GeriGündem Sincar'daki terör hedefleri böyle vuruldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sincar'daki terör hedefleri böyle vuruldu

TSK, Irak'ın kuzeyindeki Sincar Dağı ile Suriye'nin kuzeydoğusundaki Karaçok Dağı bölgelerindeki PKK/YPG hedeflerine düzenlediği hava harekatının görüntüleri yayınlandı. Saat 02.00'de düzenlenen hava harekatında belirlenen terörist hedefler tam isabetle vurulmuştu. Hava harekatına Hava Kuvvetleri Komutanlığının "Korsan" çağrı kodlu 171. Filo ile "Pars" çağrı kodlu 181. Filo komutanlıklarına bağlı savaş uçakları katıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, gece düzenlediği hava harekatıyla, terör örgütü PKK'nın "ikinci Kandil" yapmaya çalıştığı Irak'ın kuzeyindeki Sincar Dağı ile Suriye'nin kuzeydoğusunda bulunan Karaçok Dağı'ndaki hedefleri vurdu. Söz konusu bölgelerden gönderilen mühimmatın son dönemde Türkiye'de güvenlik güçlerine yönelik saldırılarda kullanılması üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri, saat 02.00'de hava harekatı düzenledi. Harekat, Genelkurmay Başkanlığı Karargahında kurulan merkezden komuta kademesi tarafından yakından takip edildi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal hedeflerin vurulmasını anbean takip etti, harekatın her aşamasını yakından izledi.      

Sincardaki terör hedefleri böyle vuruldu

TANKER UÇAKLARI DA GÖREV YAPTI

ava Kuvvetler Komutanlığının önemli muharip filolarından kalkan savaş uçakları, bölücü terör örgütüne ait hedefleri eş zamanlı olarak vurdu.   Bölgedeki hedeflerin ilk kez vurulduğu hava harekatı bir saat sürdü. Büyük gizlilik içinde gerçekleştirilen harekata  "Korsan" çağrı kodlu 171. Filo Komutanlığı ile "Pars" çağrı kodlu 181. Filo Komutanlığına bağlı savaş uçakları katıldı.   Hava Kuvvetleri Komutanlığının önemli muharip filolarından olan 171. Filo Komutanlığı, ağır bombardıman ve havadan yere taaruz görevlerini yerine getiriyor.  "Pars" çağrı kodlu 181. Filo Komutanlığı ise terör örgütüne yönelik  hava operasyonlarında önemli rol oynuyor. Gece alçak irtifa uçuş kabiliyetine sahip "Pars" filosundaki uçaklarda "LANTIRN" adı verilen, gece veya bozuk meteorolojik şartlarda bile pilota mükemmel bir görüş sunan, atılan özel bomba ve füzelerin hedefi isabetle vurmasını sağlayan sistem bulunuyor. Az sayıdaki ülkede bulunan bu sistemin, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ayrı bir güç sağladığı da vurgulanıyor. Tanker uçakları da harekat sırasında görev yaptı.

Sincardaki terör hedefleri böyle vuruldu

39 HEDEF İMHA EDİLDİ

Harekatla teröristlerin kullandığı barınakların yanı sıra haberleşme merkezi, mühimmat depoları ve komuta merkezinin de yer aldığı Sincar Dağı'ndaki 20, Karaçok Dağı'ndaki 19 hedef imha edildi.      

BEKLEMİYORLARDI

Sputnik'in haberine göre Türk Silahlı Kuvvetleri'nin düzenlediği hava harekatına ilişkin PYD Eş Başkanı Salih Müslim "26 uçakla saldırı yapacaklarını beklemiyorduk" dedi. ABD'nin öncülüğündeki koalisyon güçlerinin haberi olmaksızın TSK uçaklarının bölgede harekat düzenleyemeyeceğini savunan Müslim "Koalisyon bir açıklama yapmalı. Saldırı ile ilgili bilgileri var mıydı yok muydu? Bunu nasıl görüyorlar? Açıklama yapmalılar" dedi. Müslim, TSK'nın düzenlediği harekatın, Rakka operasyonunu da etkileyeceğini savunan Müslim, 'operasyonda krizler çıkabileceğini' öne sürdü.

18 YPG'Lİ ÖLDÜ İDDİASI

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türk savaş uçaklarının terör hedeflerine yönelik operasyonunda 18 YPG'linin öldüğünü iddia etti. 

PEŞMERGE'DEN PKK'YA SUÇLAMA

Peşmerge Bakanlığı Sincar'daki bombardımanına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada sorunun PKK'nın bölgede bulunmasından kaynaklandığını belirtildi. Yazılı açıklama şöyle: "25 Nisan’da saat 02.00 sıralarında Şengal Dağı ve çevresinde Türkiye’ye ait savaş uçakları tarafından düzenlenen bombardıman sonucu 5 peşmerge şehit düştü, 9 peşmerge de yaralandı. Peşmergelerin şehit düşmesi ve yaralanması büyük üzüntü kaynağıdır. Peşmergenin Türkiye uçakları tarafından bombalanması kabul edilemez. Bu sorunların tamamen, PKK’nin bölgede bulunmasından kaynaklandığını belirtmek gerekir. Onların orada bulunması, bölge halkı ve Kürdistan Bölgesi için baş ağrıtmaktadır. Herkes tarafından defalarca Şengal Dağı'nı boşaltılmaları talep edildiği halde PKK kimseyi dinlememiştir. Buradan bir kez daha PKK güçlerinin sorunların daha da derinleşip istikrarsızlığa sebebiyet vermemelerini, bölge halkının dönmesine izin vermelerini, Şengal Dağı ve bölgeden çekilmelerini talep ediyoruz."

Sincardaki terör hedefleri böyle vuruldu

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Yorumları Göster
Yorumları Gizle