Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

En iyisini düşün, en kötüsüne hazırlan!

"Ekonomimiz şaha kalktı, borsa coştu, şirketler zengin oldu, kişi başına milli gelirimiz 5500 dolara yükseldi" filan diyorlar ya...

Peki, dar gelirli vatandaşlar için ne yaptılar?

İşsizlere iş mi buldular? Halkın gelirlerine gelir mi kattılar, ne yaptılar?

Bakınız iktidar bunu nasıl anlatıyor?

"1,2 milyon aileye ücretsiz kömür verdik. Aile başına en az 500 kilogramdan 4,3 milyon ton kömür dağıttık."

"Fakir mahallelerdeki hanelere kuru fasulye, nohut, pirinç dolu on binlerce paket yolladık."

"Yoksullara bayramlarda 330 milyon YTL gönderdik."

"78 aşevinde 70 bin kişiye sıcak yemek yedirdik."
vs, vs...

Yardım elbette ki iyi bir şey ama iktidarın yardım yapması değil, o ülkeye hizmet etmesi gerekir. Yani halkımıza balık vereceğine balık tutmayı öğretmelidir!

Taşıma suyla değirmen dönmez. Yiyecek paketleri dağıtmakla da ülke refaha kavuşmaz.

İktidarın halka dağıttığı rüşvettir bunlar...

Zavallı dar gelirli, dağıtılan paketlere kanarak iktidar partisine oy veriyor. Aslında her birinin oyu çok ucuza gidiyor. Seçimden sonra beş yıl daha açlığa talim edecekler, cehennem eziyeti çekecekler, bunun farkında değiller!

Vatandaşlık bilincinde olanlar, bu tür basit oyunlara kanıp oylarını ziyan etmezler ama 20 milyon aç insanın bulunduğu bir ülkede vatandaşlarımız iki kilo nohuta, üç kilo kuru fasulyeye tav olup oylarını satıyorlar. Fakat...

Her şeye rağmen bu defa vatandaşın doğruları göreceği inancındayız.

* * *

Seçime sadece yedi gün kaldı... Sayılı günler çabuk geçiyor.

Bugüne kadar bir sürü laf ettik... Tasvip edenler de oldu, eleştirenler de...

Elbette ki biz falcı değiliz. Halkın nabzını tuttuğumuza inansak da yanılma payını her zaman göz önünde bulundururuz.

Seçim konusundaki son gözlemlerimi şöyle özetleyebilirim:

AKP birinci parti ama ısmarlanan anketlerdeki gibi yüzde 40’ı aşan oy oranları hayal... Bizim tahminimiz yüzde 30’un biraz altı ya da biraz üstüdür. Yani Meclis’te 367’yi bulması mümkün değildir. Hani Başbakan Erdoğan’ın muhalefet için söylediği bir söz vardı "Aç tavuk kendini arpa ambarında sanır" diye. Ayrı lafı şimdi AKP için söylemek mümkün.

AKP’nin geçen seçimde çıkardığı milletvekili sayısının çok altında bir rakam elde edeceğini sanıyorum... Bu rakam en fazla 270 ya da 280 milletvekili olabilir.

Durum böyle olursa iktidar partisi, karşısında CHP ve MHP’den oluşacak güçlü bir muhalefet bulacaktır. AKP, sayılarının 30 civarında olacağı tahmin edilen bağımsızlardan destek alamazsa muhalefete düşebilir.

CHP ile MHP’nin ortak bir hükümet kurması ihtimali de vardır. Geçen seçimde baraj altında kalan MHP’nin oylarının bu defa önemli ölçüde artacağını sanıyorum. MHP sandıktan yüzde 11 ile yüzde 16 arasında oyla çıkabilir. Bu da yaklaşık 100 dolayında milletvekili demektir. CHP’nin ise yüzde 21 ile yüzde 26 arasında oy alacağı düşünüyorum. Bu oran 200’e yakın milletvekili anlamına gelir.

Durum böyle olursa AKP’nin tek başına iktidar koltuğuna oturma dönemi biter.

Az kaldı, dananın kuyruğu bu pazar günü kopacak! En iyisini düşünmeli ama en kötüsüne de hazırlanmalı!
X