?

17.04.2019Gündem
Hıdırellez şenlikleri bu yıl nerede kutlanacak Hıdırellez şenlikleri duası nedir

Hıdırellez şenlikleri bu yıl nerede kutlanacak? Hıdırellez şenlikleri duası nedir?

UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'nde yer alan Hıdırellez , kutlamaları için hazırlıklar tamamlandı. Hz. Hızır ile Hz. İlyas Peygamberin kavuşma günü olarak kabul edilen ve baharın müjdeleyicisi anlamına gelen Hıdırellez, bugün kutlanacak. Yarın ikindi zamanı ise sona erecek. İşte Türk kültürünün en renkli geleneklerinden olan Hıdırellez hakkında merak edilenler!

6.05.2018Gündem
Hıdırellezin en ilginç gelenekleri

Hıdırellez'in en ilginç gelenekleri!

Mevsim sürekli olarak değişiyor ve sıcaklıklar artıyor. Her yıl 5 Mayıs'ta ise ateşler etrafında Hıdırellez kutlanıyor. Hıdırellez aynı zamanda yaşadığımız eşsiz coğrafyanın dört bir yanında doğanın uyanışının müjdesini veriyor. İşte efsanelerinden, ilginç inanışlarına, geleneklerinden yemeklerine kadar Hıdırellez...

6.05.2017Seyahat
Hıdırellez şenlikleri başladı Hıdırellez dileği nasıl yapılır

Hıdırellez şenlikleri başladı! Hıdırellez dileği nasıl yapılır?

Hıdırellez dileği, geleneklere göre her yıl baharın gelişinin kutlandığı günde, uygun usullere göre gerçekleştirilmektedir. Bazı illerde belirlenen noktalarda gerçekleştirilen Hıdırellez şenliklerinin vazgeçilmezi olan bu ritüel, çeşitli şekillerde gerçekleştirilmektedir. Bu yıl 5 mayıs tarihine denk gelen şenlikler, Orta Asya, Ortadoğu ve Anadolu'da coşkuyla kutlanmaktadır. Peki, Hıdırellez dileği nasıl yapılacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

5.05.2017Gündem
Hıdırellez ne zaman kutlanacak Hıdırellez nedir

Hıdırellez ne zaman kutlanacak? Hıdırellez nedir?

Hıdırellez ne zaman kutlanacak sorusu, o gün içerisinde dilekler tutup, uygun bir şekilde uygulayacak olan vatandaşların merakına neden oldu. Uzun yıllardan bu yana Türk gelenekleri çerçevesinde çeşitli etkinliklerle kutlanan Hıdırellez, dileklerin gerçekleşmesi ile bağdaşlaşmıştır. Bu yıl da birçok vatandaş tarafından rağbet görecek olan bu konu, sorgulamalara neden olmuştur. Peki, Hıdırellez nedir? İşte, detaylı bilgiler

4.05.2017Gündem
Hıdırellez 2017de ne zaman kutlanacak Hıdırellezde nasıl dilek dilenir

Hıdırellez 2017'de ne zaman kutlanacak? Hıdırellez'de nasıl dilek dilenir?

Mayıs ayının yaklaşmasıyla birlikte gündeme gelen konulardan biri de ‘Hıdırellez’ oldu. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez, Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlarımızdan biridir. Peki, Hıdırellez 2017'de ne zaman kutlanacak? Bayram tadında geçen bugünde neler yapılıyor? Hıdırellez'de nasıl dilek dilenir? İşte, Hıdırellez hakkında merak edilenler!

25.04.2017Gündem
Hıdırellez ne zaman Hıdırellez ne demek

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez ne demek?

Hıdırellez kutlamaları için geri sayım başladı. Hızır ve İlyas'ın bir araya geldikleri gün olan Hıdırellez'de her türlü dileğin yerine getirileceğine inanılıyor. Baharın gelişinin simgesi olan bugün, çeşitli geleneklerle kutlanır ve bu gelenekler yörelere göre farklılık gösteriyor. Peki, Hıdırellez ne demek? Çeşitli gelenekleri içerisinde barındıran Hıdırellez ne zaman kutlanır? İşte, detaylar!

21.03.2017Gündem
Sır cinayet 13 yıl sonra ortaya çıktı, her şeyi itiraf etti

Sır cinayet 13 yıl sonra ortaya çıktı, her şeyi itiraf etti

Kayseri'de 13 yıl önce ortadan kaybolan Saliha Toker'i (32) boğarak öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan emekli din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Hasan Bulut (70) hakkında müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

7.10.2019Gündem
Kakava Şenliği ne zaman 2019 Kakava-Hıdırellez Şenlikleri programı

Kakava Şenliği ne zaman? 2019 Kakava-Hıdırellez Şenlikleri programı

Edirne bölgesinde her yıl yöre halkının yanı sıra on binlerce turistin katılımıyla gerçekleştirilen Kakava Şenlikleri için geri sayım başladı. Baharın gelmesiyle birlikte, Kakava Şenliği için artık sayılı günler kaldı. Peki, Kakava Şenliği ne zaman?

1.05.2019Gündem
Suzan’la interaktif  Hıdırellez

Suzan’la interaktif Hıdırellez

Hıdırellez’i evinin bahçesinde dostlarıyla kutlamayı gelenek haline getiren Suzan Kardeş’in bu rutini artık değişti. Sahne programları arttıkça kutlamalar popüler mekanlara taşındı. Sonunda ilgi öyle bir noktaya vardı ki o kutlamadan yeni bir proje doğdu: Suzan’ın Hıdırellez Bahçesi... 10 parmağında 10 marifet Kardeş, 5 Mayıs akşamı Hıdırellez’i Zorlu PSM’de sevenleriyle kutlayacak. Hedefi ise daha da büyük: Bu kutlamayı festival haline getirmek...

23.04.2019Magazin
Hıdırellezde neler yapılır, nasıl dilek dilenir 10 Hıdrellez geleneği

Hıdırellez'de neler yapılır, nasıl dilek dilenir? 10 Hıdrellez geleneği

Hıdırellez ya da Hıdrellez, mevsimlik bayramlardan biri. Baharın ve yeniden doğuşun simgesi olan Hıdırellez, içimizde yeşeren umudu gözler önüne seren pek çok ritüeli barındırıyor. Hıdırellez sabahında ilk iş gül ağacının dibine gidilir ve ev isteyen ev resmi, araba isteyen araba resmi çizer. Hazırlanan notlar alınıp suya bırakılır. Ancak tek ritüel gül ağacı değil! Peki Hıdırellez kutlamaları ne zaman başlayacak? Hıdırellez gelenekleri neler?

1.05.2018Gündem
İkinci Cemre ne zaman düşecek Kaç tane Cemre var

İkinci Cemre ne zaman düşecek? Kaç tane Cemre var?

Baharın müjdecisi olan Cemre geçtiğimiz günlerde havaya düşmüştü. İkinci Cemre'nin ne zaman düşeceği ise vatandaşlar tarafından oldukça merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Peki, ikinci Cemre ne zaman düşecek? Kaç tane Cemre var?

23.02.2018Gündem
İkinci Cemre ne zaman düşecek Cemre nedir

İkinci Cemre ne zaman düşecek? Cemre nedir?

Halk arasında, yedi gün arayla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılan Cemrenin birincisi geçtiğimiz günlerde havaya düştü. Geleneksel inanışa göre, baharın müjdecisi olan Cemre, Şubat ayının sonuna yaklaşmamızla birlikte en çok merak edilen ve araştırılan konulardan biri oldu. Peki Cemre ne demek? İkinci Cemre ne zaman düşecek?

21.02.2018Gündem
İlk cemre düştü mü İkinci ve üçüncü cemre ne zaman düşecek

İlk cemre düştü mü? İkinci ve üçüncü cemre ne zaman düşecek?

Bahar ayıyla özdeşleşen cemrenin ilki 19 Şubat Pazartesi günü düştü. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır. Peki ikinci ve üçüncü cemre ne zaman düşecek?

19.02.2018Gündem
İlk cemre ne zaman düşecek 2018

İlk cemre ne zaman düşecek 2018? 

İlk cemre, 2018 yılında bahar aylarının müjdecisi olacak. Mitolojik olarak önemli bir yere sahip olan cemre, vatandaşların araştırdığı konular arasında yer alıyor. Havayı, suyu ve toprağı ısıttığı düşüncesi veren bu inanış, her yıl olduğu gibi yine şubat ayı içerisinde gerçekleşecek. Peki, ilk cemre ne zaman düşecek? İşte, birçok kişinin merakla araştırdığı konuyla ilgili detaylı bilgiler

6.02.2018Gündem
2018de ilk cemre ne zaman düşer

2018'de ilk cemre ne zaman düşer?

İlk cemre ne zaman düşer sorusu, kış aylarının ortasına gelinirken vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Baharın gelişi ve havaların kademeli olarak ısınacağının müjdeleyicisi olan cemre düşmesi, her yıl hemen hemen ayı dönemlerde gerçekleşmektedir. Peki, 2018 yılında ilk cemre ne zaman düşecek? İşte, vatandaşların merakla araştırdığı konu hakkında detaylı bilgiler

16.01.2018Gündem
Hıdırellez nedir

Hıdırellez nedir?

Hızır ve İlyas'ın yeryüzünde buluştukları gün olarak kabul edilir. Baharın gelişinin simgesi Hıdırellez kutlamaları bugün yapılıyor. Türk-İslam tarihinde büyük bir öneme sahip olan Hıdırellez, çeşitli geleneklerle kutlanır ve bu gelenekler yörelere göre farklılık gösterir. Mevsimlik bayramlardan biri olan bugünde en yaygın olan geleneklerden biri dileklerin kabul olması için gül ağacının dibine notlar bırakılması veya şekiller çizilmesidir.

5.05.2017Gündem
Cemre toprağa ne zaman düşüyor 2017 Cemre tarihleri

Cemre toprağa ne zaman düşüyor? 2017 Cemre tarihleri

Cemre toprağa ne zaman düşüyor sorusu, havaların yavaş yavaş ısınmaya başladığı şu günlerde birçok vatandaş tarafından sorgulanmaya devam ediyor. İlk iki cemrenin düşmesi ve hava sıcaklıklarının bir nebze de olsa artış göstermesi, birçok vatandaş tarafından heyecanla karşılandı. Son cemrenin düşeceği tarihi merak eden vatandaşlar, cemre toprağa ne zaman düşecek sorularını yöneltti. İşte, merak edilen sorunun cevabı

5.03.2017Gündem
2017 Cemre ne zaman düşer Cemre tarihleri

2017 Cemre ne zaman düşer? Cemre tarihleri

Cemre ne zaman düşecek sorusu vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Havaların ısınmasının bir temsili olan cemre, bu yıl ilk iki aşamasını tamamladı. İlk olarak havaya sonra suya düşen cemre, baharın gelişinin temsilcisi oldu. Peki, üçüncü cemre toprağa ne zaman düşecek? İşte, cemrenin tarihi ve bu yıl hangi tarihlerde düştüğünün detayları

28.02.2017Gündem
Cemre sıralaması nasıl olacak İlk cemre düştü

Cemre sıralaması nasıl olacak? İlk cemre düştü!

Cemre düştü mü sorularına yanıt arayan vatandaşlar, doğayı renklendirecek bu olayın detaylarını araştırmaya başladı. İlk olarak, havaya düşen cemre, sıralaması ile merak edilmeye başlandı. Bahar havasının güçlendiği, kış şartlarının yumuşadığı doğa olayı olarak bilinen cemre, anlamı ile de dikkat çekiyor. Kor anlamını taşıyan bu mitolojik olay, her yıl olduğu gibi bu yıl da vatandaşlar için önem arz ediyor. Peki, cemre sıralaması nasıl olacak? İşte, tarihler ile ilgili detaylı bilgiler

21.02.2017Gündem
Cemre ne zaman düşüyor İlk cemre nereye düşer

Cemre ne zaman düşüyor? İlk cemre nereye düşer?

Cemre ne zaman düşecek sorusu, hafta sonu havanın yurt genelinde iyi olmasının ardından merak edilen konular arasında yer aldı. Baharın geleceği ve havaların ısınacağı günü merakla bekleyen vatandaşlar, ilk cemre ne zaman düşecek sorularını yöneltiyor. İşte, tarihimizde önemli bir yere sahip olan bu mitolojik olay hakkında detaylı bilgiler ve cemre ne zaman düşecek konusunun detayları

20.02.2017Gündem
‘Türkiye’nin Ortak Değerleri-Müştereklerimizi Keşfedelim, Geleceğe Birlikte Yürüyelim’

‘Türkiye’nin Ortak Değerleri-Müştereklerimizi Keşfedelim, Geleceğe Birlikte Yürüyelim’

Doğan Grubu’nun bir yıl önce başlattığı ‘Türkiye’nin Ortak Değerleri-Müştereklerimizi Keşfedelim, Geleceğe Birlikte Yürüyelim’ projesinde farklı kesimlere yönelttiğimiz “Sahi nedir bizim müştereklerimiz” sorusuna verilen yanıtları yayımlamaya devam ediyoruz. Proje, ortak değerlerimizin, müştereklerimizin yeniden konuşulmaya başlanmasını, geliştirilmesini amaçlıyor. İsteyen okurlarımız, görüşlerini proje için açılan sosyal medya hesaplarına gönderebilir.

30.10.2016Gündem
Hıdırellezin en coşkulu kutlandığı yer

Hıdırellez'in en coşkulu kutlandığı yer

Hıdırellez ya da Hıdrellez Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biri. Bu akşam yani 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece Hıdırellez kutlamaları başlar. Hıdırellez'le baharın gelişi doğanın uyanıp canlanması kutlanır. Hıdırellez'de yapılan ritüeller ise bugünün ayrı bir rengidir. Hıdırellez'in en coşkulu kutlandığı yer ise şüphesiz Balkanlar...

6.05.2016Seyahat

Yazar Sonuçları

Bir kıvılcım olarak gitti alev olarak geri döndü

‘Uluslararası Yükselen Yetenek’ ödülü sahibi bilim insanı Doç. Dr. Duygu Sağ, kanserle savaş için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik çalışmalarıyla umut veriyor. Yurt dışında eğitim ve araştırmalarla geçen 10 yılın ardından Türkiye’ye dönen Sağ, “Amacım dünya standartlarında eğitim almak, araştırmalar yapmak ve öğrendiklerimle ülkeme fayda sağlamaktı. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘bir kıvılcım olarak gidip alev olarak geri dönmek’ti. Zemin hazır olduğunda döndüm” dedi.

23.08.2019

Yanılgılar doğruları getirecektir

Merhabalar herkese, Yepyeni bir haftaya başlıyoruz.

7.05.2019

Suzan’la interaktif Hıdırellez

Hıdırellez’i evinin bahçesinde dostlarıyla kutlamayı gelenek haline getiren Suzan Kardeş’in bu rutini artık değişti. Sahne programları arttıkça kutlamalar popüler mekanlara taşındı. Sonunda ilgi öyle bir noktaya vardı ki o kutlamadan yeni bir proje doğdu: Suzan’ın Hıdırellez Bahçesi... 10 parmağında 10 marifet Kardeş, 5 Mayıs akşamı Hıdırellez’i Zorlu PSM’de sevenleriyle kutlayacak. Hedefi ise daha da büyük: Bu kutlamayı festival haline getirmek...

23.04.2019

Akdeniz’in Yıldızı İzmir’e adım adım

 İZMİR’de iş insanı, sanayici denildiğinde ilk akla gelen isimlerdendir. Ve de birikimlerini kenti için paylaşır. Şimdi de belediye başkan adaylarına 41 maddelik öneri paketi hazırladı. 41 madde özetini sevgili Kemal Çolakoğlu’nun önsözüyle iletiyorum:

19.03.2019

Anneler Günü’nde sizi Esra Akkaya ve Etiyopya’dan evlat edindiği beş yaşındaki Can Alex’le tanıştırıyorum! Ben Afrikalı bir Türküm!

Oyuncu Esra Akkaya’nın iki aylıkken Afrika’dan evlat edindiği Can Alex şimdi 5 yaşında. Bu harika anne-oğulun sevgi dolu macerasında hepimize ilham verecek çok şey var.

12.05.2018

Nihat Erdin

BÖLGEMİZ DENİZCİLERİ

27.04.2018

Ne vakit girecek evimize bahar

Son günlerde çokça bunu düşünür oldum...

4.04.2018

Yavaşça, olmaya koyulmak

Biz Waldorf felsefesinden ilham alan yuva diye yola çıkınca, çocukların eğitimiyle ilgili bir sürü ıvır zıvır süpürüldü önümüzden.

4.02.2018

Balkanlar’a açılan tarihi kapı: Edirne

Adım adım tarihin izini sürmek için en güzel şehirlerden biridir Edirne. Osmanlı İmparatorluğu’na 92 yıl başkentlik yapan Edirne'de gezilecek yerler nereleri, Edirne'ye gitmişken nerede, ne yenir? Tüm ipuçları bu yazıda

6.06.2016

Balkanlar’a açılan tarihi kapı

Adım adım tarihin izini sürmek için en güzel şehirlerden biridir Edirne.

1.06.2016

Kıvanç çok iyi herif ama ekranda göründüğü kadar yakışıklı değil!

Hayatının ilk yılları, Yeşilçam filmleri atmosferindeki gibi herkesin birbiriyle yardımlaştığı, tüm çocukların mahallenin öz evladı sayıldığı sıcacık bir ortamda geçmiş.

7.11.2015

Bolluk Ve Bereketiyle Gelen Hıdırellez

Bolluk ve bereketiyle gelen hıdırellez...

5.05.2015