Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Filistin tapusu!

BÜYÜK devlet ve hükümet adamı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül yine harikalar yaratıyor. Ağzından çıkan cümleler, sözcükler ve mantığı muhteşem! Gerçi arada bir kendisiyle çelişkiye düşüyor ama o kadarcık kusur kadı kızında bile olur.

Örneğin, 1995 yılında Refah Partisi milletvekili kimliğiyle Meclis kürsüsüne çıkmış, AB'ye en ağır sözleri söylemiş ve "Bizi hiçbir zaman almayacaklar, bu bir aldatmacadır" demişti.

Gül sonra Dışişleri Bakanı olunca 180 derece döndü, AB kapılarında yalvarıp yakardı, günümüzde en hızlı AB yandaşı oluverdi.

Onun ağzından çıkan kerametli, muhteşem sözleri zaman zaman ibret ve hayretle izliyoruz, bu vesileyle gülüp neşemizi buluyoruz!

Dünkü sözleri yine muhteşemdi. Dünya ülkeleri tarafından -öyle veya değil- terörist ilan edilen HAMAS'ın önde geleni kod adı Halid Meşal birkaç gün önce komedi, skandal bir gezi için Ankara'ya gelmişti. Onu VIP'ten karşıladılar, ertesi akşam havaalanının kargo kapısından postaladılar.

Abdullah Gül'ün kendisiyle Dışişleri Bakanı değil, AKP milletvekili (!) sıfatıyla görüştüğü açıklandı.

Tayyip Erdoğan da görüşecekti. Fakat devreye ABD, AB ve İsrail girip baskı yapınca vazgeçmek zorunda kaldı.

Bizimkiler iddialıydı: "HAMAS'a nasihat verdik. Terörü bırakın, İsrail'i tanıyın dedik. Çok iyi oldu."

Fakat aynı Meşal iki gün sonra İran'a gidip konuşmasın mı:

"Direnişimiz aynen devam edecektir."

Demek ki bizimkilerin Ankara'da "nasihat verdik" dediği adamın, bu sözler bir kulağından girip öbür kulağından çıkmıştı! Bizimkiler boşa nefes tüketmişti ve olacağı da zaten buydu!

Neyse, esas yazmak istediğim konu başka.

***

Abdullah Gül
Beyefendi bu gezi sonrasında büyük eleştiriler aldı. O kadar ki, İsrail'in Ankara Büyükelçisi dün Dışişleri Bakanlığı'nın görüşme istemini reddetti ve gitmedi. Ancak Abdullah Gül inciler saçmayı sürdürüyor. Tarihe geçecek son sözleri şöyle:

"Filistin'in tapu kayıtları bende. Bütün bölgenin tapu ve arşivleri benim elimde. Ben Filistin'le ilgilenmeyeceğim de kim ilgilenecek? Ben mi ilgilenmeyeceğim? Bu, büyüklüğün ve gücün farkında olmamak demektir. Bu ziyareti eleştirenler tarih bilincine sahip değil."

Osmanlı'dan kalan Filistin tapuları elimizde ve bu nedenle Filistin'le ilgilenmek durumundayız!

Çağımızda birkaç yüzyıl öncesinden kalan tapularla iş yapmanın, sonuç elde etmenin mümkün olmadığını Abdullah Gül herhalde bilmiyor.

Bu mantıktan gidersek Osmanlı döneminden kalan Kıbrıs başta olmak üzere Kuzey Irak'ın (özellikle Musul, Kerkük), Bulgaristan, Bosna Hersek, Makedonya gibi Asya ve Avrupa kıtalarında pek çok ülkenin tapu kayıt belgelerinden bir bölümü de bizim arşivlerimizde.

Peki bu durumda biz oralarla da -Abdullah Gül mantığı doğrultusunda- aynı tapu arşivlerini gerekçe göstererek ilgileniyor muyuz?

Bu nasıl bir anlayıştır? Bir Dışişleri Bakanı gerçekleri nasıl olur da böylesine laf oyunlarıyla çarpıtmaya kalkışır?

***

Türkiye Cumhuriyeti elbette ki dünya olaylarıyla, hele bize yakın ülke ve topraklarla ilgilenecektir.

Buna Filistin de dahildir.

Ama "tapusu bende" gerekçesiyle değil!

Burada kendisine bir şeyi daha anımsatmak gerekiyor:

Çağımızda dış siyaset ve ülkeler arasındaki ilişkiler, yüzlerce yıllık tapu arşivleri ve kayıt defterleriyle yürümüyor.

O belgelerin zamanı çoktaaan geçti!

Şimdi ülkelerin kendileri tarafından verilmiş yeni tapular var.

Filistin, İsrail, Kıbrıs, Irak, Bulgaristan, Bosna Hersek, Makedonya...

Belki Mekke ve Medine yöresi...

Atamız Osmanlı zamanında oraları ele geçirmiş, yüzyıllar boyu kalmış. Camiler, köprüler, çeşmeler, kaleler yaptırmış, tapular vermiş.

O tapular artık geçerli değil!

Onların hükmü kalmadı.

Filistin'le ilgilenirsen ilgilenirsin de, tapularla değil daha gerçekçi yöntemlerle!

Aksi takdirde başta Filistin olmak üzere bütün dünya sana güler!

Şimdi burada, bunların HAMAS örgütüne niçin böylesine büyük ilgi gösterdiğini iki cümle ile açıklamak isterim. Bilmeyen öğrenir...

Çünkü Filistin'de iktidarı ele geçiren HAMAS, İslam devleti kuracak. Tam AKP'ye göre bir iş.

İşin perde arkası, tapu-mapu masalları ve ötesi bu kadar!
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI